Pláž (2000)

Jedna z mých oblíbených oddychovek na které se rád občas podívám. Příjemný soundtrack, má oblíbená Tilda Swinton a nádherné prostředí. Jéjej, jak já bych si na těch plážích užíval... Ačkoli nejsem sympatizantem (ovšem ani nejsem odpůrcem, aby se to někoho nedotklo :-)) s marihuanou, mám tento film (trochu s podivem) rád.

Poslední samuraj (2003)

Můj opravdu hodně oblíbený film a jeden z nejlepších novodobých dobrodružno/historických (pro mě asi nejlepší takový film od dob Statečného srdce). Samozřejmě, odpůrci hollywoodských velkofilmů asi budou remcat, protože víceméně to je klasický "velký" film se vším, co k tomu patří, ale pokud se přes to trochu přenesete a poddáte se atmosféře tohoto filmu a prožijete ho naplno, musíte si užít stejně jako já úžasný filmový zážitek. Tom Cruise podává skvělý, vyspělý herecký výkon (na jeho výkonu je vidět, že ho natáčení velmi bavilo (na bonusovém DVD se doslova rozplývá)), byť nezaostávají ani japonští herci v čele s výborným Kenem Watanabem. Už jsem poměrně dost chválil a to jsem se ještě nedostal k největším přednostem tohoto snímku. Jednak je to pro mě pěkný a dojemný (ale pozor, netlačí se za každou cenu na pilu) příběh (nejde ani tak o bitvy, jako o hledání vyrovnanosti duše), ale hlavně jde o zpracování tohoto filmu. Nádherné exteriéry, výborné bojové scény, krásné kostýmy a hlavně famózní hudba Hanse Zimmera, která patří k mým nejoblíbenějším soundtrackům. Navíc výborný závěr (možná někomu přijde "happy endovský", ale já bych to tak nenazval). Vřele doporučuji hlavně milovníkům "velkofilmů", ale myslím, že kdo nemá předsudky k "velkofilmům" nebo Tomu Cruisovi, tak si musí tento film také užít.

Kruh (2002)

Výborná záležitost (oproti nic moc dvojce), která je ještě lepší než originální japonská verze (kterou jsem také viděl a není vůbec špatná). Možná to není nejstrašidelnější film, který jsem kdy viděl, ale musím říct, že jsem se skutečně hodně bál. Asi to je úžasně strašidelnou atmosférou filmu, která by se dala krájet nebo neměně dobrou hudbou Hanse Zimmera, která je skutečně hodně povedená a atmosféru ještě více vyšperkovává. Film ve kterém nemusíte vidět hektolitry krve a bůhvíjaké efekty, ovšem bojíte se, protože nevíte, co bude následovat a jediné co víte, je to, že hlavní hrdince odtikávají hodiny smrti. Výborná Naomi Watts a také skvělý výběr malého chlapce (David Dorfmann), který do své role skvěle zapadl. Navíc výborný konec, poté co asi většina očekává happy end...5*

Gorily v mlze (1988)

Můj velmi oblíbený film s fantastickou Sigourney Weaver, který pojednává o jednom velkém problému - vyvražďování goril horských - zvířat, která člověku připomínají sebe sama asi nejvíce. Úžasná "zvířata" (je skoro zločin je takto nazvat, protože to snad ani zvířata nejsou) byla obětmi pytláctví místních pytláků, ovšem Diane Fossey za ně tak moc bojovala, až se jí povedlo na tento problém skutečně upozornit a nyní je ochrana goril horských (snad) opravdu intenzivní. Bohužel se jí to ale stalo osudným... Sigourney Weaver hraje s úžasnou přesvědčivostí, až se možná do této role tak moc vžila, že stále (mnoho let po natáčení) se o tuto problematiku zajímá, je čestnou předsedkyní DFGFI (The Dian Fossey Gorilla Fund International) a dokonce se po letech do Rwandy vrátila, aby viděla, jak to nyní s gorilami horskými vypadá. To jste si o hodnocení tohoto filmu moc nepřečetli, ale tato problematika mě tak moc sebrala, že jsem okamžitě (já, nečtenář) začal číst knihy o gorilách horských a dokonce se mým snem stalo navštívení těchto přenádherných tvorů. Co víc dodat? Kvalitu filmu dokazuje už jen to, jak moc mě dokázaly smutné osudy horských goril oslovit. Škoda jen, že Sigourney nedostala plešouna, ovšem měla tu smůlu, že v roce 1989 byla na Oscarech pořádně veliká konkurence.