• Western

Hanebný pancharti (2009)

Chápu tuhle Tarantinovku jako režisérovu oprávněnou vendetu náckům za jejich válečná zvěrstva, mám však - once upon the time - výhrady k prolomení jistého tabu mimořádného násilí (skalpování, vyrývání svastik do čela a rozbíjení hlav baseballovou pálkou). Ale vzal to čert, Tarantino je Bůh a budiž mu vše dovoleno, včetně trumfování se o nejlepší filmovou pomstu s již mrtvým Sergiem Leonem. Skvělý film, s výborným scénářem, hudbou pasující jako prdel na hrnec a s dokonalou scénou opravdového pekla v kině. Z herců nejvíce exceluje slizký SS plukovník Landa bravurně hraný Christophem Waltzem. Trailery a ukázky: http://www.csfd.cz/film/117077-hanebny-pancharti-inglourious-basterds/videa/

Rio Lobo (1970)

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Netradiční western s dostatkem napětí. Scénář je jakoby ze dvou polovin - první válečné z války Severu proti Jihu a druhé klasické boje hodných proti zlým vedeným bezcharakterním rančerem. Plusem jsou některé dobře provedené scény - zastavení vlaku na namazaných kolejích a vypuzení ochránců zlata z vagónu sršni, zastavení vlaku do provazové pasti. Velmi kvalitně natočená je i závěrečná přestřelka při výměně zajatců. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=z7ygYmuqgVg