Hrdinové (2006) (seriál)

Neviem prečo, ale mám rada seriály o ľuďoch s neobyčajnými schopnosťami a preto ešte skorej ako som začala Hrdinov pozerať, mi bolo jasné, že si ich obľúbim. A naozaj sa tak stalo. Po zhliadnutí pilotného dielu som vedela, že som našla ďalšiu seriálovú lásku :) Každou jednou epizódou bol seriál lepší. Dej sa viac zamotával, cesty jednotlivých postáv sa zaujímavo prelínali a vyvíjali a samozrejme, že to celé pôsobilo premyslene. Jednoducho bolo takmer nemožné vydržať do nového dielu. Toto platí pre prvé 2 série, po ktorých nastala zmena. Dej sa síce viac zamotával, ale už to tvorcovia vyslovene začali preháňať – niekedy som sa vo všetkých tých komplikáciách začala strácať a myslím, že aj samotní scenáristi v tom mali chaos. Dokonca sa im podarilo aj vyslovene pokaziť jednotlivé postavy. Ale stále som nestrácala nádej, že sa všetko vráti do starých koľají. Síce sa štvrtá séria celkom podarila, už to neboli tí Heroes, ktorých som si tak na začiatku obľúbila. Ale aj napriek tomu všetkému a navyše aj otrasnému, hlavne neuzatvorenému záveru, ktorý im nikdy neodpustím, majú stále čestné miesto v mojej „topke“ a zaslúžia si pekné 4* :)

Přátelé (1994) (seriál)

Najlepší sitcom všetkých čias. Seriálová klasika. Ťažko nájsť niekoho, kto nepoznal šesticu Priateľov, ktorí si podmanili divákov po celom svete. Ale prečo sme si ich tak obľúbili? Dôvodom môže byť čokoľvek. Napríklad fakt, že počas celých 10 sérií sa nenašla epizóda, ktorá by nás nudila. Alebo je to vďaka vtipným momentom a situáciám, na ktoré sa nedá zabudnúť a z ktorých ťažko vybrať to najlepšie. Prípadne za to môžu postavy, ktoré nám prirástli k srdcu ... Ale ja si však myslím, že za to môže celková téma seriálu. Predsa len ide o priateľstvo a to je dôležité pre každého z nás. A tak niektorým seriál mohli postavy pripomínať svojich reálnych kamarátov, iní možno dúfali, že raz si takú partiu nájdu – ťažko povedať. Ale dovolím si tvrdiť, že nejeden z nás by si k nim v Central Perku rád prisadol na kávu :)

Nekonečný příběh (1984)

Príbeh môjho detstva. Jeden z prvých filmov, čo si pamätám. Ako dieťa som ho videla veľmi veľa krát. A vždy ma dej úplne pohltil. S napätím som prevracala stránky knihy spolu s Bastienom, sledovala som všetkých obyvateľov ríše Fantázie, fandila som Atreyovi na jeho ceste, dúfala som, že Temnota nepohltí ten úžasný svet, závidela som Bastienovi, keď letel na Falcovi a to mu závidím až dodnes :) Neverending Story mi ukázal aká je fantázia dôležitá, je to neuveriteľne krásny film a pre mňa bude vždy úžasný :)

Čarodějky (1998) (seriál)

4*? Tomuto seriálu? Áno! ... a možno by som dala aj 5 :) Ja viem, že tento seriál nie je žiadna sláva. Na to ich mám napozeraných dosť, aby som vedela kvalitu celkom dobre posúdiť. Ale pamätám si na dobu, keď som si každý deň po škole sadla doma pred telku a pustila si Čarodejnice. A pri každom jednom diely som sa bavila a tešila sa na ďalší. Je pravda, že dialógy neboli dokonalé, že démoni a triky sem tam pôsobili smiešne, že každý jeden diel bol predvídateľný, ale mne to nevadilo. Pozorne som sledovala ich pravidelné súboje s démonmi, ich lásky a aj snahu zakryť svoje magické schopnosti pred svetom. Bola to moja prvá veľká seriálová závislosť a toto prvenstvo im u mňa už nik nevezme a práve preto im dávam tak vysoké hodnotenie. A ako tak píšem tento komentár, normálne som dostala chuť nejaký diel si pozrieť. Proste Charmed budú mojou guilty pleasure už navždy :) A aby som nezabudla, tak ako bolo v seriáli mnoho krát povedané ... everything happens for a reason :)

Oči šílenství (2006) odpad!

Zriedka kedy nám televízie ponúknu film, na ktorý proste nebudeme môcť zabudnúť. Veru je to už dosť dlhá doba, čo som mala možnosť zhliadnuť toto dielko raz v noci na TV JOJ. Ale živo si ho pamätám až dodnes. Príbeh je celkom jednoduchý – 5 dievčat vracajúcich sa autom späť zo zápasu zrazu začne naháňať šialená ženská v druhom aute. Znie to celkom pútavo, nie? :D Samozrejme, že dej sa vyvíjal dopredu a vôbec sa tam nedialo to isté počas celého filmu a čo veľmi oceňujem je, že sa režisér nesústredil na násilie, ale na psychiku postáv, takže keď tá ženská jedno z dievčat napadla, mali sme možnosť sledovať inú dievčinu krčiacu sa od strachu v aute. Ešteže kamera pripomínala domáce video len trochu :D Ďalej treba spomenúť aj scenár, ktorý vo filmovom svete zjavne nemá obdobu. Také dialógy by len tak niekto nevymyslel. A aj celkové správanie postáv bolo na neuverenie. Človek by si myslel, že majú dáke superschopnosti, keďže jednu chvíľu boli slepé a veľmi zranené a druhú už šoférovali a bežali ratovať kamarátku. A ďalšia neuveriteľná vec na tomto filme sú herecké výkony. Čudujem sa, že za to, čo hlavné predstaviteľky predviedli, nedostali žiadne ocenenie. Aj keď aj Zlatá malina by bola za ten ich výkon asi priveľmi dobrá. Ale musím sa k niečomu priznať. Na konci filmu som plakala – od smiechu :D Hodnotenie „odpad“ je v tomto prípade primálo – trebalo by asi vymyslieť dáku novú kategóriu, kde by sa dal tento film zaradiť. Five Across Eyes = najhorší film, čo som kedy videla :D

Jak jsem poznal vaši matku (2005) (seriál)

Zo začiatku to bol super seriál. Prvé 3 série som zhltla ani neviem ako. Myslela som si, že sledujem nových Priateľov. Vtipy boli originálne, postavy zaujímavé, hlášky skvelé a ešte sa k tomu pridala zvedavosť, čo sa týka spoznania Matky a nemohla som ináč, len to sledovať. A úprimne povedané, druhú sériu považujem za jednu z najlepších sitcomových sérií vôbec :) Vtedy by ešte bolo hodnotenie 5*, ale s príchodom štvorky sa kúzlo HIMYM vytratilo. Epizódy začali byť priemerné. Aj príbeh Matky, sa dostal do ústrania a hlavne sa mi už nepáči postava Marshalla - neviem, či je to len môj dojem, ale niekedy mám pocit, že tvorcovia z neho robia idiota (neviem ako inak to povedať) - proste to už nebolo ono. To isté platí aj pre ďalšie epizódy. Teraz mám už niekedy chuť prestať so sledovaním, ale vždy, keď ma tá chuť prepadne, príde epizóda, ktorá mi pripomenie všetko, čo som na seriály mala tak rada :) V každom prípadne, zatiaľ si vždy pozriem nový diel a uvidím ako sa seriál vyvinie ďalej - zatiaľ hodnotenie 4*

500 dní se Summer (2009)

Nie je to romantická komédia, je to film o láske, jej začiatku, konci, lepších aj horších chvíľach, proste o všetkom, čo k tomu patrí, podávaný celkom netradičnou formou – jednotlivé fázy vzťahu nie sú ukázané úplne chronologicky, ale pekne v kontrastoch (dúfam, že viete ako to myslím). A aj vďaka niektorým scénkam (Ikea, muzikálová vsuvka) pôsobí film veľmi osviežujúco – aspoň na mňa :) Ďalším obrovským kladom tohto dielka je herecké obsadenie. Zooey je podľa mňa úžasná herečka, svojská, veľmi sympatická a prirodzená a Joseph, ktorého som vôbec nepoznala, ma proste okúzlil. Neuveriteľný sympaťák to je :) No a samozrejme nesmiem zabudnúť na hudbu – pre mňa jeden z najlepších soundtrackov vôbec, ktorý rovno putoval do môjho playlistu :) Proste takto nejako si predstavujem dokonalý film – rozumný aj oddychový zároveň. 5* :)

Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

Seriál o štyroch fyzikoch? To ma nemôže baviť ... vravela som si. Ale len do chvíle, kým som si pustila pilotný diel TBBT. A odvtedy som už verný fanúšik. Partia štyroch géniov je vtipná už sama a sebe, ale keď sa k nim pridá aj blondínka Penny, tak to už nemá chybu. Treba však uznať, že Big Bang by nebol, tým čím je, bez Sheldona – asi jednej z najlepších seriálových postáv vôbec. Zbožňujem jeho hlášky, pohyby, mimiku, konverzácie s Penny, snahu o pochopenie sarkazmu, Soft Kitty a proste všetko. The Big Bang Theory je výborný sitcom, no Priateľov neprekoná, lebo už teraz sa objavujú epizódy, ktoré sú trochu slabšie. Ale ešte stále je to na 5* Uvidím, či si úroveň udrží. Budem v to dúfať :)

127 hodin (2010)

Úžasný film o vôli človeka prežiť. Najprv som si nemyslela, že ma tento film zaujme, ale opak je pravdou. Úplne ma pohltil a čím viac sa blížil ku koncu a ja som sledovala Arona bojovať s bolesťou, ale aj samým sebou, tým viac som sa nemohla odtrhnúť o filmu. Posledné minúty som už snáď ani nedýchala. K tomu všetkému ešte prirátam krásne zábery, výbornú hudbu a skvelý herecký výkon Jamesa Franca a nemôžem inak, len hodnotiť za 5*. Skvelé.

Gilmorova děvčata (2000) (seriál)

Svojské, vtipné a ukecané ... také presne sú Gilmorky :) Počas celých 7 sérií sa nenašla ani jedna časť, ktorá by ma nudila, práve naopak - vždy som sa bavila, či už na výborných hláškach, narážkach na pop-kultúru, na typických vtipných gilmorovských scénkach alebo na obyvateľoch najúžasnejšieho mestečka v seriálovom svete - Stars Hollow. Podľa mňa je to mesto kúzelné a keby existovalo, hneď by som uvažovala, že sa tam presťahujem - raňajkovala by som u Luka, chodila by som na mestské schôdze, do kina na staré filmy, zúčastňovala by som sa tradičných Starshollowských festivalov a stretávala by som všetkých tých svojráznych obyvateľov :) Gilmorky sú jeden z mojich najobľúbenejších seriálov, videla som všetky diely niekoľkokrát a rada si ich pozriem znova. Celý čas si držali svoju úroveň a čo sa mi páči najviac - či už si pozriete prvú alebo poslednú epizódu, vždy to budú tie isté Gilmorky so všetkým pre nich typickým :) Jasných 5*