High Life (2018)

To co se v trailerech tváří jako docela přemýšlivé a chytré sci-fi s trochu děsivým přesahem je ve výsledku jen nezáživná pseudoartová záležitost, která si hraje na víc, než ve skutečnosti má. Někomu tahle bakelitová podoba rádoby hluboké myšlenky o lidské reprodukci a sexualitě bude po chuti, za mě je to jen jedna velká nuda, která působí lacině nejen vizuálně ale i myšlenkově. A těch pár docela atmosferických momentů a občasná slušná kamera to rozhodně nezachrání

Avengers: Endgame (2019)

Filmová událost posledních let, kulminace x let velkolepých plánů a propojených příběhů... a výsledkem je v podstatě jen humorem proložená fanouškovská služba bez většího zápalu? Ano, Avengers: Endgame mají pár geniálních momentů (výtah), pár slabších (protahování jednoho "vtipného" motivu) a jednu naprosto epickou bitku, která potěší snad každého. Jako film ale tahle závěrečná tečka za Thanosem prostě moc nefunguje možná proto, že téměř vše s čím operuje, udělal Marvel už dříve a lépe. Ale co, důležité je, že jsme se zasmáli, pochopili nějakou tu narážku a tak proč řešit to, že je film ve výsledku jen dvouhodinová epizodní záležitost, která v hromadě nenabídne příliš napětí, nápaditosti nebo nosného příběhu. Hlavně že máme všechny kolonky zaškrtnuté a kolotoč se může rozjet znovu.

Živí mrtví - Ticho (2019) (epizoda)

To že aktuální tvůrčí dohled po kvalitativním sešupu posledních sérií dokázal pohřbít jedny z nejlepších záporáků předlohy a udělat z nich v podstatě jen a pouze docela povrchní maskovaný white trash, to už samo je k zamyšlení. Když ale dojde na jednu z nejpamátnějších a nejděsivějších scén komiksu která by všechno mohla vykoupit, tak se i přes prvoplánovou šanci šokovat budou tvůrci držet ještě takhle zkrátka a pošlou na porážku jen v podstatě vedlejší aktéry? Nemluvě o tom, že samotný akt ve výsledku vlastně ani nedává moc smysl. Pořád si říkám, že lámat na tímhle seriálem hůl je škoda ale takhle pomrvené a rádoby šokující momenty, které jsou jen hodně slabým odvarem jak předlohy tak řad minulých mě jen přesvědčují o opaku.

Shazam! (2019)

Shazam! mohl dopadnout jakkoliv, nicméně to co Sandberg s Gaydenem nakonec do kina dotlačili je vlastně docela dost jiná komiksovka, která díky svojí nadsázce, humoru a částečné dětinskosti rozhodně nezapadne. Slušné obsazení a parádní atmosféra podrží i místy trochu slabší scénář a triky. Film jako takový pak pobaví jak ty nejmenší tak ty odrostlejší. Škoda jen, že to všechno působí tak trochu laciněji, než by bylo zdrávo.

Hnüs (2019)

Své velkolepé biografie se dočkali i Mötley Crüe. A stejně jako kapela má tenhle film největší šťávu v momentech, kdy dochází na sex, drogy a rock'n'roll. Jakmile ovšem dojde na lámání chleba, The Dirt se nemůže zbavit pocitu umělosti, vykonstruovanosti a zbytečné přímočarosti. Pro fanoušky asi povinnost, pro ostatní jen trochu ostřejší verze klasického rockového portrétu z ranku jako třeba The Runaways.

Pašerák (2018)

Pašerák je civilním dramatem na motivy těžko uvěřitelného leč téměř kompletně pravdivého příběhu, které těží především ze skvělého Clinta Eastwooda jak před tak za kamerou. Škoda jen trochu delší stopáže a faktu, že film na několika místech působí až možná příliš zbytečně natahovaně a vykonstruovaně. Jako herecká tečka za legendární hereckou kariérou ale tenhle příběh odvážného důchodce funguje skvěle.

Trojí hranice (2019)

Skvělé obsazení bez výhrad, slušná atmosféra a především parádní zpracování dělají z Triple Frontier podívanou, která nejenom, že patří k tomu nejlepšímu co Netflix vyprodukoval, dokáže udělat hodně parády bez ohledu na původ. J.C. Chandor natočil dospělý thriller který baví díky skvěle budovanému napětí od začátku až do konce.

Zelená kniha (2018)

Zelená kniha trochu klame tělem, ale to je ve výsledku právě její kouzlo. Díky skvěle propracovanému příběhu dvou jedinců svedených na dva měsíce okolnostmi dohromady zvládá tohle drama nejenom naprosto přirozeně a nenuceně kritizovat poměry tehdejší doby, jejichž ozvěny jsou v některých místech USA cítit dodnes, hlavně ale skvěle odvypráví příběh jednoho přátelství, jež by nikdo na začátku nepředpokládal. Skvělé herecké výkony, výborný scénář a dvě hodiny v kině, po kterých budete mít takovou koňskou dávku pozitivní energie jako už dlouho ne.

Robin Hood (2018)

Tak tohle je prvotřídní prů*er. Tenhle film se prostě snaží být tak zatraceně cool, moderní a zároveň tak trochu temný a relevantní až se mu v rámci dvou hodin povede diváka nas*at a dopálit doběla. Hovadiny které tůvrci odkoukali od jiných moderních filmů (nepřemýšlejíc přitom o tom, že točí film z pseudohistorie a tak to co funguje pro filmy ala Černý jestřáb sestřelen tady bude samo o sobě vypadat prostě debilně. Jenže on ani ten příběh nestojí za starou belu (byť stokrát omýlaná legenda, nějak se scenáristům povedlo z tohoto udělat nudnou slátaninu). A to ani nezačínám s tím nechutně laciným soundtrackem a digitálními triky za které by se nemusel v některých momentech stydět ani film Lovci dinosaurů. Nový Robin Hood je prostě kolosální průšvih, který snad nenabízí jedinou pozitivní věc, díky které by se daly ty dvě hodiny ve společnosti filmu alespoň nějak obhájit. A když si vzpomenu jak původně velkolepé plány s touhle značkou producenti měli...

Velvet Buzzsaw (2019)

Velvet Buzzsaw je tak trochu uměleckou pózou, která se snaží ze zajímavého námětu vytřískat všeobjemný a především "chytrý" film. Na to ale kromě celkem slušných hereckých představitelů (vyjma docela otravné Zawe Ashton) nemá ani dialogy, ani atmosféru ani propracovaný a plynule vygradovaný příběh. Ano, ty děsivé momenty posedlosti dílem zapomenutého umělce jsou vlastně docela obrazově fajn, to ale na dvě hodiny je vážně málo.