Hodiny (2002)

Vynikající film, v němž si všechny tři hlavní herecké představitelky zasloužily Oscara. Excelentní byla hlavně Nicole Kidman - jednak výrazně pozměněným zevnějškem, jednak tím, jak Virginii Woolfovou ztvárnila - jako trpící, rozpolcenou, narušenou ženu, která nedokáže najít cestu k sobě samé. Za to jí patří mé vysoké uznání.

Adaptace (2002)

Kaufmanova forma stoupá. Po psychostudii vnitřku hlavy Johna Malkoviche se pustil i do psychoanalýzy sebe samotného. Vynikající jsou hlavně pasáže, kdy píše o tom, že píše o tom, že píše atd.... :-) A Nicolas Cage se vrací do bývalé pohody - vypadá sice částečně "odpudivě", ale o to "pravdivěji".

Test (2003)

No, vlastně je to na tři a půl hvězdičky. Ne, že by mě to snad nějak překvapilo (ostatně do zákulisí CIA se již pokoušelo nahlédnout tolik filmů, že průměrný filmový fanda je vlastně solidně vyškolený agent-teoretik), ale herci hrají dost slušně, na Bridget Moynahanovou je příjemné pokoukání a ani ten scénář nebyl nakonec tak děravý, jak jsem se obával, že bude. A navíc mě uklidňovalo vědomí, že Al Pacino by v úplné blbosti nehrál. Nebo že by?... :-)

A-ha: Headlines and Deadlines - The Hits of A-ha (1991) (video kompilace)

Přehled těch největších pecek norského tria A-Ha mi vždy pomůže zavzpomínat na dobu mého mládí, kdy jsem ještě coby teenager na jejich hitovky tančil na diskotékách... Skvělá muzika - moje nejoblíbenější jsou hlavně Hunting High And Low a The Sun Always Shines On TV, ty můžu poslouchat pořád dokola.

Babettina hostina (1987)

Zdánlivě nenápadný film zaujme spoustu diváků okamžikem, kdy se začne chystat hostina - já od toho momentu neodtrhl oči od obrazovky a úplně jsem cítil vůni a skoro i chuť těch pozoruhodných a mně neznámých jídel. Báječná podívaná! :-)

Akta X - Úvod (1993) (epizoda)

Skvělý začátek předznamenal vysokou úroveň minimálně prvních dvou sérií. Hustá atmosféra, nevysvětlitelné jevy a tehdy ještě neokoukaná Gillian Anderson - tři prvky, které mě přikovaly k televizi.

ABBA: Vítěz bere všechno (1999)

Pozoruhodný dokument s mnoha zákulisními záběry z koncertů slavné švédské čtveřice, rozhovory jak z minulosti, tak z doby natočení (kromě Agnethy, která se v té době vyhýbala novinářům) a spousta dalších zajímavostí pro všechny fandy (mezi něž se řadím i já) skupiny ABBA.

A co Bob? (1991)

Excelentní Bill Murray dělá z této jinak celkem průměrné komedie vynikající zábavu, u které jsem se zasmál jako už dlouho ne. Výborný je ale i Richard Dreyfuss jako Murrayho protipól.