Superman se vrací (2006)

Tak jsem si zašel na premiéru nejdražšího filmu všech dob - musel jsem vidět, čeho je dneska schopna počítačová animace a speciální efekty za čtvrt miliardy dolarů. Ehm, zajímalo by mě, kam se sakra poděly?! Začátek nám slibuje solidní akčňárnu plnou detailních záběrů utěšujících divákovu duši. Zvuk parádní a v kinosále vám doslova vibrovala prdel při nějaké větší akci. Škoda, že jich zde bylo celkem málo, i když titernosti (superman zde již netráví mnoho času na zemi a jeho "let" vypadá sakra dobře) se pochválit musí. Co mi ale vadilo, byla Lois Laneová. Bryan Singer z této postavy udělal úplně vygumovanou novinářku, kterou bych nejraději smáznul. Kevin Spacey pro mne byl před shlédnutím velikou záhadou. Se svojí rolí se ale vypořádal hravě a patří mu veliké uznání - kdo umí... Brandon Routh byl v roli supermana výbornej, těžko hledat náhradu. Celkově jsem ale nebyl... "uspokojen", moje očekávání se nesla spíše více "akčnějším" směrem a doufal jsem, že uvidím něco ohromujícího. Ohromujích je prvních 20 minut plus několik vybraných "akcí" . Závěr byl zbytečně zdlouhavý a zbytečně otevřený. Nemohu si pomoci, ale Christopher Reeve je pro mne i nadále supermanem číslo 1. 65%

Těžká váha (2005)

KONEČNĚ!! Konečně někdo, kdo dokázal zachytit snímek z ringového prostředí nejdůvěryhodnějším dojmem, jaký jsem doposud viděl. V průběhu finálového zápasu jsem křičel "sejmi toho sráče!" a měl jsem na rukou husí kůži. Vynikající atmosféra zápasů, kdy vás dav žene kupředu i když síly jste ztratily někde před třemi koly na čelisti toho druhého.Není zde žádné rádoby kývání hlavou při soupeřově "úderu", zde to skutečně vypadá jako box! K tomu postavení hlavního hrdiny až na dno společnosti a jak už to bejvá, jeho sázka na jedinou (hodně divokou) kartu.Ta trocha romantičnosti rozhodně přišla vhod. Neodmyslitelným výkonem přidala svojí trochou do mlejna i Reneé Zellweger a označení snímku jako "romantický" je především díky ní. Co bych vám tak mohl vytknout, pane Howard? Už vím! Proč jste ještě nezašel za Sylvestrem Stallonem a neukázal mu, jak má jeho "comeback" vypadat? 91%

Yojimbo (1961)

Škoda je pouze zdlouhavosti, jinak je to eastern se vším všudy. Ubrat takových 30 minut a přidat jednu dvě bojové akce navíc, byl by yojimbo mnohem "vztřebatelnějším" Kurosawovým kouskem. 60%

Nelítostný souboj (1995)

Perfektní film. 3 hodiny, které utečou jako voda, přičemž je stále na co se dívat. Souboj dobra a zla, policajta a mafiána. Nespočet filmovch hvězd a vynikající kamera. Snímek slibuje pořádnej nářez a s nějakým začátkem se rozhodně nemaže. Musím pochválit hudbu a pouliční přestřelky. Vynikající a v mnoha ohledech mnohé filmy převyšující akční scény, které vypadaly jako "ze života". K hercům nemám co dodat - myslím si, že koncert je to pravé slovo. Co bych vytknul? Mám Michaela Manna rád, ale tím závěrem si to vyloženě posral. Posledních 30 minut, které se nepochopitelně vlečou, je pouze pokus o to, aby diváka naply jako strunu a přitáhly jeho oči blíže k obrazovce. Mě byl ale konec jasnej hned v té první. Věděl jsem, že to De Niro spacká kvůli nějakýmu triviálnímu detailu, kterej se dostavil v podobě stínu. Samozřejmé bylo i to, že ho Al Pacino musí dostat sám (mimochodem přebíhání za nastartovaným proudovým letadlem by vás odneslo na měsíc). Celkově vzato jsem se dobře bavil a čekal jsem od závěru mnohem víc, když už měl Heat takhle našlápnuto. 80%

Šedá zóna (2001)

Nelson natočil pro mne velice těžko hodnocení hodný film. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že prostředí, ve kterém se snímek odehrává je perfektně zvládnuté a měl jsem z něho onen depresivní pocit, který na mne v Osvětimi a Auschwitz II působil. Neuvěřitelné množství lidí proměněných v prach a špínu. Zacházení s lidskými těly jako s kusem masa, které zbaví jeho "cenností" a poté spálí. V tomto má grey zone svoji silou stránku. Nelson nám zde totiž nezobrazuje to, co se dělo v plynových komorách, ale mimo ně. Řev a neustálý hukot krematorií spolu s brutalitou nacistických vojáků. Snaha o alespoň slabý, leč alespoň nějaký odpor a snad i malá naděje na přežití. Nelsonův film rozhodně stojí za shlédnutí, protože podle mě má co říci a také hlavně proto, že se dost liší od ostatních válečných snímků z prostředí koncentračních táborů. Závěr srdcervoucí. 89%

Srdce v Atlantidě (2001)

Srovnávat film s knihou je vždy zapeklitá věc a ani v tomto případě nemám pocit, že by Hickův snímek mohl být snad jen srovnatelný s tím, co nám King naservíroval v knize. Ovšem je tu malý háček- Anthony Hopkins. Jeho postava nebyla charakterně jednoduchá a prvních okamžicích mi přišel moc ukecanej, ale pak to byl skutečný Ted Brautigan, o kterém jsem četl. V tomhle se Hicks trefil do černého, spolu s Antonem Yelchinem. Představitelé dětských rolí by si možná zasloužili ještě více prostoru a z tohoto pohledu bych ještě alespoň 30 minut filmu přidal. Jinak si myslím, že se Srdce v Atlantidě mezi filmy zpracovávajících knižní předlohu rozhodně neztratí a nebude zatracen. 85%

Insider: Muž, který věděl příliš mnoho (1999)

Stručně řečeno, kdyby se tento snímek nechlubil titulkem "dle skutečných událostí", asi bych to již v polovině utnul. Příběh je sice velice pestrý a zajímavý, ale šťáva z něj vyprchá v prvních 30 minutách a dál se už jen odehrává to, co si myslíte, že se odehraje. Herecké výkony byly působivé, výkon R. Crowa mi zde splýval s výkonem v čisté duši. Celkově bych to zhodnotil jako snímek ničím nepřekvapující (každej snad ví, jak na tom cigára sou...) ,sympatický (dle skutečnosti) , ovšem zbytečně zdlouhavý.65%

Jaro, léto, podzim, zima... a jaro (2003)

Film plný poetičnosti a zamyšlení se nad zločinem a podstatou existence, kontrast novodobé společnosti se železnými zvyky starého mnicha.Ki-duk Kim prokázal, že krásný snímek, promlouvající k diváku, nemusí mít dialogy, které se skládají z více než dvaceti vět.85%

Údolí stínů (2002)

Údolí stínů na mne působilo velice různorodým dojmem. Na jednu stranu se režisér Wallace snažil seč mohl, aby šlo o snímek, ve kterém (jak jinak) američtí vojáci bojovali za správnu věc a ti, kteří měli nějakou tu radost v podobě dítěte samozřejmě zahynuli.Tohle je podle mě špatná cesta k dosažení nějakého hlubšího zamyšlení (zvlášť v případech, kdy asi u 5 vojáků byla poslední slova "vyřiď mojí ženě, že ji miluju"). Další špatnou cestou je až přehnaně jednoduchá kamera a pokus o zobrazení celé Vietnamské války v jedné několkatidenní bitvě doplněné hudbou, která sem nepasovala. Nutno dodat, že na mne zapůsobilo několik scén, nejvíce asi při zabití Chrise Kleina. Mel Gibson vyfasoval roli postavy, které jde pouze o bezpečí svých vojáků a já jsem mu to žral. Chyběl mi tam větší počet postav, než by se na válečný snímek slušelo. Na mne Wallaceův film ani citově nezapůsobil, ani z něj nejsem nadšen jako z čistokrevného válečného filmu.35%%

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Zde prostě není co vyčítat na adresu George Lucase. Závěrečný díl jsem viděl nesčetněkrát a neustále mě fascinují šikovné animátorské ručičky, vynikající hudba a celkové filmařské zpracování s neméně povedeným scénářem. Sci-fi akční bonbónek, završující celou hexalogii a odkrývající poslední odpovědi na všechny otázky úžasného příběhu. Master Yoda RULEZ! 90%