Les Misérables in Concert (1995) (divadelní záznam)

Už už jsem chtěl dát tomuto koncertnímu záznamu 4* (přeci jen to bylo "jen" o zpěvu a nebylo by to fér), když najednou začala píseň epilogu. Příchod 17 zahraničních Valjeanů byl pak potom dokonalým výsměchem mému úmyslu, protože po něčem takovém se nic jiného než 5* dát nedá! Nedokáži si ani představit tu atmosféru být přímo tam na místě... zažít někdy něco podobného, mohl bych ihned poté zemřít s obrovským úsměvem na tváři.

Liga snů (2009) (seriál)

První tři série mi přišli velmi originální a vtipné, i když se místy dost vymykaly tomu, co je ještě přípustné. Čtvrtá série byla obrovským zklamáním, jak už to tak bývá, vše začíná být vyhnané do absolutních extrémů a show se snaží jít za každou cenu s dobou - spousta vtipů také vyznívá dost nuceně a až na jednu maximálně dvě scény nestojí čtvrtá série vůbec za řeč. Z páté jsem viděl čtyři díly a s lítostí musím konstatovat, že se již seriál blíží hodnocení odpadu.

Nespoutaný Django (2012)

'Gentlemen. You had my curiosity. Now you have my attention.' Další moc povedený kousek z rukou Quentina Tarantina. Ocenil jsem jeho klasicky vtipné hlášky a momenty, hudba úžasná, výkony Waltze, Di Capria, Foxxe a hlavně Samuel L. Jacksona také stály za to. Dvě výtky - délka filmu a množství stříkají krve (nemám s krví problém, ale zase nesmí z každé rány stříkat hektolitry). Silné 4*.

Bídníci (2012)

“Do you hear the people sing? Singing a song of angry men. It is the music of a people who will not be slaves again! When the beating of your heart echoes the beating of the drums, there is a life about to start when tomorow comes.” Ano, bylo to lehce dlouhé, ale je to pouze malá vada na kráse, když přihlédnu ke zbytku film, který byl jednoduše FANTASTICKÝ. Přeháním? Dost možná (nebo spíš určitě), ale film mě vážně dostal. Zpěv byl výborný (pár výjimek: Eddie Redmayne mě moc nepřesvědčil a Hugh Jackman, přiznejme si, že na to nemá hlas - Bring him home se vážně snést moc nedalo - ale i tak dali ze sebe všechno), největším překvapením pro mě byl Russel Crowe, kterého jsem si zpívat nedokázal představit ani ve snu a heleme se jak to zvládl, o Ann Hathaway a jejím I Dreamed a Dream nemluvě, ostatní méně známí herci/zpěváci až do posledního byli také velmi dobří (popravdě často i lepší než hlavní herci). Atmosféra úžasná, nestačí mi ani všechny prsty, abych vypočítal kolikrát jsem měl husí kůži. Několik vážně dojemných scén. O komickou stránku filmu se pak dokonale postaral Sacha Baron Cohen. Tedy hlavně ta všemi omílaná délka byla na škodu... ale upřímně, jak chcete vše odvyprávět během dvou hodin, když se to musí odzpívat. Další z vad byly scény, které nazpívané vyznívaly dost směšně a vážně mohly být jen řečeny (když už se tam mluvilo i tak). Přesto se není třeba moc rozmýšlet, za mě 5*. Prozatím tři kino zhlédnutí, soundtrack se nonstop protáčí přehrávačem a došlo již i na Les Misérables in Concert... :)

Zlatý Glóbus 2013 (2013) (pořad)

Letošní Glóby stály vážně za to a dobře jsem se u nich bavil. Utíkalo to velmi rychle, několik dojemných momentů, ty zábavné tentokrát nebyly ze strany moderátora (v tomto případě dvou moderátorek), ale jiných uvádějících (a že některé stály za to). Ricky tolik nechyběl, ale nebudu zapírat, že s ním by to byla ještě o třídu lepší jízda. 4*

The Twilight Zone (1959) (seriál)

“There is a fifth dimension beyond that which is known to man. It is a dimension as vast as space and as timeless as infinity. It is the middle ground between light and shadow, between science and superstition, and it lies between the pit of man's fears and the summit of his knowledge. This is the dimension of imagination. It is an area which we call the Twilight Zone.” Moje pouť skrze The Twilight Zone sice teprve začíná, ale již teď vím, že ji s největší pravděpodobností zhlédnu celou - ta atmosféra je jednoduše úžasná. Nehledě na mé hodnocení, každý díl má něco do sebe, záleží ale na tom, jak moc se mi zdá originální, ne tolik předvídatelný, s dobrou pointou a také dobře zahraný v jednom. Komentáře k jednotlivým dílům mohou být dost neříkající, ale je to spíš pro mou orientaci v dílech bez toho, aniž bych prozrazoval moc z příběhu a závěrečné pointy. Zcela průměrné díly uvádět nebudu, výjimkou budou díly, na kterých se mi alespoň některý z prvků líbil a myslím si, že stojí za zmínku. (1x01) Where is Everybody? 3* - Moc se mi líbila atmosféra opuštěného města, i pointa stála za to, jen ten herecký výkon a přehnané reakce to poněkud srážely. (1x02) One for the Angels 4* - Smrťák byl velmi sympatickou postavou, svou racionalitou a klidem mě naprosto dostal. Příběh pro mě hrál druhotnou roli, ale i tak byl dost povedený. (1x03)Mr. Denton on Doomsday 3* - Tento díl mě jako celek dvakrát nenadchnul, ale scéna s pitím zázračného nápoje a následný záběr na výrazy obou střelců stojí za to. (1x04) Sixteen Millimeter Shrine 3* - Z tohoto dílu jsem měl nejspíš nejvíce rozporuplné dojmy - když se nad ním člověk zamyslel, bylo to zajímavé, ale při sledování naopak dosti o ničem. (1x05) Walking Distance 2* - Jeden z nejslabších dílů a myslím, že si ani nezaslouží prostor, aby o něm bylo cokoliv napsáno. Shrnout jej jedním slovem: iritující. (1x06) Escape Clause 3* - Při úvodním představení seriálu od Roda Serlinga zněl díl o mnohem lépe než jaký nakonec byl (a možná právě velká očekávání u mě díl pohřbila). Pointa tam sice nějaká byla, ale příběh byl značně přehnaný. (1x07) Lonely 3* - Opět velmi zajímavý nápad poprvé představen v úvodu Roda Serlinga. V době, kdy se díl chýlil ke konci, jsem čekal silný závěr typu "já tady zůstanu", ten bohužel nepřišel a ten skutečný byl naopak hodně nepředstavitelný z emočního hlediska ("Co už, stalo se, tak teda jedu s vámi.") (1x08) Time Enought at Last 4* - Závěrečná scéna (It's not fair!) byla jedna z nejsilnějších a celou dobu jsem si říkal, že to odněkud znám... to Futurama si vzala tento díl na paškál. (1x09) Perchance to Dream 5* - Absolutní vítěz soutěže o nejlepší díl. Napínavý, znepokojivý, dokonalý! (1x10) Judgement Night 3* - Atmosféricky velmi povedené - loď v mlze a tajemná osobnost cestujícího - jen ta pointa mě lehce zklamala. (1x11) And When the Sky Was Opened 5* - Další z velmi povedených dílů se zápletkou par excellence! (1x12) What You Need 4* - Atmosféra strachu a předzvěst smrti. (1x13) The Four of Us are Dying 3* - Jak uvedl DaViD´82 - nápad dobrý, ale značně nevyužit. (1x14) Third from the Sun 4* - Všudypřítomné napětí a strach z odhalení. To vše zakončené skvělou a překvapující pointou. (1x15) I Shot an Arrow into the Air 3* - Myšlenka zajímavá, ale bylo to vše hodně předvídatelné a konec k tomu dost špatně zahraný. (1x16) The Hitch-Hiker 4* - Hutná atmosféra, znepokojivý stopař a vyšinutá řidička. (1x17) The Fever 4*- Aneb závislost na automatech vyhnaná do extrému. (1x18) The Last Flight 4* - Příjemné zacestování si časem. (1x22) Monsters Are Due on Maple Street 4* - Lidé jsou svými největšími nepřáteli. Delší stopáž by psychologické stránce dílu velmi prospěla. (1x23) A World of Difference 4* - Co by se stalo, kdyby život, který žijete ve skutečnosti neexistoval? (1x25) People are Alike All Over 4* - Cesta do vesmíru, strach z neznámého a kritický pohled na lidskou rasu. (1x28) A Nice Place to Visit 4* - Jak to vypadá, když člověk dostane vše, co na světě chce. (1x30) A Stop at Willoughby 4* - Herecký výkon hlavního hrdiny mě potěšil, a i když byl děj takový nijaký, pointa vystřelila díl o jeden stupínek výše. (1x33) Mr. Bevis 3* - Tento díl se mi těžko hodnotí. Příběh nic moc, ale hlavní myšlenka (nezaprodat za úspěch to jací jsme) se mě hluboce dotýkala. Subjektivně by to bylo na čtyři hvězdičky, ale kvality potřebné pro jejich získání to jednoduše nemá. (1x34) The After Hours 3* - Atmosféra byla dobrá a být v hrdinčině kůži, asi bych zešílel. Pointa však byla celkem jasná a také slabá. (1x35) The Mighty Casey 3* - Průměrný příběh s dobrým hereckým výkonem Jacka Wardena. (1x36) A World of His Own 4* - Nápad zajímavý a konec s Rodem Serlingem také pobavil - dle mého šlo o dobré zakončení první série. (2x02) The Man in the Bottle 4* - Copak si jen přát? (2x05) The Howling Man 4* - Super atmosféra kláštera plného šílených lidí. (2x06) Eye of the Beholder 4* - Pointa byla dobrá, ale to nejlepší na díle bylo to znepokojení způsobené zafáčovanou hlavou... tak strašně moc jsem se NEtěšil na sundávání obvazů! (2x07) Nick of Time 5* - Jednoduše fantastický díl! Pověrčivost zobrazená v celé své kráse. (2x10) Most Unusual Camera 2* - Neuvěřitelně, ale neuvěřitelně iritující díl. Hloupý scénář, hloupé dialogy a otřesné přehrávání. (2x11) The Night of the Meek 4* - Milý díl o Vánocích. (2x15) The Invaders 2* - Gratuluji tvůrcům.Takové díly jsou důvodem, proč mám chuť vyhodit monitor z okna... One (wo)man show plná grimas, sténání, hlubokého dýchaní a jiných pazvuků. Děj by se dal shrnout jako: stará čarodějnice s těžkou mentální retardací nahání zvláštní myši v domě. Tento díl mě asi bude ještě nějakou dobu provázet v nočních můrách.

Sinister (2012)

Po zhlédnutí traileru jsem se na film odmítl podívat, důvodem bylo očekávání nechutného lekačkového horroru, po kterém člověk neusne. Realita byla nakonec, jak už to tak bývá, zcela jiná. Neříkám, že si s kamerou, střihem a audio stránkou filmu nevyhráli, bylo to tak ale vše. Logika postav v podstatě neexistovala, děj byl předvídatelný a šlo jednoduše poznat, že se při budování atmosféry hrálo pouze na efekt (ten však nebyl přirozený a že bych pocítil cokoliv podobného strachu, to se nestalo). Čekal jsem větší porci strachu, ale na druhou stranu jsem rád, že můj klidný spánek nebyl ničím ohrožen. 3*

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Martin Freeman jako Bilbo exceluje, Andy Serkys jako Gollum také nezklamal a opět potvrzuje své kvality; jejich společná scéna je pak zaručeně tím nejlepším z prvního dílu Hobita. Ostatní postavy na tom, až na několik výjimek (Elrond, Azog a Thorin), tak dobře nejsou - trpaslíci nevypadají jako klasičtí trpaslíci (někteří moc připomínají elfy, někteří se naopak zdají parodií na trpaslíky), a moc se o těch 12 přicmrndávajících ani nedozvídáme; Galadriel a Saruman byli ve filmu lehce zbyteční a Radagast otravný. Film jako celek na LOTRa výrazně ztrácí, akční scény jsou přespříliš dynamické a člověk si je nemůže pro svou rychlost ani užít (díky moc, 48fps!), ví, že se něco děje, ale jednoduše pomalu ani neví co; další vadou na kráse se mi zdají digitální efekty/CGI, kterých je na můj vkus až moc a scény kvůli nim vypadají velmi, velmi uměle (alespoň tomu tak bylo v kině, na blu-ray vypadalo vše relativně v pořádku). Poslední výraznou výtkou z mé strany jsou komediální prvky filmu, které se ne vždy hodily a trochu film srážely (alespoň v mých očích) - příkladem za vše budiž obří tlustý skřet a jeho poslední slova, vtipy o golfu a podobné infantilní hovadiny. Uznávám, že je to pohádka i ve své knižní předloze, ale uvítal bych i nějakou tu krev a uvěřitelnost (scény, které všichni přežívají bez jakékoliv újmy na zdraví mi vadily). Hudba byla většinou jen opakování toho, co již známe z Pána prstenů, ale nový ústřední motiv musím pochválit, vážně se mi moc líbil a dodával tomu něco navrch kdykoliv zazněl! Nemůžu říci, že jsem od Hobita čekal něco víc, ale stále jsem v to doufal. Film má své kladné prvky, jak jsem již uvedl výše, ale že by šel ve šlépějích LOTRa, to se říci nedá, lehčí pohádková atmosféra byla určená na mladší publikum a to já už bohužel nejsem. Byla zde také spousta zbytečné vaty - jak se již po oznámení 3 dílů dalo čekat. Mám z filmu velmi rozporuplné dojmy, ale i tak plánuji zhlédnutí zbylých dvou dílů a doufám, že bude alespoň nějaký stát za to (či opět alespoň některé scény). Slabší 4*

Kancl (2005) (seriál)

Když jsem do tohoto seriálu šel, moc jsem si od něj nesliboval. První série se mi zdála divná, Michael (Steve Carell) neuvěřitelně iritující, ale postavy Jima a Pam mě dotáhly až do série druhé a světě div se, bylo to lepší. The Office používá humor, na který si člověk musí jednoduše zvyknout a také dostatečně poznat postavy seriálu. Jakmile se tak ale stane, jste v tom až po uši a vezete se seriálem až do konce. Už dlouho předlouho jsem se u komediálních seriálů nezasmál, tedy než jsem narazil na The Office. Sedmá série je první z těch komediálně slabších (přesto má několik skvělých dílů), osmá série - bez Michaela - již není tak vtipná jak série předešlé (a pokud ano, tak trochu jiným způsobem), není nudná nebo otravná jako třeba pozdní HIMYM, jen to již není The Office, jak jej známe. Hodnocení jednotlivých sérií: 3*/5*/5*/5*/5*/5*/4*/4*.

Atlas mraků (2012)

Určitě se jedná o ambiciózní film a věřím, že s v něm toho i spoustu skrývá. Bohužel ale jedno zhlédnutí (alespoň bez znalosti knižní předlohy) na úplné pochopení filmu nestačí a to má za následek mé nízké hodnocení. Tři hodiny jsem pozorně sledoval dění na plátně a snažil si věci dávat dohromady - což ale moc nešlo, jelikož na to jednoduše nebyl čas. Až v posledních dvaceti minutách jsem měl pocit, že mi věci konečně začínají jakž takž dávat smysl, takže alespoň nějaká náplast na mou tímto filmem ztrápenou duši. Co bych chtěl pochválit je hudba - která byla fantastická - a také neuvěřitelná šíře postav hraných stejnými herci (při závěrečných titulcích jsem jen ohromeně zíral). Jednotlivé linie hodnotit nebudu, je těžké k nim mít nějaké výtky, vzhledem k tomu, že každá z nich plnila určitou roli v rámci příběhu, který mi ještě není zcela jasný. Určitě plánuji další zhlédnutí a snad také přečtení knihy, poté se k hodnocení filmu ještě vrátím, prozatím ale musím - ač nerad - dát pouhé 3*.