Hvězdná brána - Rok 2001 (2001) (epizoda)

Trochu nepresvedčivá epizóda, v ktorej sa o slovo opäť prihlásili Ascheni. Na jednej strane ich opätovný príchod dával logiku, ale epizóda bola celkom predvídateľná. Ale fajn vidieť naštvaného známeho senátora (na meno si nespomeniem).

Popel a hvězdy (1990) (TV film)

Televízna hra zo zaujímavou historickou témou v dobe 30-ročnej vojny. Aká tenká hranica je medzi slávou (hviezdy) a spálením sa (popol). Povedal by som na TV inscenáciu slušne natočené, ale tá trasúca sa dynamická kamera bolo technické faux pas. Rekonštrukcie vojnových scén boli zasa zbytočné, nakoľko televízne spracovanie tomu nemohlo dať tú peknú ani hodnovernú vizáž. Téma vojnových stratégií a kľučik však dokázala vtiahnuť. Rovnako ako dobrý výkon Adamíru. Toto by si zaslúžilo filmové spracovanie.

Démon (1963)

Divím sa filmom, v ktorom postavy sa nemusia starať o nič, ani o prácu, ani o živobytie, ale od rána do noci sa môžu venovať medziľudským vzťahom. Toto je tiež ten prípad, hoc sa odohráva na vidieku. Pomalé dlhé zábery síce občas nudia, ale hlavná linka o posadnutí démonom určite nie je nezaujímavá. Nič desivé, ale minimálne scéna v kostole ujde. Film je plný divných zvykov - vypichol by som ten, v ktorom sa obytelia dediny verejne priznávajú k svojím tajným hriechom. Herečka v hl. úlohe krásna je krásna, zmyselná - dobrý výber - škoda, že sa neodhalila viac. Aj záver je celkom vydarený. Škoda tých antihercov.

Interrabang (1969)

Promiskuitné modelky (vychrtlé telá a malé kozy - nič pre mňa) na opustenom skalnatom ostrove. Začiatok dajme tomu, ale keď gro filmu tvoria strašné dialógy a nelogické chovanie postáv - hlavne tých troch povrchných promiskuitiek, nemá to cenu. Okrem nesympatických postáv tu máme ešte zlé herecké výkony, kopu nudnej vaty a divnú večne "zoomujúcu" kameru. Tá pachuť podivnosti, keď sa baba s úsmevom pýta potencionálneho vraha, kedy ju chce zabiť a on jej s úsmevom na tvári odpovedá, že ešte nenastala tá správna chvíľa. Otras, žiadne napätie, iba nuda. Divný zvrat v závere tomu iba nasadzuje korunu.

Poslední propadne peklu (1982)

Príbeh je viacmenej určený mladšiemu publiku - kúzelná flaštička plniaca priania, dobrodružstvo muzikanta a malého dievčaťa, ktoré sa časom utriasava. Mňa to však extra nechytilo. To malé dievča mi prišlo od začiatku nesympatické a jej totálne upišťaný hlas iritoval ešte viac. Možno vykreslenie doby počas 30. ročnej vojny bolo v pohode, obsadenie estónskej hviezdy Bruna O'Yu si tiež možno pochvalovať, ale inak pozitíva končia. Fajn, že to nebolo dlhé.

La Grosse Caisse (1965)

Vraj triler. Omyl, vážení. Ide o obyčajnú komédiu, v ktorej sa zamestnanec metra hrá na spisovateľa a doplatí na to. No komédia, pousmial som sa iba raz - to keď schytala hlavná komediálna postava facku od zločinca. Síce príbeh nenudí, ale nie je to nič, čo by som si pozrel aj na druhý raz. Kto robí také obrovské kiksy čo sa týka žánrov? Veď na imdb je to, ako teraz pozerám, zaradené pod komédiu a krimi. P.S. Po mojom avíze je už žánrové zaradenie opravené.

Nikola Šuhaj loupežník (1977) (TV film)

Televízna inscenácia natáčaná v exteriéri a príbehom podobná ako v prípade o 30 rokov staršieho kinofilmu. Opäť je Nikola Šuhaj za regionálneho hrdinu, ktorý bohatým bral, chudobným dával, nikoho nezastrelil a de facto bol slušný občan, ktorý platil dane a spolupracoval s úradmi. Ako je to vzdialené realite. Obsadenie je slušné, vypichol by som prskajúceho Somra a zádumčivého a intrigánskeho žida v podaní Sklenčku. Natáčanie v exteriéri si však zobralo svoju daň, mikrofóny sú ďaleko, preto je niekedy počuť namiesto textu iba nezrozumiteľné mrmlanie alebo šepot. Aj tá stopáž bola pridlhá. Inak na inscenáciu celkovo slušné.

Circus of Fear (1966)

Klasická wallacovka, tentokrát však v spolupráci s Britmi a je to trochu poznať na kvalite. Z tých, čo som videl, patrí medzi to lepšie a minimálne to nie je také naivné. Stále ale platí, že sa nejedná o žiadny triler, žiadny horor, ale ide iba o typickú detektívku s mysterióznou zápletkou. Negatívom nie je ani tak nejapný príbeh, ako skôr nudné nezaujímavé postavy. Ono tých postáv je tam príliš. Osadenstvo ozvláštnujú Lee a Kinski, ale ani tí to nejako nevytrhávajú. No a že vrahom je "záhradník", som si pri podobných filmoch už zvykol. Ale je na škodu filmu urobiť vraha z niekoho, kto sa ocitne pred kamerou iba pár desiatok sekúnd.

Oáza (1972)

Film je zaujímavý kvôli zasadeniu do exotickej pieskovej púšte. Jednalo sa o Karakum - púšť vo vtedajšej Turkménskej ASSR, ktorá pripomínala Saharu a aj po rokoch má púštne prostredie silnú atmosféru. Pekelné teploty cítiť aj cez obrazovku a nezávidím hercom, ktorí museli v tomto pekle natačať. Škoda, že príbeh sa vlečie a zápletku tvorí vlastne iba zistenie, že voda v púšti má väčšiu hodnotu ako znepriatelené strany, čo je málo. Aj ten záver je akoby ustrihnutý. Sranda, ako dlho si zahral Krampol.

Obžalovaný (1964)

Solidne natočená menej známa dráma z prostredia súdu, hlavne po príbehovej stránke. Aj keď jej hodnotenie je nadhodnotené, a to iba kvôli tomu, že bol film v ČSR daný do trezoru. V hlavnej úlohe je obsadedný už v tejto dobe známy herec Vlado Müller, ako nesprávne vypovedá ofic. text distribútora, ktorý svojou charizmou strháva všetko na svoju stranu. Naopak, do role ostatných postáv sú obsadení menej známi českí herci - okrem Menzela a Somra som poznal iba málo aspoň trochu známejších tvárí, ktorých mená sú ale mne neznáme. Známejší herci, ktorí by príbeh ťahali, tu jednoducho chýbajú. Minimálne do rolí prokurátora a obhajcu mohlo byť obsadenie určite lepšie. Film sa väčšinou odohráva v súdnej sieni, ale je prerušovaný flešbekmi, ktoré sú jednak zbytočné, a za druhé aj menej vhodne spravené a len odvádzajú pozornosť od hlavnej línie príbehu. Škoda, že kritika socializmu, ktorá je vo filme prítomná, nie je ktovieako pálčivá, tancuje iba po povrchu a je to skôr iba taká poznámka pod čiarou. Ale na druhej strane je sympatická.