Dobrý Will Hunting (1997)

Velmi dobré, ovšem ne až tak, abych dal plný počet. Je obdivuhodné, že tito mladí herci (Matt Damon a Ben Affleck) dali dohromady takovýto scénář (oceněný Oscarem). Silným faktorem ve filmu jsou také úžasné dialogy, hudba a herecké výkony. Ani nevím, co můžu vytknout, ovšem asi mě to nechytlo správně za srdce, jak mělo. Až tak originální mi to nepřišlo, fakt, že géniové mívají často problémy s něčím jiným (tady to je flákačství), není nic nového. Jak říkám, velmi dobré, na filmu se dá najít kupa kladů, ale zas tak výjimečné mi to nepřijde. Pokud bych to měl srovnat s Čistou duší (také o matematickém géniovi), tak ta mě chytla o kousek víc.

Lví král (1994)

Výborná disneyovská pohádka, která sice osloví hlavně menší osazenstvo, ovšem i já jsem se skvěle bavil. Opravdu výborná hudba, humor a krásná animovaná zvířata. Také bych pochválil úžasně nadabovaného lva Mufasu, škoda že se ve filmu moc neohřeje. Titul jedné z nejlepších animovaných pohádek tomuto filmu nic a nikdo neodpáře. Jeden z mých nej. animáků.

Annie Hallová (1977)

Perfektní zábava a řekl bych, že se jedná o jednu z nejlepších komedií. Zvláštně natočený snímek Woodyho Allena, který ovšem nesedí pouze na židli s nápisem DIRECTOR, ale ve filmu představuje také hlavního hrdinu. Člověka sice nedokonalého, ale člověka se smyslem pro humor. Člověka, který nám sděluje jedno životní moudro za druhým nenásilnou formou. Formou, která nás baví. Co hlavně pochválit? Fantastické dialogy, inteligentní humor (který je ještě lepší, než jsem si dokázal představit), výborné hlášky (opravdu jakoby vytažené ze skutečného života), skvělého Woodyho Allena a neodolatelnou Diane Keaton. kterou prostě (nejen) v této roli můžu. Rozhodně plný počet, tento film má všechna má doporučení. Můj nejoblíbenější Woody (ale to nás tady takových asi není málo, že? :-))

Soupeři (1977)

Debut mého nejoblíbenějšího režiséra Ridleyho Scotta bych ohodnotil na jedničku (tedy vlastně na pět hvězdiček). Vizuálně je film zvládnutý dokonale, což jak je známo, není u Ridleyho Scotta nic výjimečného, ale je celkem zajímavé, že se mu něco takového povedlo natočit jako jeho prvotinu (před tím natočil jen tunu reklam). K čarovnému vizuálu je třeba ještě přičíst dobrou hudbu, skvělé herecké výkony ústředního dua a zajímavě natočené souboje a je z toho slibovaných pět hvězdiček.

Milionář z chatrče (2008)

Jej, tak tento film mě docela zklamal. Tolik sošek by mělo být zárukou kvality, ovšem mně přijde tento film hodně přeceněný. Je plný klišé, logických chyb (např. ona je přestávka na toaletu, když je položena otázka za tolik peněz???) a navíc děj je lehce odhadnutelný. FIlm se snaží až moc zalíbit se a prostě celkově jsme si s tímto filmem nekápli do noty. Indickou hudbu nemusím (neříkám, že je špatná, ale já tu jejich hudbu prostě nemám rád), to mému hodnocení také nepřidá. Původně jsem hodnotil za čtyři hvězdičky, ale půjdu ještě dál (respektive níž) a ohodnotím pouhými třemi, protože těch chyb a klišé tam bylo na mě až moc. Akademie se opravdu spletla, protože v roce 2008 (který byl podle mne na výborné filmy (překvapivě) bohatý) se daly najít o dost lepší kousky. Tuhle sladkůstku si prostě z "jídelníčku" rád odpustím.

1492: Dobytí ráje (1992)

Zcela neprávem nedoceněné velkolepé dílo Ridleyho Scotta, které má hned několik ES v rukávu. Ať už se jedná o výborné herce (skvěle vykreslenou postavu Kolumba zahrál neméně skvělý Gérard Depardieu, úžasný záporák Michael Wincott či "královna Isabella" Sigourney Weaver), výbornou atmosféru Nového světa, nádherně "malujícího" Ridleyho či opravdu famózní Vangelisovu hudbu. Nuda? Ani náhodou! Příběh je budován pomalejším tempem, které ovšem k filmu perfektně sedí a díky postupné gradaci mám pokaždé pocit naprosté spokojenosti. Kdyby takhle Ridley uměl odvyprávět každý svůj historický epos, tak si pomyslím, že je to ten nejlepší vypravěč na světě! Impozantní podívaná, dobrodružný film přesně podle mého gusta. Dokonalost bez jediné chybičky! Koho po zhlédnutí tohohle filmu nepřepadne nostalgie po časech, kdy ještě bylo co objevovat? :-)

Zrůda (2003)

Nebojím se dát pět hvězdiček, protože při pohledu na famózní výkon Charlize Theron, který považuji za jeden z nejlepších, které jsem u herečky viděl (Oscar je v naprosto správných rukou), nejde ani hodnotit jinak. Ne že by snad film neměl jiná pozitiva, ale ten výkon je natolik strhující, že si prostě asi každý vybaví při vzpomínce na tento film Charlize alias Aileen. Do této doby jsem si nedokázal představit, že by se nádherná blondýnka jako je ona, dokázala proměnit do takové podoby, v jaké ji ve filmu vidíme. K zahození není ani výkon Christiny Ricci, která ovšem hraje neskutečně nesympatickou postavu, která mě skoro dovedla k nenávidění ji, protože... Nebudu spoilerovat. Už se těším na další snímek Patty Jenkins.

Doba ledová (2002)

Pěkný animák, který sice ohromí spíše dětské obecenstvo, ovšem myslím si, že ani starší neurazí a za alespoň jedno zhlédnutí (s nějakou ratolestí nejlépe) stojí. Zábavný film, na kterém možná většině přijde nejvtipnější veverka, ale já si myslím, že film obsahoval něco více vtipných momentů, než jen ty s veverkou. Špatná nebyla ani hudba či poměrně příjemně odvíjející se příběh se správně dojemným koncem. Pro děti naprostá bomba, pro mě film s hodnocením kolem 7/10, protože já se v animácích už nějaký ten čas nevyžívám.

S tebou mě baví svět (1982)

Naše komedie století? Těžko. Zas taková bžunda to opravdu není. Naprosto průměrná (a díky neustálému opakování v našich televizích také dosti ohraná) záležitost.

Pravá blondýnka (2001)

Na komedie tohoto typu jsem, věřte mi, opravdu alergický, ale tenhle film určitě není zas tak špatný. Poměrně dobře jsem se bavil, je to taková vcelku pohodová oddychovka, která dle mého nikoho neurazí. Film je možná plný nablblého chování některých postav, ovšem já si myslím, že je tento film natočený s velkou nadsázkou. Oproti naprosto tragické dvojce jsem se hlavně díky skvělé Reese Witherspoon příjemně bavil.