• Krátkometrážní

Není čas zemřít (2021)

,,We all have our secrets. We just didn't get to yours yet." Po asi rok a půl dlouhém období bez návštěvy kinosálů jsem se opravdu těšil, až nového 007 uvidím na velkém plátně. A začalo to velmi slibně - vzpomínky na předchozí díly, krásné prostředí, Daniel Craig jak ho známe a k tomu jedna z nejlepších titulních písní celé série. Kéž by ty pozitivní pocity z úvodu vydržely po celou dobu. Bohužel děj po chvíli začal slábnout a největší zklamání se dostavilo s příchodem hlavního záporáka. Nic proti Malekovi, ale Safin v jeho podání mě vůbec nepřesvědčil a jeho motivaci jsem jednoduše nevěřil. Před koncem naštěstí přichází skvěle zvládnuté emočně vypjaté scény, které jsou tím hlavním, co si z této bondovky budu pamatovat. Loučení s Craigem se tak nakonec za mě docela povedlo. Nezbývá než natěšeně čekat, kdo tuto roli ztvární příště.

Ďábel (2020)

,,Some people were born just so they could be buried." Zvláštní film z prostředí, které je mi velmi vzdálené. Přiznám se, že po úvodní půlhodině jsem dokonce zvažoval, zda to vůbec dokoukávat. Nakonec jsem rád, že jsem to dal. Holland i Pattinson (překvapivě) excelují a zejména v druhé polovině film nabídne několik skvělých mrazivých scén. Koukalo se mi to ale opravdu těžko.

Hoří, má panenko (1967)

Jeden z klenotů československé kinematografie, který mě naprosto minul. Nepřišlo mi to vůbec vtipné, naopak některé scény byly až mrazivé. Po celých 71 minut jsem hledal, proč je tento snímek tak vychvalován. Marně. Po přečtení komentářů mých zdejších oblíbenců chápu, co na něm zdejší komunita vidí, ale nic to nemění na tom, že můj subjektivní pocit byl spíše negativní. Upřímně tomu rád někdy v budoucnu dám ještě šanci a třeba též uvidím to, co většina hodnotících.

Na nože (2019)

,,It's a weird case from the start. A case with a hole in the center. A doughnut." Skvěle odvyprávěná satirická detektivka, jakých se točí jen pomálu. Ty zhruba dvě hodiny v prostředí jako vystřiženém z knihy Agathy Christie mě opravdu bavily a určitě si je rád někdy zopakuju. Nebýt pro mě místy poněkud nepřirozeného až otravného Daniela Craiga (a jeho přízvuku), přidal bych i poslední hvězdu. Těším se co přinese plánovaný druhý díl.

Tomb Raider (2018)

,,All myths are foundations of reality." Po slibném městském začátku jsem hodně rychle narazil na to, že je celý ten příběh strašně těžce uvěřitelný. Po chvíli jsem na to ale začal nahlížet více jako na adaptaci počítačové hry, přestal přemýšlet a od toho okamžiku to rázem docela šlo. Alicia Vikander je přesvědčivá (už před uvedením do kin jsem vůbec nechápal, proč její obsazení tolik lidí kritizovalo), akce zábavná a samotný závěr i poměrně překvapivý. Lepší 3*.

Tankový prapor (1991)

Za mě o chlup slabší než Černí baroni, ale i Tankový prapor má rozhodně co nabídnout a z hlediska historie československého filmu je jeho hodnota nepopíratelná. Zaujme humorem i zobrazením odporu vůči tupému důstojnickému sboru, nutno ale říci, že romantická linka mě zde absolutně minula.

1917 (2019)

,,Down to Gehenna, or up to the Throne, He travels the fastest who travels alone." Válečné drama o jedné cestě plné bahna, krys, mrtvol a utrpení. 1917 není klasickým příspěvkem do žánru, nesází na akční scény ani na dojemné historky vojáků o tom, jak na ně doma čeká rodina, pes a malý obchod, který po návratu převezmou po otci. O to autentičtější je zážitek. Celou cestu jsem s napětím očekával, kdy se ozvou výstřely a z jakého zákopu vyskočí nepřítel. Díky pomalému tempu je navíc kladen důraz na detaily a divákovi se prostředí fronty rychle dostává pod kůži. Dvě hodiny tak utekly nesmírně rychle, a to i přes to, že se toho během nich zase tolik neodehrálo.

2Bobule (2009)

,,Pánové, komu nevoní víno, tomu nevoní práce." První díl byl pro mě nesmírně pozitivním překvapením. Toto volné pokračování jeho kvalit nedosahuje, ale pořád je to pohodová oddychovka, která potěší příjemným prostředím a pár zábavnými momenty. Tentokrát trochu pokulhává scénář, kdy příběh místy nedává moc smysl, ale na průměrné 3* to i tak vystačí.

R.I.P.D. - URNA: Útvar Rozhodně Neživých Agentů (2013)

Od samého počátku strašná blbost, u které jsem si celou dobu přál, aby se to přehouplo do vtipného akčňáku. Bohužel tak nejzábavnější pasáž přichází až s blížícím se koncem a do té doby je to vyloženě utrpení. Děj nedává smysl, vtipu je pomálu a výsledkem je film, který je ukázkovým důkazem o tom, že rozpočet a herecké obsazení nejsou zárukou kvalitního výsledku.

Spojenec (2006)

Ukázkový příklad toho, že kvalitní filmová bankovní loupež nemusí být nutně originální. Spike Lee nepřináší do žánru nic objevného ani nového, má však k dispozici dobrý scénář a výborné obsazení v čele s Clivem Owenem, jehož hlas je pro roli geniálního lupiče jako dělaný. Solidní čtyřhvězdičková zábava.