2012 (2009)

Díky obrovskému klišé, způsobeného záplavou televizních pokusů o katastrofický (tudíž katastrofální) film, které se na nás v poslední době valili, se vrací odborník na slovo vzatý. A stále právem sedí na trůně. Pokud uvažujete o shlédnutí nejnovějšího blockbusteru, tak si pečlivě přečtěte jméno režiséra. Jde totiž o Rolanda Emmericha. Ano, o chlápka, po kterém málo kdy zůstane Země tak, jak jí známe. Proto od jeho 2012tky neočekávejte dílo, aspirující na Oscara. Jak je u blockbusteru zvykem, tak penězi se nešetří a to je podepsáno na vizuální stránce, plné CGI triků. I když nějaké záběry vypadají opravdu béčkově a některé zase jako ukázka z počítačové hry. Ale budiž, taková je doba. Hudba - instrumentální a sakra kůlervoucí, víc nemám co dodat. Americký prezident opět jako prezident celého světa? Bohužel, patetičnost v katastrofických filmech v produkci Spojených států je více než okatá. Pár věcí je přehnaných, některá poselství a odkazy příjemně překvapí. Kostra tohoto žánru ale moc originalit a nových věcí přinést nemůže. Abych to shrnul. Pokud máte rádi styl Rolanda Emmericha, pak se dočkáte obrovské podívané a i přes menší přebrnění sedací části těla budete ze sálu odcházet dotčeni povedeným poselstvím. A abych nezapomněl - vtáhnutí do děje vám po skončení dá chvilku práce se rozkoukat.

Equilibrium (2002)

Nápad zajímavý, zase něco nového, ale do nedostatků ohledně nelogičnosti emocí by se dalo dlouho rýpat. Celkově děj mohl být více propracovaný, scénář ne tolik strohý, seznámení se situací a postavami mohlo také dostat více prostoru. Slizký záporák řídící se pravidly zákonu je také v nedohlednu. S rozpočtem 20mil. chtít tvořit efektní sci-fi je naivita, přesto ale vizuální stránka byla dobrá. Akce se také povedla, i když inspirace Matrixem je více než viditelná. Abych to shrnul, jde o solidní akční sci-fi, se špetkou originality a tématu k zamyšlení, přesto horším scénářem, nezapamatovatelným záporákem, kvalitními emotivními scénami, ale hlavně v hlavní roli účinkuje Christian "božský" Bale. Dobrá jednohubka, ale příště raději sáhnu po Minority Report.

96 hodin (2008)

Čert to vem, že námět je díky seagalovským pomstychtivým filmům tak všední, když Liamovi věříte každý jeho krok. Střih ala Bourne ovlivnil hodně filmů v roce 2008, ale málo z nich se dokázalo udržet na stejné kvalitě. Přesto Taken je důkazem, že to jde a ještě s tou drzostí, strčit do kapsy konkurenční Quantum of Solace. Škoda, že Forster od Morela neokoukal ty parádní pěstní souboje, již zmiňovaný střih a možná i nepříliš velké tlačení na pilu. Proti Craigovi jako novému Bondovi nemám ani ň, ale upřímně, škoda, že Liam není o 15 let mladší, jako agentu Jejího veličenstva by mu to moc slušelo. Holt s tím nikdo nic nenadělá, tak jen doufám, že se bude stejných projektů držet i nadále. Veřejné díky Liame, takhle sympatický charakter jsem v současné kinematografii hledal dlouho.

Olověná vesta (1987)

Nezmohl jsem se na nic víc, než jen s otevřenou pusou zírat na mistrovské dílo. Nad typicky Kubrickovskými záběry z jedné kamery mi zůstával rozum stát. A opět jsem musel sáhnout po starším díle, aby mé srdce zaplesalo radostí.

Půlnoční vlak (2008)

Upřímně, s žánrem horor to vypadá na delší dobu bledě. Kam se poděla myšlenka ze staré školy, že horor má vzbuzovat strach a ne, jak se tomu děje dnes – nechutnost! Nezbavím se pocitu srovnávat s pro mě typickým představitelem tohoto žánru – The Shining. Je to horor? Ano! Stávají vám vlasy hrůzou? Ano! A jsou tam tuny krve? Ne! A dokud se tohle současní filmaři nenaučí, nebudu o jejich „horory“ mít zájem. Ale zpět k The Midnight Meat Train. Co mě zaujalo je povedená vizuální stránka. Dobře, i ta hudební nezní špatně. Samozřejmě jsem kroutil hlavou nad parádními first person záběry, celkově kamera byla na dobré úrovni. A tady mé nadšení opadá, protože přichází konec. Tak špatný důvod jsem nečekal. Na druhou stranu aspoň malé spasení a možnost dobrého hodnocení přinesla poslední scéna. Převzetí tradice bylo na místě, ale sakra – ten důvod! Bohužel, po shlédnutí hororu ze současné kinematografie vypínám DVD opět neuspokojen.

District 9 (2009)

Neill Blomkamp to dokázal. Strčil konkurenční sci-fi letošní letní sezony (TF2,TS) hluboko do kapsy a zdarma přibalil netrpělivé očekávání jeho dalších filmových počinů na filmovém plátně. Rozklepaná kamera ve spojení s dokumentárními záběry působí velice realisticky. A na Vás nezbývá, než si vybrat, zda se posadí přímo na zbraň, nebo okolí budete vnímat z first person pohledu, či budete jen sledovat denní zprávy. Přidané zvukové efekty a vynikající hudba už jen doplňují okamžité vtáhnutí do děje. Vztahy ať mezi lidmi, či lidmi a "kreveťáky" se po celou stopáž vyvíjí, záporná postava se vzhledem k situaci také každou chvíli mění a proto se pořádně zaryjte do sedadla a připravte se vychutnat si zběsilou akci, která v současné kinematografii dlouho chyběla. A pak, že to nejde.

Telefonní budka (2002)

Za málo peněz hodně muziky. Nepsané pravidlo, které mi u Telefonní budky sedí jak pr.. na hrnci. Krátká stopáž ničemu nevadí, naopak - je kuprospěchu. Herecký a režijní koncert je ve vynikajícím tempu po celých 80 minut. Schumacher si to u mě jako režisér Batman a Robin mírně zavařil, ale tímto snímkem si získal zpět mé sympatie. Stejně jako Forest Whitaker, tomu se rád v blízké době podívám na zoubeček, neskutečný talent.

Bulšit (2001) odpad!

Už originální název naznačuje, že nepůjde o kdo ví jak tuctový "film". Ano, s takouhle srač.. jsem neměl tu čest se dlouho potkat. Vyjímečně se musím zastat i české distribuce, překlad je vystižen do puntíku přesně. Víc psát nebudu, byl bych sprostej.

Hanebný pancharti (2009)

Po dlouhé době jsem v současné kinematografii narazil na film, který jsem si opravdu užil. I přes rozsáhlejší stopáž, jsem se ani vteřinu nenudil a klidně bych tak vydržel sedět ještě déle. Úvodní napínavá scéna Vás velice lehce vtáhne do děje. Ať už je v záběru Brad Pitt a jeho Pancharti nebo Christoph Waltz, který podal neskutečný výkon (čuchám minimálně nominaci na Oscara), vždy se dočkáme vtipné situace. Celkově obsazení filmu je perfektní. Přesto se zastavím u tří. Z Pitta nám vyrostl chlap, už to není jen hezounek, co známe ze Seznamte se, Joe Black. Stáří se něm také začíná podepisovat, ale právě s přibývajícími roky mu jde hraní čím dál lépe. Dalším je Eli Roth, i když nedostal moc prostoru, tak se své úlohy chopil na jedničku, proto bych ho raději v budoucnosti viděl před kamerou, než za ní. A do třetice mne zaujal Til Schweiger, přestože ve filmu jako Roth nedostal moc prostoru a ani toho moc nenamluvil, tak pohled na něj v pozadí s gradující hudbou mě vždy dost pobavil. Co se týče režie, tak jméno mohlo být v úvodních titulcích klidně zakryto, sami byste na něj brzy přišli. Až na časové zasazení je to typický Quentin Tarantino tak, jak ho máme rádi. Dlouhé dialogy, rozdělení kapitolami a občasné stříknutí krve. Tenhle chlápek ještě neřekl poslední slovo, po špatném přijetí Auta zabiják, protože opět natočil MASTERPIECE!

Iluzionista (2006)

Dokonalému triku od C.Nolana nesahá Iluzionista ani po kotníky. Přesto se na film velice dobře dívá, především kvůli naší matičce české.