Tenet (2020)

Na prvé pozretie ma to dostalo, čo neznamená, že som to pochopil, je mi ale úplne jasné, že Nolan je v odbore hrajkania sa s ohýbaním časopriestoru geniálny, rozumej šialený, a aj v tomto novom počine posunul ním stanovenú hranicu o riadny kus ďalej, čím zadal pekelne zložitú úlohu všetkým kritikom, analytikom, pindačom, nadšencom a akademikom, ja si ale opakovane myslím, že autor sa momentálne baví na výkladoch a komentároch vysvetľujúcich jeho posledný kúsok, ničmenej z hľadiska diváckej atraktívnosti je Tenet veľmi ťažko stráviteľný, ohromný tok akcie s veľa excelentnými scénami nemôže pred masami pukancožrútov prevážiť nezrozumiteľnosť deja, obzvlášť keď odvrátite zrak z plátna na niekoľko sekúnd a už sa viac nechytíte, beriem to ako nolanovskú klasiku, ktorú treba pozrieť viackrát, ja osobne verím, že tie opakované projekcie budú viac a viac odhaľovať autorovu genialitu, takže 95%.

Halloween (2007)

Dala sa čakať určitá rozpoltenosť hodnotení a to sa aj potvrdilo, pre mňa je Rob jeden z majákov moderného hororu, spôsob, akým sa chopil nenapodobiteľnej klasiky mi úplne vyhovuje, tak isto mi imponuje jeho surový štýl meniaci rytmy ako thrashmetalová kapela, škoda len, že ku koncu to strácalo údernosť a nápady, takže 75%.

V Bruggách (2008)

Absurdná dráma s komediálnymi prvkami v pochmúrne-depresívnom belgickom meste, vôbec sa nedivím Colinovi, že väčšinu stopáže vyzeral ako sňatý z kríža, Bruggy aj na Vianoce pôsobia hrozne divným dojmom, možno keby to McDonagh napísal o trochu realistickejšie, malo by to väčšiu pridanú hodnotu, osvedčení stajňoví herci nemajú žiadnu chybu, takže 65%.

47 metrů: Mimo klec (2019)

Pekná podvodná scenéria ozvláštnená mayskými stavbami, čo je asi riadna sprostosť, ale ako účel to beriem, no a inak riadna pakovina, chlapi si nedali záležať ani na kastingu, a tak sa tu vyskytnú aj neodpustiteľné podpriemery, aj škaredé dievky, no a to je v béčku neodpustiteľná nehoráznosť, takže 30%.

Sedm psychopatů (2012)

Úvod ako z Tarantina predznamenáva žáner a štýl ďalšieho príbehu, ale je to iná cesta a iný režisér, nejde o to porovnávať to s Quentinom, to by som sa Martina možno aj dotkol a také dačo si nezaslúži, jednoducho má svoju cestu a tá je zvláštna a pútavá, treba sa do toho ponoriť a neporovnávať, takže 65%.

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Takto si predstavujem neakčný film, ktorý vstrebem na jedno nadýchnutie, má to všetko, čo má mať, usporiadané je to tak, ako má byť a ide z toho zo všetkých strán reálny život, takže 90%.

Anon (2018)

Nie je to originálne ani myšlienkovo, ani vizuálne, celkovo to pôsobí divným temným dojmom, s veľa hluchými miestami a viacerými zbytočnými akožehlbokými myšlienkami, takže 30%.

Radioaktivita (2019)

Nevýrazný film o výnimočnej žene, životný príbeh MCS si zaslúži určite onakvejšie spracovanie, treba povedať, že to musela byť riadna mimoňka, viem si predstaviť, že v dnešných šialených časoch by bola väčšine populácie nepohodlná svojimi názormi aj konaním, o to zvlášť to musela mať ťažké vtedy, toto bola nevyužitá šanca s celkom slušným arzenálom, ktorý sa zasekol a zvlhol, takže 55%.

Old Guard: Nesmrtelní (2020)

Začiatok sa celkom aj dal, aj keď to bol bohapustý klon Hájlendera, akonáhle sa odkryl charakter čierneho nešťastníka, išlo to rýchlo šupom dolu, ohromná škoda, že chlapi nevyužili totálne prijebaný ksicht hlavného záporáka, z ktorého urobili úplného debilka, keby popracovali na jeho záporných prvkoch, mohli mierne zdvihnúť úroveň kúska, bohužiaľ ani Šarliza sa nezaskvela, a tak tento pokus cvála míľovými krokmi do zabudnutia, takže 30%.

Gentlemani (2019)

Takéto niečo dokážu dvaja ľudia na Zemi - Guy a Qentin, každý vlastným spôsobom a nezameniteľným štýlom, ten prvý je drsnejší, akčnejší, špinavší a sprostejší, jednoducho ostrovný, je pravda, že oproti starším kúskom jemne otočil kormidlo, angažoval novú tvár v jeho kúskoch, ktorý sa značne líši od starých neokrôchaných lídrov podsvetia, ale vôbec to nebol krok vedľa, Matthew vypĺňa novú plochu výborne, strašne dlho som sa tak nezasmial a nepobavil, takže 90%.