John Wick (2014)

Tak se na to podíváme: Film je koncepčně docela zajímavý: krom toho, že to je čistokrevnej akční "flick" bez očividné hlubší myšlenky, je vidět použití prvků symbolismu a realismu, které se postupně prolínají naskrz filmem, ikdyž už na ně není kladen takový důraz jako na začátku. Zápletka je skutečně nevkusná, až kýčovitá, ale to vše dohání barvitě vytvořený "kód" a celý svět, ve kterém místní 'hašašíni' operují. Když si ale odmyslíme zápletku, na které je jasné, že tu je jako berlička/strkanec pro velký šutr, který se rozjede z kopce, dá se to akceptovat. Akce je totiž zatraceně povedená: neuvidíte (krom scény s útočnou puškou a závěrečného souboje) žádnou přehnanou kulomentou přebíjenou (s vypálením miliony nábojů jen tak pro nic zanic) nebo jinak over-the-top akci. Skoro až hercům věříte, že chtějí za každou cenu přežít a dosáhout svého (byť absurdního) cíle. Dalo by se říct, že je to taková rychlá hide-dodge-useeverythingthatyoucan-kill akce, kde účel světí prostředky. Práce s kamerou filmu sedí, rychlejší střih, důraz na detail, když je to třeba. Herecké výkony odpovídají rolím....Součtem: jako filmová jednohubka rozhodně ujde a přináší svěží vítr do zaprášeného a zkostnatělého žánru akčních filmů, jenom pro příště prosím nějakou hlubší myšlenku a nějaký razantní tah příběhem prostřednictvím pořádné zápletky. Což se rozhodně lehčeji napíše než provede, protože průměrný divák už všechny klasické, moderní i post-moderní zápletky viděl, ale nechme se překvapit. :)

Vesmírná loď Ascension (2014) (seriál)

Povedený kousek. Plný počet dávám ne za to, že to je bezchybné, ale za to, že je to zatraceně zábavná podívaná v žánru Sci-Fi, která dokáže překvapit a přináší svěží vítr do žánrových vod a spoustu myšlenek uchopených novým způsobem. A také pro to, že spousta z vás jí podhodnocuje. Regulérně to jsou tak hvězdy 4, ale myslím, že by byla škoda, kdyby tenhle kousek zapadnul. Když už jsem do toho vnesl trochu té rovnováhy a své si ospravedlnil, pusťme se do rozboru díla. Děj a zápletka se jednou otočí o 180° a poté se tak nějak komíhá občas v předvídatelných, občas v nečekaných koridorech a dobře odsípá, dynamika postav je uvěřitelná, závěrečné rozuzlení pokládá odpověď, pověstné sci-fi otázky dostanete spíš v průběhu. Ale raději se na to podívejte sami.

Černé zrcadlo (2011) (seriál)

Nemám co bych vytkl. Pět hvězd!

Coherence (2013)

Velice přijemné minimalistické sci-fi/mystery, které ukazuje, že není potřeba tuna velkolepých efektů k tomu odvyprávět zajímavý příběh, ale zcela stačí vhodné podání, nápad a hlavně trocha logiky. Po dlouhé době film, který dává smysl, ikdyž je zápletka hodně lehká/odlehčená. Není to přeplácané a zároveň to ani nenudí. Sice místy to je trochu zdlouhavější a místy to je až moc jednotvárné, ale rozhodně doporučuji. doufám že o panu J.W.Byrkitovi ještě uslyšíme, protože tohle byl poměrně povedený scénáristický debut.

Kite (2014)

Je to takový to klasický průměrný akční B čko, který se stylisticky poměrně dost odklání od předlohy. Kde se originální anime snaží působit poměrně střídmě a nabízí takový jazzpunkový svět, tenhle film na vás vybleje punk (ikdyž tohle už je spíš taková rádoby špína. v principu originální anime bylo mnohem punkovější, ikdyž tak nevypadalo) a chaoz takovej, že nevíte, jestli koukáte na postapo z prostředí falloutu, sprawl po vyhlášení staného práva nebo na hodně pokročilý alespoň dvacetiletý rozklad detroitu, který místy kontrastuje s neonovým barevným spektrem barových/klubových částí. Jinak původní anime se nebálo sexuálního obsahu, který dokreslil motivy postav, ve filmu se toho však nedočkáte. Také počítejte s tím, že do mysli prťavé břitvo-"smaženky" prostě neproniknete. místy to celé působí přeškrobeně a "over the top", herecké výkony jsou někdy "over the top" a spoustu scén si budete klepat na čelo s tím, co to je za kravinu a jak křehoučká děvčica dokáže takovým způsobem vyřídit všechny megagangstery a mobstery. pak si budete klepat na čelo, když uvidíte, jakou teenagerskou kravinu se z toho snaží udělat když do toho naroubují různé fresh prvky tak neuměle, že to působí jako pěst na oko. pokud ale dokážete vypnout a shltnete to jako jednohubku, film určitým způsobem funkuje jako taková ta "guilty-pleasure" (je to kravina, ale docela to odsejpá) a určitě bych si dokázal vybavit spoustu filmů, které jsou stejně špatné ale nejsou ani oním guilty-pleasure. pro to, tři hvězdy. pokud ale radši něco serióznějšího: Leon je jasná volba. a jinak jasně se vkrádá na mysl již klasika, dějová linka o-ren ishii z kill billu.

Hunger Games (2012)

poměrně povedené dílko, tíživost budoucí distopie sice nevystihuje orwellovskou tíhu události a útlaku, ale i tak má určitý dopad. je to sice vpodstatě překlopený running man se schwarcenegrem, doplněný o nevkusně romantické prvky (vážně se budete muckat, když vás někdo loví? VÁŽNĚ?!!!) ale i tak je docela dobrou filmovou jednohubkou. docela dobré herecké výkony, dobrá práce s kontrastem, naznačení slabin moderní společnosti, docela dobré,... nic víc, nic míň.

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013) odpad!

Kde jednička byla poměrně inovativní distopickou podívanou, která sice byla zpracovaná poměrně úzkohledem z pohledu jedné "nenáhodně" vybrané a u které jsem si na mnoha místech říkal: tohle je prostě zvrhlé a ukazovala moc a sílu mass-medií a omáčku kolem (vzpomněl jsem si na klasiku: running man se švarcem-afrikoamericanem :) ... námětem hodně blízko), tak dvojka byla jen bezduchou kopírkou jedničky, která se vezla takřka na vlně sebeparodie a nedávala smysl. v okamžiku, kdy bylo jasné, že se schyluje k občanské válce znovu naskočí do kola smrti, které je jen pro vítěze a popírá smysl toho co bylo slíbeno. už v ten moment, by všichni naskočili na vlnu odporu a hnali se proti. navíc pokud v prvním dílu bylo řečeno, že většinou vyhrávají splátci z kolonií 1 a 2, a hry se odehrávají každý rok tak není možné, aby dali dokupy od každé kolonie 2 výherce. (bez toho aby to nebyly uplní kmeti)... prostě splácaná hovadina: vejvar na peníze.... kdyby se na to podívali z pohledu co následovalo a rozjeli to na úplně jiné téma než doslovný přepis jedničky, tak by to bylo o nečem, ale tohle byl hnus. (před tím jsem nikdy hg neviděl, jedničku jsem viděl těsně před tímto, jak píšu: tam jsem byl konceptem poměrně nadšen, ale když jsem najednou v podstatě viděl úplně ten samý film znovu, tak jsem byl hodně nakrknut. sebeparodie nevadí akorát u komedií, ale u vážně lazených distopických děl to působí natolik neuměle a neumně, že prostě takhle ne!)

Star Wars Povstalci (2014) (seriál)

Na to, jak jsem byl skeptický ze zhlédnutého traileru, kde se c1 10p mlátil do hlavy, tak jsem byl velice příjemně překvapen. Dějově to má správné množství drajvu, dobrou dynamiku postav (skutečně věříte, že kazdá z nich má nějakou historii, díky které jsou tím čím jsou a je to znázorňěné jen stylem toho jak jednají. Žádné doočíbijící vyprávění, ale prostě součást postav.) Plus je také to, že se nesnaží ukazovat tunu byrokracie a jednání v senátech a podobné nesmysly nudnou formou, kterou přinesl prequel k původní trilogii. Krom her, tohle má skutečně blízko k původnímu provedení a motivu hvězdých válek. Co se týče zápletky, je to takové skoro až hvězdoválečné firefly. Vzhledem k tomu že firefly mám hodně rád, tak mi možná podobnost vůbec nevadí. Skoro se až divím, že podobná tematika se v sw univerzu neobjevila už dávno (a pašerácké koráby jako ebon hawk nebo milenium falcon k tomu přímo vybízejí). Navíc umístění děje na časové ose značí, že by jsme mohli vidět i takové počátky rogue squadronu, na což je asi zvědavá spousta fanoušků. Dále jsem rád, že show nevypadá jako propírání nejpopulárnějších charakterů série v nesmyslných scénách, ale jde zcela vlastní cestou a ukazuje jednu z odvrácených, neznámých, ale přes to existujících a neodmyslitelných částí univerza. Občasné kixy se dají poměrně snadno přehlédnout, ale přes to si jich všimnete (pochybuji, že by zásadní jednání o tom, kde je uložené zboží nechali slyšet kohokoliv v letadle a ještě si to nechali přeložit cizincem, nebo dokonce, že by použili veřejný dopravní prostředek. Také pochybuji, že by vzali na palubu dva neoznačené droidy a přímo před nimi diskutovali důležité info). Největší problém série tedy zůstává stejný jako u všech sw ( a ostatně u všech akčních filmů) a to tzv.: bad aim. Jednotky impéria jsou prostě očividná nemehla a netrefí ani slona, kdyby proti nim běžel. Je sice hezké že ukáží, že brutální převahu je třeba přechytračit, ale když samotný řadový stormtrooper nemá žádnou váhu, tak to trochu ztrácí na věrohodnosti. Stormtrooper by měl být nečím jiným než pouhý ragdoll. Ukazovat hrůzy militatní uniformity, beztvářnosti, poslušnosti a počtu zosobněné stormtroopery je zkrátka těžké, pokud víte, že to jsou všechno neschopné opice, které vlastní zbraní spíš ublíží sobě než někomu jinému. Tím že časem přidají pár elitních stormtrooperů, kteří náhodou někdy budou mít dobrý aim se to zachránit nedá, zanikla by v tom myšlenka hrůznosti celé imperiální mašinerie. Zatím nehodnotím, hvězdy nahodím až po posledním dílu první série, ale mám z toho mnohem lepší pocit než z clone wars seriálu. Ten byl vyloženě špatný.

Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil (2014)

Největší přednosti tohodle filmu jsou jednoznačně práce s kamerou, se samotnou scénou a celková stylizace. Spousta nápaditých scén vysloveně dodává filmu šťávu. Naturalistické pojetí mi sedí, akorát mi přišlo, že se hodně často recyklovali jednotlivé prostředí. Neříkám, že by tomu chyběla výpravnost, ale v basin city je určitě spousta míst, které by se dali zahrnout. Příběhově to je plnokrevné Bčko, nic víc, ale ani nic míň. Nejsilnější povídka samozřejmě o femme fatal,..dialogy by zasloužily ještě trochu vyretušovat, některé hraní bylo až moc prozíravé ale to byl možná umělecký záměr. další dvě povídky hráli až moc vedlejší housle, přitom by se z nich dalo vykřesat víc... a taky mi přišlo, že byla hodně upozadněná ich-forma, která v prvním sin city seděla jak na míru ... ale přes tohle všechno rozhodně super podívaná.... a slovo na závěr, jak by řekl ten chlápek z honest-trailers: "Beeewbbs"

Transcendence (2014)

Science fiction je můj šálek kávy. Pořádné a kvalitní sci-fi můžu v jakékoliv podobě a pokud po shlédnutí/přečtení/zahraní "vědecké fikce" mám takový ten otazník na jazyku, tak jsem spokojený. Když jsem ale viděl tenhle film, tak mě půl času jímala hrůza, jak strašně hloupě a naivně celý film vyznívá. Film řeší velké otázky, které jsou momentálně uvažovány ve spojení s informační technologií a jejími hranicemi (umělá inteligence, singularita, problém čínského pokoje). Jenže na tyto otázky buďto neodpovídá vůbec (prostě vše vyřešeno, nevysvětleno, stalo se > další scéna), nebo pouze neuchopitelně, nelogicky a vzbuzuje doslova WTF?! momenty. Také jsem nepochopil démonizaci kvantových procesorů. Z principu funkce se jedná o velice pokročilé výpočetní zařízení, ale aby umožňovali uvědomění stroje? Navíc bez vysvětlení jak? (SPOILER: dle filmu stačí udělat záznam mozkové aktivity opice, pak hokus pokus algoritmus o kterém nepadne ani slovo, připojit k databázi a dalším strojům a bum, vnímající AI...KONEC SPOILERU) Princip čínského pokoje byl v celém filmu zmíněn jen 1 (SLOVY JEDNOU) větou, a ještě k tomu strašně lacině. Celá první půlka je takové: spousta blikajících světýlek, serverů, drátů a řádek zdrojáku běhá nesmyslně po monitorech jako kulisa. Ovšem nevysvětleno nic, k zamyšlení nic. Všechno podstatné shrnuto ve dvou minutách, pak jen výplň. Perla je, když hlavní ženská protagonistka prohlásí: "zkusila jsem všechno, dokonce i psát kód"... z toho se dá jasně odvodit, jací analfabeti tenhle kousek dávali dohromady a pokud měli nějaké technické nebo vědecké poradce k ruce, o čemž dost pochybuji, tak jim ti poradci nakecali úplný *doplňte sprosté slovo*...(SPOILER, výslovný WTF je, když v momentě procitnutí hlavního protagonisty do umělého vědomí skoro jako první začne řešit jak se připojit na světovou burzu. Tady prostě přestřelili o 180°, to je jako kdyby se někdo probudil z komatu a hned začal: "ok, vědomí mám, hrr vydělávat" KONEC SPOILERU ). V druhé půlce se to trochu zlomí a film projeví špetku iniciativy, předvede pár větších otázek co kdyby, nastíní pár myšlenek o budoucnosti technologie atd. Ty bohužel v závěru vyzní spíš jako katastrofická vize, takže také špatně provedené.Neřekl bych, že se jedná přímo o technofobické dílo, ale výsledné vyznění je prostě špatné, jako kdyby cílová skupina byla banda konzervativních neandrtálců, kteří předpokládají, že technologie z nás všech nadělá borgy bez mozku. Čekal jsem trochu jiný film, výsledek byl takový konec trávníkáře (Lawnmover man) říznutý Mouchou (The fly)... Takovéhle Science-fiction opravdu ne. Příště lépe Holywoode (a přitom stačí šáhnout do knižního archivu a vzít nějaké pořádné hard sci-fi. Takových autorů by si zasloužilo, aby se jejich mistrovské práce dostaly na stříbrné plátno)...dva body za provedení a pár dobrých momentů, ale vizuál a cgi prostě prázdný film nezachrání. Herecké výkony nehodnotím, ty byly utopené v absurditě vyznění snímku.....Dokonce jsem zkusil napsat komentář....