• Krátkometrážní

Terminátor (1984)

V první řadě je pro mě Terminátor filmem, který proslavil Jamese Camerona. Bez tohoto snímku by možná jeho genialita nikdy na povrch nevyšla, kdo ví. Až pak v druhé řadě u mě hraje roli film samotný. Je to nabušená akce, revoluční pro další rozvoj žánru. Arnold je nekompromisní frajer, který úsměvy rozhodně na potkání nerozdává a i když nepředvádí žádný herecký koncert docela jsem si ho oblíbil. Upřímně, umíte si v jeho roli představit někoho jiného? :)

Mickovy modré oči (1999)

Jednoduchá, malá, ale milá komedie, kterou jsem si pouštěl už víckrát. V některých scénách mám ten film velmi rád, ale na víc než tři hvězdy nemá ani tak.

Román pro ženy (2004)

Ty tři hvězdy mají ke čtyřem blízko, jak to jen jde. Vážně jsem se skvěle bavil, ale na druhou stranu je v tom filmu plno věci, které mě tak iritovaly, že nemůžu hodnotit výše. Příběh je dobrý, forma vyprávění na český poměry úžasná, ale moc mi do toho neseděli herci a některé detaily mě vyloženě zklamaly. Nebýt toho bylo by to moje velké ,,guilty pleasure", takto jenom příjemná komedie ne jen pro ženy, kterou si někdy zase rád zopáknu.

Pelíšky (1999)

Pelíšky si u mě vybudovaly pozici jako málokterý film. Na jednu stranu je považuji za jeden z nejvíce přeceňovaných filmů, na tu druhou ale jako jednu z nejlepších českých komedií z let devadesátých. Přičemž po každé projekci se můj názor na ně malinko změní. Zprvu se mi nelíbily vůbec, postupně jim ale začínám přicházet na chuť. Vtipy jsou nezapomenutelné, jen ten scénář trochu pokulhává - nelíbilo se mi pomalejší tempo, i když to byl zřejmě Hřebejkův záměr. Každopádně se mi to hodnotí dost těžce a přestože nakonec dám 4, nesmírně si tohoto snímku vážím a těším se, až ho zase někdy v televizi chytnu.

Sherlock Holmes (2009)

Určitě jeden z těch povedenějších Ritchieho výtvorů. Na klasického Holmese dává zapomenout po pěti minutách a já si překvapivě rychle zvykl. A to i přesto, že tradičního pána v kabátu s lupou a fajfkou mám hodně rád. Downey se do role nenápadné mlátičky všech soků, na které nestačí intelekt pustil s bravurou a nikoho jiného bych si na jeho místě nedovedl představit. Jude Law jako Watson také ušel a já se tak docela těším na druhý díl.

Prokletý ostrov (2010)

Přiznám se, že nemám rád ani Scorseseho ani DiCapria a tak jsem se i přes kladné reference z mého okolí tomuto filmu dlouho vyhýbal. Po promítnutí snímku se na té první větě nic nemění, ale docela mi to sedlo. Je to dokonale temné, nečekané i záhadné a především sakra dobře promyšlené. Trochu mě štvalo, že jsem se místy ztrácel, ale k podstatě věcí jsem se nějak vždy dopracoval. Nelíbily se mi některé dílčí detaily a po konci jsem neměl pocit, který bych očekával. Proto ,,pouze" čtyři, film je to ale bezesporu výborný.

Podraz (1973)

Těžko hledat chyby. Snímku hodně prospělo rozdělení na ,,kapitoly", obsazení Newmana a Redforda navíc zaručuje kvalitu. Vše je poskládané vskutku brilantně a já měl vážně pocit, že sleduji dokonalé dílo (a to i přestože je od samého začátku jasné jak to bude probíhat i jak to celé dopadne). Bravo!

Hledá se Nemo (2003)

Další ze série komerčně úspěšných animáků, které mi k srdci nepřirostly. Vyloženě špatné to nebylo, ale účel (pobavit) to nesplnilo vůbec.

Shrek Třetí (2007)

Jestli byla dvojka oproti jedničce drobným krokem dolů, tak tohle je brutální pád do hlubin zatracení. Naprosto zbytečné pokračování, které nepřináší vůbec nic nového a místo obvyklého svěžího humoru zásobuje diváky trapnými pokusy o vtip. Pro děcka to možná stále docela funguje, ale já trpěl. Dvě hvězdy spíše za zásluhy a pár povedených scének, ale k této snaze vytřískat z lidí další peníze se nikdy vracet nebudu.