Bourneovo ultimátum (2007)

Velmi jsem se na tento film těšila (což je průšvih, protože pak očekáváte moc) a vůbec mě nezklamal, ale úplně nadchnul. Akční nářez od začátku do konce, skvělý příběh podpořený "živou" kamerou. Zápletky, při kterých vám plesá srdce radostí nad Bournovou vynalézavostí (jeho vkradení se do kanceláře). Když už si myslíte, že ho dostanou, najednou vyplyne, že celé to byla jen hra pod Bourneovou taktovkou, a tak hra na kočku a myš dostává nový rozměr. Bourneovo ultimátum je dokonalým završením celé trilogie a já jen můžu smeknout pomlsným kloboukem.

Americká krása (1999)

Jestli filmová krása existuje, pak jsem ji objevila v tomto filmu. Jedinečné charaktery postav se snoubí v napohled obyčejném příběhu s tragickým koncem. Nesmazatelně se mi do paměti vryl detail, kdy si vítr pohrává s igelitovým pytlíkem ve větru nebo okvětní lístky růží.

Vzpomínám, vzpomínáš, vzpomínáte? (1998) (TV film)

Leckdy úsměvné vzpomínání na dobu před rokem 89 podbarvený dobovými záběry. Na dvd najdete před 1,5 hodiny tehdejších reklam, skvělý pořad Dva chlapy v kuchyni a Mámo, táto, přesvědč mě.... Líbí se mi přirozený pohled na věc, celý dokument se nesnaží kritizovat, ale spíše ukázat tuto dobu se vším, co k ní patřilo.

Vesmírná Odysea - Putování po planetách (2004) (TV film)

Jedinečný sci-fi dokument BBC, jak by vypadala výprava na všechny planety. Líbí se mi, že se nejedná jenom o suchopárné vyprávění, scénáristé příběh i okořenili malými problémy na každé planetě.

Válka termitů (2006)

Obrovskou bitvu v malých rozměrech jsem s napětím sledovala od začátku do konce. Mravenci versus termiti.

Život savců (2002) (seriál)

Úžasná výprava do světa savců. Attenborough nabízí pohled na savce ze všech kontinentů od notoricky známých až po téměř neznámé druhy. Dokument je skvěle poskládaný, podtrhují ho téměř umělecké záběry, nad kterými ani nedýcháte. Celý tým odvedl téměř nepředstavitelnou práci. Oceňuji, že se zde neříkají věci, jenž jsou už známé, ale spíše věci, které vás překvapí. K dokumentu mám ale malou vítku, někdy mi přijde, že Attenborough je zde vidět až moc. Na některé akce (šplh po laně, potápění) už je trošku starý a někdy by neškodilo, kdyby se spíše držel vzadu. Občas jsem ho musela notně obdivovat, například když seděl v otevřeném autě a tři metry před ním se rozvalovala skupina lvů připravujících se na lov. To bych asi měla fakt stažený půlky.

Tajemství oceánu (2003)

Jestli existuje výraz "živoucí umělecké foto", tak bych ho použila u tohoto dokumentu. Při sledování filmu jsem si připadala jako v krásném snu plném barev a obrazů, podmořský svět zase působil jako výpravu na jinou planetu. Žádný komentář, jenom hudba a obrazy, prostě symfonie. Jeden z nejpůsobivějších dokumentů, co jsem viděla.

Supervulkán (2005) (TV film)

Docela experimentální sci-fi dokument BBC co by se stalo, kdyby.... Mně se tohle zpracování líbilo. Ze začátku jemné náznaky, poté přijde samotné vyvrcholení výbuchu. Při shlédnutí bonusů se vám dostane přímo odborného výkladu, z čeho tento dokument z budoucnosti vychází. Nejvíce se mi na tomto dílku líbí, že je natočen podle skutečně reálných hrozeb dnešní doby, žádné sci-fi plné nesmyslů.

Pyramidy (2002) (TV film)

Opět skvělý dokument z dílny BBC odhaluje jak se stavěly pyramidy. Boří mýty o tom, že dělníci byli otroci, líbí se mi i náhled na tuto stavbu z pohledu obyčejného dělníka v lomu, později vedoucího stavby.

Putování tučňáků (2005)

Úžasné, film je poctou těmto naprosto vyjímečným tvorům a toho, co jsou ochotni udělat pro potomstvo. Obdivuji i filmaře, kteří tam s nimi 13 měsíců mrzli.