Melancholie (2011)

Tak nevím, tentokrát jsem byl z Larse poměrně dost rozpačitý. První polovina filmu je k uzoufání nudná, jakoby se spoléhala, že jméno režiséra a přesvědčiví herci zajistí divákovu pozornost do té druhé. Ta je o poznání temnější a strhující závěr skutečně stojí za to, přesně jak jsme od Triera zvyklí. Přeci jen si však říkám, jestli to nešlo trochu sestříhat a zbavit se řady nadbytečných postav a scén. Takhle je to klasický festivalový snímek pro užší skupinu diváků, kteří si rádi ujíždějí na Larsově hře s obrazy a vážnou hudbou. 70%.

Insider: Muž, který věděl příliš mnoho (1999)

Vizuálně zajímavý snímek, který i přes minimum akce a jednoduchý děj dokáže udržet pozornost a nenudit celých 157 minut. Kromě originální nápadité kamery se Insider může pochlubit excelentními hereckými výkony. Kromě tradičně výborného Al Pacina září především Russell Crowe, jenž je zde fyzicky téměř k nepoznání.

Hraje skupina Spinal Tap (1984)

Skvěle natočený fiktivní dokument o neexistující kapele Spinal Tap, ve které byste ale bez problémů poznali řadu skutečných heavy metalových muzikantů 80. let. Ačkoli je to celé myšlené jako parodie, mnoho hudebníků se nechalo slyšet, že je tento snímek až "děsivě pravdivý". Myslím, že nejvíce se u toho pobaví lidé, kteří buď v nějaké skupině sami působili nebo mají alespoň nakoukanou hromadu reálných hudebních dokumentů. Osobně nepatřím ani do jediné kategorie, ale i tak jsem si Spinal Tap výborně užil. "Our drummer died in the bizar garden inccident.." :-D

Cotton Club (1984)

Netradiční mafiánský film oživený o četná jazzová hudební vystoupení. Ústřední hrdina v podání Richarda Gerea je poměrně nevýrazný a daleko větší pozornost na sebe strhává postava Gregory Hinese, především svými tanečními a stepařskými kreacemi. Líbil se mi i drsný gangster "Dutchman" Jamese Remara (nepochybně jedna z nejlepších rolí v jeho kariéře). Celkově se Cotton Club odehrává v typicky pomalém "Coppolovském" tempu a milovníci Kmotra si zde přijdou na své. Příběh možná není tolik propracovaný jako u největších klasik tvůrce, ale muzikálové prvky v kombinaci s tradičními atributy žánru z něj dělají velice kvalitní podívanou.

Ztraceno v překladu (2003)

Velmi zajímavý a netradiční snímek, jenž si pohrává s atmosférou osamělosti uprostřed cizího velkoměsta. Scénář je postaven výhradně na hereckých výkonech Billa Murraye a Scarlett Johansson a nutno uznat, že oba nezklamaly. I když romantický žánr nemám moc v oblibě, Ztraceno v překladu je něčím mnohem víc.

Okno do dvora (1954)

Tradiční Hitchcock, jenž i bez potoků krve dokáže na miniaturním prostoru vytvořit příběh napínavý od začátku do konce. Určitě jeden z nejlepších a nejoriginálnějších výtvorů Pana režiséra. A vynikající James Stewart s Grace Kellyovou jsou jako třešnička na dortu.

U konce s dechem (1960)

Tomu říkám debut jako hrom! Ukázková generační výpověď a nestárnoucí klasika francouzské nové vlny s mladým Belmondem v hlavní roli. I když má film takřka nulový děj, něco nepopsatelného jej stále pohání dopředu, takže není šance se nudit. Velmi originální je i nepravidelný střih a roztřesená kamera. Především ale na vás přímo dýchá atmosféra rebelující Paříže 50. a 60. let. A za ten strhující závěr, který i bez kýčovitého citového vydírání má svoji emotivní hloubku, nemůžu jinak než za 5.

Francouzská spojka (1971)

Klasika kriminálních filmů, určená především pro milovníky tohoto žánru. Tuctový příběh (byť inspirovaný skutečnou událostí), zvedá do nadprůměru hodně kvalitní zpracování. Gene Hackman jako tvrdý polda a Fernando Rey jako šarmantní zločinec jsou oba dostatečně přesvědčiví a chvílemi jsem si ani nebyl jistý komu držet palce. Čím se však spojka zapsala do historie kinematografie jsou na svoji dobu perfektně natočené akční scény. Ať už je to pouhé pronásledování podezřelého v úvodu filmu či proslulá honička s ujíždějícím vlakem. 70%.

Antikrist (2009)

Nejdepresivnější a nejodpornější snímek jaký jsem kdy viděl. Přesto se nemůžu ubránit dojmu, že Lars tentokrát až příliš tlačí na pilu. Mám s Antikristem stejný problém jako třeba s francouzským filmem Zvrácený. Podle mého názoru se tvůrce snaží množstvím silně naturalistických scén jen za každou cenu šokovat a zakrýt trochu prázdný obsah. Určitě se jedná o pozoruhodný projekt s famózními hereckými výkony ústřední dvojice, mrazivou atmosférou a nápaditou kamerou, ale podruhé bych to už asi nezvládl.

Neporazitelný II: Poslední zůstává (2006)

Jestli tohle má být nástupce Bruce Lee, Van Damma a dalších, tak asi přestanu tenhle žánr sledovat... Příběh je tak neuvěřitelně stupidní a předvídatelný, že strčí do kapsy i akční béčka z 80. let. Vím, že to nejspíš měl být záměr, ale to by se to nesmělo tvářit tak neskutečně vážně. Kromě toho bojové scény jsou okatě digitální a kompletně nereálné, takže si Neporazitelného příliš neužijí ani fanoušci karate filmů.