• Krátkometrážní

Walk the Line (2005)

Cash není umělcem, kterého bych obzvlášť často poslouchal, ale k jeho hudbě určitý vztah mám. Jeho příběh je však tak zajímavý a tak krásně zpracovaný, že k filmu Walk the Line mám nejspíš větší vztah než k té zmiňované hudbě. Velkou zásluhu na tom má i kouzelná Reese, která úroveň filmu zvedá o 120%. Psát jaká je škoda těch drog nebudu, každopádně je Cash zajímavým člověkem a jeho příběh za zfilmování stál.

Gympl (2007)

Gympl je něčím, co v české kinematografii chybělo. Velmi trefně (ač s určitou nadsázkou) zachycuje rebelský život gympláků, kterým pravidla a rady rodičů neříkají naprosto nic, i když, že by to takhle někde fungovalo, si neumím moc představit. Skvělý je i výběr hudby (Indy&Wich, Supercroo - obě formace se o hudební doprovod postaraly na výbornou). Škoda jen, že filmu chybí ráznější dějová linie a nějaká pointa, která by vše podtrhla. Ale jinak výhrady nemám- i ty graffiti jsou vcelku povedené (doufám však, že si z toho nikdo nevezme příklad a nezačne na metra čmárat taky).

Bobule (2008)

Ukázkový příklad toho, jak film umí překvapit. Nečekal jsem od Bobule ani trochu, ale nabízí solidní porci zábavy. Příjemný příběh v krásném prostředí vinařských oblastí na Moravě se solidními výkony herců a nádhernou Terezkou Voříškovou :). Ač to není moc komedie a ani o víně nepojednává moc kvalitně, je to pro mě jedno z největších českých filmových překvapení posledních let.

Česká RAPublika (2008)

Třeba mě kamenujte, ale tohle je prostě paráda! Nejzábavnější, nejsvižnější a možná nejlepší český dokument, který jsem kdy viděl. Nejsem fanouškem českého hiphopu, rapu apod., ale tohle prostě sedlo. Hana Hegerová rulez a rapující týpci a "Kde domov můj?". Kdo by to byl čekal?

Fighter (2010)

Škoda toho zcela předvídatelného příběhu, ale to snad u sportovních filmů ani jinak nejde. Jinak je Fighter velmi povedený a to především díky způsobu, jakým poukazuje na rodinné hodnoty, čímž se také odlišuje od filmů typu Rocky. Wahlbergův pokerface se do role boxera perfektně hodí, ale jasnou hereckou jedničkou je přesto Bale- role bývalého šampióna na drogách měla oscarový potenciál a on ji dokázal dotáhnout k dokonalosti! Plusem jsou rozhodně i realistické zápasy a příjemná Amy Adams, která se výborně stará o zápletku snahou o rozvrácení trhlé boxerské rodinky. Celkově vzniklo příjemné boxerské drama, které u mě mírně stouplo i tím, že je založené na skutečné události, ale film roku to pro mě přece jen nebude.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

První část mnou hodně očekávaného konce celé ságy se docela vyvedla, láká a napíná před úplným koncem. To, že se nic moc nedělo je v porovnání s knihou docela podobné, tak si na to stěžovat moc nemohu, ale o to větší očekávání od druhého dílu to ve mě vzbuzuje. Byl bych schopen v tom kině vydržet i o těch pár hodin déle, abych mohl shlédnout oba díly naráz, ale chápu to, že po rozdělení jim ten film víc vydělá, hold to je život.

Černá labuť (2010)

Ač nejsem zastáncem takto temných psychologických dramat a prostředí baletu je mi daleké jako Jupiter Zemi, Black Swan se mi překvapivě velmi líbila. Natalie Portman si u mě tímto výkonem zasloužila místo v ,,topce" a Mila Kunis nezůstala daleko pozadu. Snímek samotný pak velmi zvláštním způsobem působí na city a překvapuje natolik, že jsem se po shlédnutí nezmohl na nic jiného, než že jsem seděl, koukal do blba a přemýšlel, co se vlastně stalo.

Hitman (2007)

Hitman je solidní dávka akce, okořeněná krásnou Olgou Kurylenko a příjemnou, skoro bondovskou, elegancí Agenta 47. K tomu tvůrci přidali výbornou scénu souboje s meči, která opravdu pohladila na duši. Ačkoliv nemám filmové adaptace her příliš v lásce, tato se vyvedla velmi pěkně.

Americká krása (1999)

Problémy v rodině, jejíž každý člen je nějakým způsobem pošahaný. Díky únavě ze složitosti vztahů všichni z nich pochopí, že změna je život, ale každý si jí představuje po svém... Kromě Kevina Speceyho v životní roli, musím vyzdvihnout Menu Suvari, která svým vzhledem i talentem dodala filmu ještě trochu té americké krásy.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Z novější trojice určitě ten nejlepší, ale na 5 hvězd to pořád není. Přeměna Anakina v Darth Vadera každopádně velkolepá! Všechno do sebe pěkně zapadlo a nechalo ve mně pocit, že celá sága je postavená na chybách, kterých se hlavní postavy dopouštějí (Qui-Gon Jinn nevzal s sebou i Anakinovu matku, Obi-Wan nezabil Anakina), což malinko naštvalo. Ale díky bohu za ty chyby, jinak by celý celek nebyl tak dokonalý.