Světla ramp (1952)

Nádherný "hořkosladký" příběh, který jsem viděl nedávno asi po 20 letech a musel jsem "vylepšit" své hodnocení na 5*. Charlie Chaplin byl jedinečný, stejně jako další herci v hlavních rolích. Navíc ta báječná Chaplinova hudba... Ten člověk byl zkrátka a jednoduše génius.

Pes baskervillský (2002) (TV film)

Ehm, no, jsem tak trochu na rozpacích. V žádném případě nemíním tento film nějak zatratit, ale pochvaly ode mě nečekejte. Jelikož jde již o několikátou filmovou verzi známého příběhu, došli tvůrci k názoru, že je třeba se od těch předešlých verzí nějak odlišit. A vzali to docela zhurta. Ne, že by snad příběh rovnou přenesli do současnosti, to ne, ale jinak bylo v ději docela dost inovací, na můj vkus snad až moc. Vlastně když tak nad tím přemýšlím, tak to ději ani nijak výrazně neuškodilo, a nebýt to "totálně profláklý" příběh, tak bych tady pěl pochvalné ódy. Jenže já jsem na Holmesovky poněkud zatížený a Pes baskervilský je zrovna ta moje nejoblíbenější. A mám ji rád v té klasické podobě, případně s minimem zásahů. Proto dávám této verzi "jen" tři hvězdičky.

South Park: Peklo na Zemi (1999)

Oproti seriálu slabší, ale i tak slušný nářez a hromada legrace. Nesmíte být ovšem hákliví na sprostá slova, kterých se zde vyskytuje poměrně dost. Ale svůj (provokativní) účel podle mě ona vulgarita plní :) - ostatně předpokládám, že každý, kdo chce tento film vidět, je už alespoň částečně obeznámen se seriálem. A schválně, co myslíte, jak to dopadne s Kennym? :) Btw. Za všechno může Kanada...

Zlaté opojení (1925)

Jakkoliv mohou filmy němé éry připadat dnešnímu divákovi naivní, jednoduché, ba někdy přímo až hloupé, každý, kdo jen malinko filmu rozumí, na nich musí ocenit úžasné tvůrčí schopnosti tehdejších scénáristů, režisérů, ale i herců. Chaplin byl (a je) králem komiků a nemůže jej překonat ani Mr.Bean, ani nikdo další. Už jen proto, že filmy Ch.Chaplina byly nejen humorné, ale nesly v sobě i jisté poselství. A bavily mnoho generací a dalších mnoho generací (doufejme) ještě bavit budou. Samozřejmě jim lze oprávněně vytknout jistou klišovitost, ale to je jen drobnost, kterou třeba současní tvůrci ve svých filmech berou za samozřejmou a tím je (a sebe taky) degradují. Zlaté opojení je (dá se říci) typickým představitelem vrcholné Chaplinovy éry a patří k tomu nejlepšímu, co tento génius stvořil.

Kid (1921)

Nádherným způsobem natočený příběh dvou chudých, ale přesto šťastných lidí. Jackie Coogan byl ve své roli dokonale roztomilý, i když hrál vlastně tak trochu rošťáka. No a Chaplin? Jeho Tulák je asi nejlegendárnější filmovou postavou a Kid tuto legendu jen umocňuje a potvrzuje. Aniž bych chtěl snižovat kvality některých soudobých filmů, musím konstatovat, že v éře němého filmu byli tvůrci skutečnými umělci, jelikož byli ve svém vyjádření limitováni pouze obrazem a stručnými titulky. Přesto dokázali tvořit díla, která udivují další a další generace diváků. Právě tak jako Kid.

Dobytí severního pólu (2006) (divadelní záznam)

Nejgeniálnější záležitost obou autorů. Jiná tak prohláškovaná hra od nich neexistuje. "Mráz je nejlepší děda"... :DD

Božský Bruce (2003)

Jime, promiň, ale nedá se donekonečna stavět jen na tvých šklebech a na pitvoření se. Pár gagů se ti vyvedlo, celkově ale jde jen o průměrný kousek. Měl by ses definitivně setřást škatulky komika, ostatně Muž na Měsíci a Majestic dokázaly, že hrát umíš. Pokud budeš chtít příště vzít roli v komedii, vyhni se duu Shadyac - Oedekerk. Tihle pánové už ti bohužel asi nemají šanci nabídnout něco skutečně kvalitního nebo objevného. Věř mi, myslím to s tebou dobře.

Zoolander (2001)

Poměrně zdařilá komedie, která ale trpí mírnou nevyrovnaností děje. Snaha o humor je místy příliš očividná, ale na druhou stranu se musí nechat, že tvůrci vymysleli pár výrazně vydařených parodických scén, z nichž mne osobně takřka k bezvědomí smíchy přivedla parodie na začátek Vesmírné odyssey. Jinak je snímek zajímavý i enormním výskytem hvězd v rolích sebe sama. Ben Stiller má nepopíratelný tvůrčí talent, ale měl by na sobě ještě zapracovat i jako režisér, i jako herec (byť tady opravdu exceluje).

Schindlerův seznam (1993)

Celých 11 let od natočení mi trvalo, než jsem tuto filmovou perlu mohl shlédnout. Vděčím za to fishkimu, kterému touto cestou velmi děkuji. Co se týče filmu - na jeho konci jsem byl zcela konsternován a mráz mi po zádech běhá ještě teď. Popisovat pocity, které ve mně zanechal by bylo zcela zbytečné, každý člověk by ten film měl povinně vidět, aby POCHOPIL. Ať už byl či nebyl Oscar Schindler přesně takový, jak jej zachycuje tento jedinečný snímek, rozhodně se nesmazatelně zapsal do dějin nejen židovského národa, ale celého lidstva. Nechci Spielberga přehnaně démonizovat, tento jeho film jej ale definitivně učinil nesmrtelným a zařadil jej takřka Schindlerovi po bok. Spileberg sice nezachránil stovky Židů před jistou smrtí, ale připomněl nám všem cenu lidského života.

Vadí nevadí (1998) (pořad) odpad!

Další novácký "pokus o vraždu" televizního diváka. Napsat o tomhle, že je to fujtajbl je je velmi velkou lichotkou pro tvůrce. Vlastně ještě asi nikdo nevymyslel dostatečně vulgární slovo, které by postihlo skutečnou úroveň této "lidové zábavy". Pokud nás TV Nova hodlá i nadále zásobovat podobnými blitkami, rád se jejích služeb jednou pro vždy zřeknu. Kvůli dvěma dobrým filmům měsíčně to vysílání fakt nestojí za to.