7 gwanggu (2011)

Vcelku kvalitní béčková zábava, kdo má rád tento žánr neměl by si ho nechat ujít. I já se přiznám, čekal jsem víc, ale zklamán jsem rozhodně nebyl, i když ty CGI prvky které jsou dnes skoro v každém filmu mě už lezou na nervy, prostě není nad kvalitní loutkařskou práci. Herecky je to takový průměr, ani pan herec Sung-kee Ahn tu nějak nezáří. Ale naštestí je tu Ha Ji Won ta je tady neskutečně sexy. Takže když už nic jiného, tak to kvůli ní za zhlédnutí stojí. PS: Právě Ha Ji Won by si nějaký kvalitní akčnák rozhodně zasloužila. Protože jako akční hrdinka je naprosto perfektní.

Hayan jeongjaeng (1992)

Režisér Jeong Ji-yeong natočil tento film podle románové knihy od spisovatele Ahn Junghyo. Živě líčí zkušenosti jihokorejských vojáku, kteří bojovali ve vietnamské válce jako spojenci Ameriky, dále se bojů třeba účastnili vojáci z Austrálie, Nového Zélandu, dnes již nexistujícího jížního Vietnamu, Thajska atd. White Badge sleduje cestu dvou jihokorejských vojáku, kteří se snaží vypořádat s traumaty a bolestí, které je ve válce ve Vietnamu tak poznamenala a vlastně nedokáží žít obyčejný život. Film se tak vlastně odvíjí pomocí flashbacků. PS: Spousty korejských veteránů trpí posttraumatickými stresovými poruchami dodnes a stejně jako američtí veteráni války ve vietnamu jim nikdo nevěnoval pozornost a vlastně stáli na okraji společnosti. Do Vietnamu byli poslány korejské jednotky: Tiger Division, White Horse a Blue Dragons. Tyto jednotky byly vybrány proto, že měly nejlepší záznamy z korejské války. Zpátky k filmu: tento film je naprostá povinnost každého, kdo se zajímá o válečné filmy a historii vůbec.

Space Battleship Yamato (2010)

Tak film mě vcelku potěšil. Původní mangu má na svědomí fenomenální Matsumoto Leiji a první anime série se začala vysílat už v roce 1975, to jen pro zdejší děti, kteří tady neustále operují, že Space Battleship Yamato vykradlo Battlestar Galacticu, takže to spíš bylo naopak. Film má spád, efekty jsou na velmi slušné úrovni. Bohužel je ale přítomný i patos a přehnané hrdinství, jak známe z made in USA. Herecké obsazení je dobré, mě osobně potěšila Kuroki Meisa v hlavní ženské roli, tuhle krasavici mám hodně rád, i když spíš jako zpěvačku:-). Nejlepší část filmu: SPOILER - přichází, když lidé přistávají na cizí planetě, kde obrněný transportér a vojáci střílejí emzáky ve velkém. Závěr filmu je už tak trochu nelogický, kdy se například mimozemštané chystají zničit zemi, ale v klidu počkají, než si naši hrdinové vylijí srdce, prostě moc okaté KONEC. Všichni asi známe lepší sci-fi, ale kdo dá tomuhle filmu šanci, tak litovat nebude. PS: Vesmírný křižník Yamato vypadá jako lod, protože má představovat skutečnou válečnou lod se stejným názvem, kterou Japonci nasadili ve druhé světové válce a byla to jejich chlouba a zároveň poslední naděje v prohrané válce. Do služby vstoupila 16.12.1941 a potopena byla 07.04.1945 severně od Okinawy. Jo a ještě Aya Ueto a Koyuki Kato v tomhle filmu rozhodně nehrají, to je další blbost, kterou jsem tady na čsfd našel a není jediná, podívejte se raději na IMDb. Dodatek: No tak už jste si to spravili, proč to ale nejde hned to nechápu.

Černý déšť (1989) odpad!

Co dodat, tenhle film vlastně ukazuje jak tupý a zdegenerovaný národ jsou američani, kteří si myslí, že jsou pupek světa. Dva drsní běloušci nám tady ukazují, jak se to má správně dělat, drsně hláškují, balí baby, ale pozor! Bílé přeci nebudou míchat rasu, že. Bože, takové klauny si dává Yakuza k snídani, ale tady musí být oni ti nejlepší a japonští policisté musejí být k smíchu, asi aby to tupější americký mozek diváka pobral. Ani mě nepřekvapilo, že tohle natočil Scott, už u Blade Runnera měl určité narážky. Díky bohu za japonské herce v čele s Matsudou a Takakurou ti tenhle xenofobní paskvil drží alespoň trochu nad vodou. Ale jinak hrůza, tedy pro mne. Jenom mě to utvrdilo v tom, že je mi americké chápání světa naprosto cizí, jejich humor, kultura atd. a bohužel evropa, potažmo celý svět, jim leze do zadku a to je hodně smutné.

Nebezpečný svědek (2008)

Vcelku průměrná gangsterka, kterou ani plejáda známých tváří nedokázala pozvednou na vyšší level. Děj byl takový nemastný a neslaný, ale s tím se ted Hongkong( 香港) vcelku dost potýká a nové příběhy už zdaleka nedosahují kvalit dřívějších snímků. A já si nemůžu pomoct, ale ty počítačové efekty jako třeba ta umělá krev, která tady cákala na všechny strany prostě těmhle filmům nesvědčí. A jěště bych si dovolil takovou malou poznámku k české distribuci, je sice fajn, že si člověk může tyto filmy konečně zakoupit i v ČR, ale když pak dáte placku do DvD přehrávače a v menu na vás vyjukne obří hlava Donnieho Yena z filmu Kill Zone a na druhé tapetě pro změnu Jacky Wu z Legendary Assassin, tak si řeknete "sakra tady je asi něco špatně" a je to o to víc smutné, že v cizině vycházejí tyto filmy v nadherných edicích jak na dvd tak i BluRay, ale český fanoušek, který třeba tak dobře nevládne anglickým jazykem, se musí spokojit s těmito hybridy ano vlastně o nic nejde, ale představte si, že koupím film Pán Prstenů a v menu na mě vykoukne Harry Potter, tak to bylo takové menší zamyšlení na téma "DvD Menu v Čr", píši to také proto, že se to nestalo poprvé. Jinak Fatal Move patří prostě do průměru Hongkongské produkce a nějaké větší ambice asi těžko může mít.

Al pointeu (2004)

R Point mě příjemně prekvapil, čekal jsem nějakou tradiční vyvraždovačku, ale dostalo se mi temného traileru s prvky duchařiny. SPOILER: Jednotka jižanů má ve vietnamském pralese za úkol najít ztracenou jednotku, ale vstupují na posvátnou půdu, kde objeví prastarý chrám a obří rozpadlý dům, ve kterém se dočasně usadí, ale netuší, že je něco neustále pozoruje KONEC. Atmosféra je tady výborná, opravdu hustá a temná. Hodně tomu napomáhá prostředí kde se film odehrává. Je sice pravda, že vojáci byli hodně vyplašení, ale tak bojovat z duchy je nikdo neučil né? Jediní, kteří se nepodělali strachy, byli poručík a seržant, škoda, že řežisér z těhle postav nevymáčkl víc. I přízrak v podobě mladé ženy (že by to byla Sadako? Z Nipponu to zas tak daleko nemá:-)) se objevil a na něm se mi líbilo, že vlastně štval vojáky proti sobě a že defakto ovládl jejich mysl pomocí strachu a představ. Takže v globále velmi slušný film, na plný počet to není, na to obsahuje pár chyb a nelogičností a sem tam nějakou tu botu, ale jinak velmi slušná záležitost.

Viděl jsem ďábla (2010)

Jo tak tohle můžu, film jako by z oka vypadl Parkovy trilogie. Kim Ji prostě umí a když hlavní roli hrají podle mě ti nejlepší korejští herci, je na trhák zaděláno. Min-sik Choi si roli vraha fakt královsky užívá. Někteří to tady už zmiňovali, ale scéna v autě se prostě nedá zapomenout, kamera lítá jak splašená a Min-sik bodá a bodá, ale i Byeong-heon Lee si v krutosti s ničím nezadá, prostě cesta pomsty může začít. Film ani na chvíli nenudí a přepálená délka filmů? Já bych to chtěl ještě delší:-). Tohle sice s filmem nesouvisí, ale dost mě zklamalo, že Kim bude další filmy točit v Americe, snad to bude jenom krátká epizodka. A je opravdu škoda, že se takové filmy nepromítají v českých kinech, protože I Saw the Devil je proto jako stvořený, ale to už je holt na jinou debatu. Plných 5, ďábel si to sakra zaslouží.

Triáda (2007)

Film s obrovským potencionálem, který bohužel nebyl plně využit. Já jakožto člověk, který se zajímá o asijskou mafii, jsem si tento počin nemohl nechat ujít, i když český název je už tradičně jen snůška výmyslů, tak film i vcelku vystihuje. Triáda je tu s námi už od 16 století, to ještě italští amíci tahali kačera, to jen tak na okraj. A i když tu jejich praktiky zase až tak moc vidět nejsou (únosy, obchod s drogami, organizovaná prostituce, vydírání, nelegální herny atd.) tak to tolik nevadí, to by se asi težko vešlo do 90 minut. Film prostě sráží televizní zpracování, protože např. ze Šanghaje třicátých let a to pánové bylo něco, vlastně nevidíme nic, jenom klub. Dále jsou tu nelogické boty, SPOILER: Když se přátelé na odpis, ukryjí ve vesnici ve které vyrůstal i šéf mafie, který se jich ted chce zbavit, tak ho asi napadne, že můžou být tam a vyšle tam své zabijáky, já bych se přeci nešel schovat někam, kde to můj zabiják tak dobře zná, KONEC. A takových chyb je tam víc, i příběh trojice kamarádů a jejich cesta za slávou a pěnezi je udělaný strašně na rychlo, jednou jsou jako nosiči rikš a za deset minut mají kvádra a jsou pravou rukou bosse, ale i pozitiva se dají najít, tak hlavně Qi Shu, pro tuhle děvu mám slabost:-) a Daniel Wu to je prostě držák, i ostatní herci byli dost cool a když Chen Chang na konci začne svým revolverem kosit jednoho mafiána za druhým, řeknete si "sakra, to je frajer". Takže, příště to chce lepší rozbor postav a jejich cíle a hlavně větší kapitál a režiséra, kterému se to nevymkne z rukou a budeme tu mít film, proti kterému bude Kmotr jenom pohádka před usnutím, protože čínská a konec konců celá asijská mafie má obrovský potenciál, který zatím bohužel nebyl ve filmech zcela využit. PS: I já jsem fanda Kmotra, aby někdo neřekl, že straním.

Nanking! Nanking! (2009)

Nippon se holt nikdy neměl s číňany v lásce, například dříve se na japonských školách učilo, že číňan je míň než prase a tedy, pro hrdou japonskou armádu, neměl život číňana, žádnou cenu. Válka je svinstvo, ale čiste svědomí nemá nikdo, at' už jde o japonce, číňany, němce a nebo američany, ti spáchali také velká zvěrstva viz jejich masakr v My Lai. Takže nesud'te, abyste sami, nebyli souzeni. Jednostraně to totiž vidí jen hlupák.

Město zločinu (2009)

Tak filmy s Chanem já osobně nevyhledávám, protože, mě ty jeho komediální a rádoby akční souboje nudí, ale tady jsem věděl do čeho jdu. A je tady docela usměvné, jak se všichni podivují, že Jackie hraje normální roli, od toho je snad herec né? Takže v repertoáru má asi víc než jen zběsilé pobíhání po střechách. Příběh, pojednává o čínských imigrantech a jejich každodení lopotění se životem v cizí zemi, přes drobné krádeže až k větším zločinům, jako jsou vraždy a obchod s drogami, to už, ale pod záštitou Yakuzy. Chan hraje svoji postavu dobře, ale je zastínem mladším Danielem Wu, jeho postava se mně líbila ze všech nejvíc a potom šéf Yakuzy Masaya Kato kdybych nevěděl, tak fakt si budu myslet, že patří k Yakuze, protože ten chlap má charizma na rozdávání:-). Příběh je místy dosti brutální, takže at' si slabší povahy raději dají pozor. V jádru je to výborné gangsterské drama, i když samozřejmě trochu nadnesené a pokud Chan půjde touto cestou a zanevře na trapné až ubohé americké filmy a hongkongské eskapády, možná mu příjdu ještě na stará kolena na chut.