Wilsonov (2015)

A co mi brání tohle poslat rovnou do odpadu? Mno, asi to, že do odpadu posílám ještě větší kraviny a chci si tak nechta ten prostor mezi tím, co ještě snesu a co s chutí vypínám hned. Tady se sem tam alespoň objeví někdo koukatelný a trošku uvěřitelný.

Hodíme se k sobě, miláčku...? (1974)

Marně si říkám, co na tom všechny tak strašně moc baví? Dost možná že Jana Brejchová byla fakt sexy baba a ve Vlastíkovi Brodském se dá poznat spousta těch namakaných blbečků, kteří navenek vypadají jako ti nejdrsnější týpci. Jenže Vlastík má prostě charakter a to něco pověstné navíc. Inteligenci? Nevím, ale svou roli zahrál jako již tradičně skvěle.

Insidious (2010)

Mám rád horory a tak je s podivem, že mě Insidious až do teď míjelo. Jenže já se do toho nemohl pořád dokopat. A upřímně nevím, jak se po shlédnutí jedničky dokopu do dalšího dílu. Asi nejlepší by bylo, sledovat tuhle lekačku s nějakou fajn holkou a při každém baf jí přitisknout blíž k sobě. Teda zase tak často by to nebylo, protože upřímnýho "baf" v tom hororu zase nějak moc není. Takže co na to říct? Krásné tři hvězdičky za pěknou plynovou masku, kterou by si milovníci zvrhlého sexu jistě oblíbili. Já však ne a pro mě za mě, nechť klidně Dalton zůstane v mězisvětí, jeho matka ať si klidně řve i nadále a jeho nesymaptickej tatík, ať třeba táhne za synkem. No a ta krotitelka duchů. Fakt jí to věříte?

LOVEní (2019)

Jak se postavit k recenzi na tento úžasný film se skvělým příběhem, brutální zápletkou a neskutečně vtipnou komedií? No, aspoň že se na Ester dá docela koukat. Syn má narkolepsii. Jasně. U shlédnutí této frašky jsem měl co dělat, abych neusnul taky. Mimochodem. Taková hříšná myšlenka pro začínající herce či herečky. Zkuste se přejmenovat na Prachař/Prachařová. Docela reálná šance, že budete obsazováni často. Jen převážně do stupidních filmů, které poměrně často produkuje Česká kinematografie. No a i když vás film naprosto nebaví, tak určitě nepište recenzi v průběhu té nudy. Je pravděpodobné, že vypotíte stejnou debilitu, jako je samotný film a jakou jsem nyní napsal já.

Vlastníci (2019)

Tak bacha. Film jako takový stojí za ...prostě není to zase taková paráda, jaká by se z toho dala vykouzlit. Neobyčejná schůze vlastníků bytových jednotek je celkem zajímavé téma, které se dá solidně zneužít. Ukázat malost českých lidiček, kteří pro své zájmy dokáží jít až do absurdna. Ostatně jako tento film. Dobře tedy. Nemám problém s tím, dát tři hvězdičky. Ty jsou ale především pro Terezu Ramba, jejíž hysterický výlev mě natolik zaujal, že jsem na chvíli uvěřil, že nejde o film. Pro mě to bylo tak fantasticky zahráno, že i kdyby nic jiného, tak tento extrémní výlev si klidně pustím znova. A vůbec mi nevadí, že Vojta Kotek svou hereckou etudou, tuto dokonalou část filmu naprosto zazdil.

Teroristka (2019)

Dokonce jsem tu slátaninu i dokoukal. Přesto budu konstatovat fakt, že z podprůměrného herce stupidních seriálů prostě tahouna celovečerního filmu neuděláš. A když k tomu máš ještě divnej scénář, tak je to vážně docela opruz. No, budiž. Tak snad zařvat z Ulice, Dycky Most a poděkovat české kinematografii za další excelentní příspěvek.

Jan Palach (2018)

Nepřipadá mi, že bych viděl něco zvláštního. Takový malý, ale velmi významný výstřižek naší historie. Obrázek o tom, jak se z rozkvétajícího jara blížíme do šedé, až smrtelné zimy. Film je ukázkou toho, jak v téhle zemi šlo všechno do kopru a jak jeden, idealistický student uvěřil, že svou smrtí dokáže vzburcovat lid a porazit medvěda. Svým způsobem se mu to vlastně povedlo, ale daleko později, než asi sám zamýšlel. Soudruh už měl v té době vše pod kontrolou a obyčejní lidé měli strach. Druhá polovina filmu o tom celkem jasně vypovídá. Mám.li ovšem být upřímný, film mne zaujal právě a jen tou autentičností a tím, že se týkal naší malé země. Podobně natočený film o zmiňovaném upálení na Polském stadionu by mě zjevně nezaujal již tolik, jako toto dílo. S chutí jsem se podíval, vážněji zamyslel, ale zjevně mi to nedalo to, co by asi mělo.

Pásky z Nagana (2018)

Tak jasně. Je to hra na vzpomínky, připomínka toho, že zázraky se občas stávají. Asi jsem ochoten pochopit vysoké hodnocení tohoto průměrného dokumentu, ale že bych až tak sdílel vaše nadšení? To ne. Nagano jsem zažil, prožíval ten zázrak a náramně si ho užil. Dokument mě vrátil o dvacet let zpět, ale nemyslím že je až tak dobrý. Jedno ale vím jistě. Až za dvacet let někdo natočí příběh Ester Ledecké či Martiny Sáblíkové, bude to mít stejný úspěch jako Pásky z Nagana. Proč? Protože je krásné vědět, že zázraky opravdu existují. Děkuji všem těm, kteří dokázali vystoupit z davu a něco dokázali navzdory nepřízni okolí a osudu. A to opravdu nemyslím jen sportovce.

Zahradnictví: Nápadník (2017)

Normálně už příliš komentáře nepíši, ale nemohu si pomoci. To je jako k...a co??? K filmu jsem se dostat náhodou a vlastně jen proto, že mě zaujala dobře mířená reklama se spojitostí na Pelíšky. Jenže tohle je úplně jiná liga, sakra. Vlastně ne. Tohle ani není liga, ale prales. Čím vlastně začít? No, film asi opravdu nemá moc smysl rozebírat. Je to šedivej podprůměr a ač nerad do stránek jako je čsfd cpu politiku, tak tady přesně padla kosa na kámen v souvislosti s nynější situací v ČT. Vyhozené koncesionářské poplatky a raději ani nechci vědět, kolik jich bylo. Za ty prachy by byl záživnější i dokument o cestě z Brna do Prahy po dé jedničce nebo koupit od TV Nova nesmrtelný koncept Ulice. Jen to chce jiného režiséra, jinej scénář a na čestné vyjímky i herce. Takže hurá na náměstí a poctivě cinkat, aby tahle parta v produkci české televize mohla točit další umělecká díla, která (zase až na pár vyjímek) nikoho nezajímají.

Oz (1997) (seriál)

Poslední dobou jsem rezignoval na filmy a pustil se do seriálů. A shodou okolností jsem viděl několik seriálů na téma "vězení". A každý jinak zpracovaný. Téma OZ? Vynikající seriál "z jiné doby". Seriál bez rasových předsudků, kde se nevyzdvihuje to, která víra či barva pleti je ta dobrá. Všichni v tomhle kriminále jsou prostě hajzlíci. Neřeší se kdo je černej, bílej či žlutej. Neřeší se křesťan, žid či muslim. Prostě se jede natvrdo. Bohužel. Je to poslední zvonění podobně natočených seriálů. Ano. Jsem si plně vědom toho, že seriál má premiéru před dvaceti lety a snad právě proto je takový, jaký je. Dnes by totiž nic podobného vzniknout nemohlo a pokud ano, neprošlo by to cenzurou. Důvodů je hned několik. Když ponechám stranou násilné scény, tak si dokáži představit, že tohle by někteří dobroserové z Bruselu prostě nedali. Tady totiž jsou všichni do jednoho "vyšinutí jedinci" a opravdu nezáleží na jejich barvě pleti či víře. A na to se prostě v dnešní době politické korektnosti nehraje. Vlastně jsem v hodnocení ani nechtěl zabrousit do politické korektnosti, ale...neumím si představit, že by něco podobného nyní prošlo veřejnoprávním médiem. To by bylo nářků různých rádoby Hatefree exotů. Inu jak říká v začátku jednoho dílu Augustus Hill - "OZ je plnej vrahů, násilníků, rasistů, dealerů i těch nejobyčejnějších kriminálníků". A pusťte to do dnešní televize dámy a pánové. Myslím že to nehrozí, ale po napsání recenze rád kouknu, zda právě tento seriál náhodou neprošel nějakou českou telkou. Vsadím se, že ne. Ale dost možná se pletu. Všem kdo si to pustí ale slibuji opravdu zajímavý zážitek bez předsudků. A za to díky tvůrcům. Nebáli se a dali to s přehledem.