Duna: Část druhá (2024)

Nemůžu si pomoct. Po jedničce, která na mě působila jako takový prolog, jsem čekal, že Duna rozjede pořádnou epickou akci, která se nekoná. Monstrózní produkce, hudba je nadupaná, málokdy je možnost slyšet lepší, spolu s vizuálním provedení neskutečný zážitek. Ale ta svižná stránka.. působilo to na mě dost monotónně, bez většího napětí. Akčních scén nasoukali všehovšudy 3-4 a všechny na jeden způsob bez nápadu. Spousta věci se opakovalo. Směřovalo to k závěrečné bitvě, která nakonec skončila někde ve střižně. Butler se záporáku nadprůměr, zbytek odešel skoro jako neškodný hmyz. Dvojka je svým zpracováním úplně jinde než většina filmů, jenomže zase vypadá jako předskokan k něčemu většímu.

Stopař (2007)

Originální verze mě prozatím míjí a nemám vesměs tak negativní pohled. Tyhle surviver horory jsou dobrou jednohubkou, kdy si většinou říkáte jak mohli hlavní hrdinové vyjít základku. Tady byla navíc otázka "proč to dělá". Díky tomu si to drželo jakž takž napětí. Rutger Hauer byl možná lepší, ale Sean Bean si psychopata dává taky docela ukázkově. Dobrá lehce nadprůměrná žánrovka.

Pasažéři (2016)

Vesmírná romantika o dvou postavách. Oproti jiným komorním filmům si tady ti dva mohou dopřávat luxusu moderní lodi a tím, i navzdory delší stopáži, odstraňují případnou nudu mezi začátkem a akčnějším koncem. Lawrence s Prattem to bez problému utáhnou sami, obzvlášť pro chlapy se na Jenn dívá dobře, a dalo by se dívat i další tři hodiny :) Abych nekřivdil, Michael číšník Sheen, je výborně doplňuje.

Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Skoro dvou a půl hodinový, komixově laděný animovaný Spider-Man, byť kvalitně zpracovaný, je snad vyloženě jen pro fandy žánru. Oproti jedničce (pokud matně pamatuju) je tady přímo pře Spider-Man-ováno. Vyloženě subjektivní názor. Marvelovek, komiksovek začíná být až příliš. Pavoučí jízda pro mě skončila Maguirem. Ztrácel jsem se v těch paralelních světech, Spider-Man černoch. Už Doktor Strange ukázal ten svůj mnohovesmír přes čáru. Největší perlu tomu dodal závěr. Každopádně vidět se má vše.

Bastard (2023)

Bez bližší přípravy jsem trochu naivně očekával Dánskou kombinaci válečného westernu. Bohužel/bohudík to není ani jedno.  Jednou větou to vystihl zmíněný komentář režiséra: Film chce divákovi ukázat, že nikdy nemůžete vědět, kterým směrem se život ubere. Utrápený, protivný Mads si umanul na nehostinném vřesovišti vysadit kobzole, k tomu mu sekunduje sympatická, nervově odolná služebná Anna a malá cikánka s knězem. Rozjede se místy hluchá, až moc dlouhá rivalita s DE Schinkelem o to kdo na půdě zůstane. Herecký, filmařsky kvalitní, jen ne vždy divácky zajímavé. Tři hvězdy by byly smutné, k už tak smutné atmosféře. 70%

Sněžné bratrstvo (2023)

Bál jsem se, jestli dokážou vystihnout tu tíživou atmosféru "jsme v pr*eli" a aby to udrželo tempo po celé dvě hodiny. Přece jen u letadla krom pojídání se navzájem toho moc dělat nejde. Překvapivě to dopadlo na výbornou. Momenty jako první noc, zjištění, že nikdo nepřijde, bylo zachyceno fakt poutavě. Bayona tohle uměl už v Nic nás nerozdělí. Uběhlo pár konverzací, pár pokusů a znenadání byl konec.

Šerpa (2015)

Jak naznačuje název, je to taková pocta, či ukázka práce jakou šerpové dělají. A taky jejich snaha zlepšit si podmínky. Samotná událost není pochopitelně akčně zdokumentovaná a spíše se zaměřuje na to dění "dole". Více akčnější je pak rozhodně filmový Everest, který se zaměřuje na neštěstí 18 let před tímto.

Empire State (2013)

Dwayne tady žádnou parádu neudělá a jen se párkrát mihne jako policajt, není ani divu, v té době skákal z filmu do filmu. 80tkový nádech je jedna z mála pozitivních věcí. Ve zbytku není o co stát.

Jedeme na teambuilding (2023)

Narvu ti boty do pr*ele až tě tkaničky budou šimrat v krku. Je to hovadina, to asi nebudou popírat ani sami tvůrci. Kromě takové té trapné zábavy to má hodnotu nula. Nedává se mi hodnocení lehce, musím se ale přiznat, že tady bylo několik scén, kdy jsem se smál se slzami v očích, což nevím kdy naposledy jsem v kině brečel smíchy. Jediný účel svého vzniku splnilo. Je to takový kros Prciček a IT Crowd s trapno humorem. Inspirace jinde je znát.. Narcistický šéf, ajťáci dole ve sklepě, spory mezi odděleními, nebo soupeřící skupinky na chatě v tucty amerických filmech. Lízejte vy kundibádi.

V obležení (2021)

Strašné béčko, to snad ani Gerard Butler neměl zapotřebí. Netušil jsem jak jde podělat film na jedno z nejotřepanějších/nejjednodušších témat. Jedna policejní stanice, pár policajtů a pár darebáků, co se snaží dostat dovnitř. Iks zpracování, dokonce i jeden vánoční díl Kobry 11 kdy Semir s Benem chrání služebnu je mnohonásobně kvalitnější. Tady hoří vše počínaje inteligenci policie. Butler, navíc v né úplně hlavní roli, nic nespasí.