• Romantický

Indiánské léto (1995)

Konečně jsem to viděla! Jak to ta Issová dělá, že vypadá pořád stejně? To na Vilhelmové bylo poznat, že už má ten film nějaký pátek :-). Prostředí vesnické zábavy bylo věrně vystihnuté a odpozorované, dialogy realistické a herci přesní (babička!). Stejně se mi ale nejvíc líbil sen z plovárny, protože když jsem viděla ty plavecké čepice, jaké všichni před dvaceti lety nosili na školní plavání, ocitla jsem se zpátky na korkové desce a ve školním bazénu s tlustým plavčíkem!

Hotel Babylon (2006) (seriál)

Dynamické střihy prokládané pohledy na Londýn (díkybohu bez Tower Bridge, Big Benu a ostatních profláklých staveb) se střídají s chytrými dialogy. Trošku to připomíná Altmanův Gosford Park, i když tam byl důslednější vhled do sféry "těch nahoře". Uvidíme, jestli si udrží úroveň celá série...

Byl jednou jeden... život (1987) (seriál)

Všechny své znalosti o fungování lidského těla mám z tohoto seriálu. Jednoduchou, ale ne primitivní formou popsané základní procesy pěkně systematicky a vkusně. Celá generace na tom vyrostla. Kéž by všechny seriály pro děti byly tak dobře udělané!

Casablanca (1942)

"Ze všech barů ve všech městech vstoupí zrovna do toho mého", pronese Humphrey Bogart svým neodolatelným hlasem a posmutnělýma očima sleduje svou krásnou a nedosažitelnou lásku. Nejlepší film všech dob to asi nebude, ale žánr naplňuje dokonale a v rámci kinematografie 40. let se jedná o vrchol. Navíc ta nostalgie, když klavírista v baru hraje jejich píseň! Kde budou trháky současné kinematografie za padesát let? Těžko říct. Ale myslím, že Casablanca bude stále patřit mezi nejkrásnější filmy, jaké byly natočeny.

Tootsie (1982)

Dustina Hoffmana nijak nemusím, ale v Tootsie je vynikající! Tenhle film považuju za nejlepší komedii, jaká vznikla v Holywoodu v minulém století.

My Fair Lady (1964)

Nejlepší muzikál, jaký jsem kdy viděla. Od prvního shlédnutí už nějaká doba uplynula, ale když běží v tv, vždy se k okouzlující Hepburnové a bručounovi Harrisovi ráda vracím. Navíc je to špičková přehlídka krásy anglického jazyka.

Kdo se bojí Virginie Woolfové? (1966)

Emocionálně mě to rozsekalo. Mrazivé herecké výkony dvou stárnoucích hvězd, které spolu spojily životy a dodaly filmu realistický vhled. Ani na minutu z toho nespustíte oči.

Po přečtení spalte (2008)

Pořád jsem si říkala, že to je na čtyři hvězdy. Ale ten odfláknutý a urychlený konec...co se stalo s Coxovou ženou, napřiklad? Je to taková hříčka na zaplácnutí mezery mezi vážnějšími tématy. Herecké výkony byly úžasné - Tildu Swinton jsem hned tipla na doktorku, měla jsem v dětství taky takovou megeru :-) Frances McDormand se splnil sen o plastikách a její přesně vystihnutá uťáplá "pozitivní" žena s kabelkou měla šťávu, ale nejlepší byl Brad Pitt. Čišela z něj radost, že si může užít takovou roli. Jo a k Johnu Malkovichovi - netušila jsem, že má tak moc nohy do X (scéna v županu)!

Klan létajících dýk (2004)

Krásně nasnímané scenérie mě uchvátily a scéna milování ve sněhových vločkách jakbysmet. Někdy možná trošku překombinované, ale krásné...

Tom Jones (1963)

Čtyři hvězdy dostal ode mě, čtyři Oscary od Filmové akademie (pokud se nemýlím). Mám ráda kostýmní filmy, mám ráda intriky a hezké chlapy, mám ráda humor a tohle všechno tam bylo. Ačkoliv na dnešní dobu není Albert Finney oslnivý hezoun, jeho Tom Jones má charismatu, že by ho vidlemi mohl přehazovat. Jen těch ženských kdyby tolik neměl!! Staré, mladé, ale všechny hezké… Zcizující pohledy přímo do kamery a komentáře vypravěče prozrazovaly velkou nadsázku, s níž byl film natočen. Na šedesátá léta neotřelé filmové postupy, knihu kopírovaly uzavřené kapitoly i ve filmu, což není zdaleka u všech knižních adaptací pravidlem.