Marie Stuartovna (1936)

Historická konverzačná štúdiovka, ktorá je silne patetická...ako keby pospolitému ľudu nebolo šum-a-fuk, kto mu bude vládnuť a komu budú platiť dane. Z filmu silne cítiť, že vychádza z divadelnej hry, čomu prispievajú aj jednoduchšie kulisy, a hlavne ponuré, aby bolo toho vidieť čo najmenej. Dej je málo záživný a zaujímavejšie scény, ako napr. tie s Alžbetou, sú poskromne. Aspoň popravu mohli na konci ukázať. Kvôli roku výroby však prižmurujem očko.

Ani stín podezření (1943)

Hitchcockovka, na ktorej sa už výrazným spôsobom prejavil zub času. Je smiešne, že temto film bol označený hviezdičkou (mládeži neprístupný). Hitchcock tu prevádza tradičné postupné odhaľovanie tajomstva, na ktorý sú diváci u neho zvyknutí, čiže nič prekvapujúce alebo nečakané. Dej sa trochu vlečie a hodnú chvíľu trvá, kým po rodinnej idylke v malomeste začnú aj nejaké tie trilerové prvky. Tie sú našťastie fajn a vo svojej dobe museli byť aj s tonou hlasitej symfonickej hudby pôsobiť (aspoň u ženského publika) mrazivo. Z hercov Cotten ujde, ale mladá herečka v hlavnej postave vôbec; ostatné postavy sú iba do počtu.

Pošťák vždy zvoní dvakrát (1946)

Námet je výborný, hlavne na ňom môže film stavať. Škoda len, že to scenáristické prevedenie, občas divné chovanie postáv a slabšia uveriteľnosť chovania postáv (napr. scéna s vydieraním) to tlačia trochu nižšie. Ústredná dvojka je pritom fajn, rovnako ako aj herci vo vedľajších postavách. Turnerová bola vo svojej dobe kosť. Rozhodne som sa nenudil.

Hvězdná brána - Spálená země (2000) (epizoda)

Veľmi zaujímavý námet, v ktorom sa predstavujú mimozemšťania nielenže nehumanoidného typu, ale so životnými podmienkami úplne odlišnými ako sú tie pozemské. Dilema záchrany dvoch rás má gradujúce tempo.

Podezření (1941)

Kto očakáva mysteriózny triler s tradičnou hitchcockovskou atmosférou, bude asi sklamaný. Vyše hodinu sa totiž jedná o klasickú romantickú a konverzačnú idylku, veľmi nadľahčenú, ktorá v podstate ničím nezaujme. Teda, keď si odmyslím iritujúcu povahu jednej z hlavných postáv. Až v závere sa začne prejavovať mysterióznosť a stupňujúce napätie, ktoré má ale predvídateľný charakter. Grant je síce ťahúňom, ale má fejs dobráka, čiže na takéto role sa nehodí. Toho napätia by to chcelo oveľa oveľa viac, ale aj v tom prípade mám pochybnosti, či by to stačilo na lepší nadpriemer.

Komu zvoní hrana (1943)

Hemingwayovu predlohu dobre nepoznám, čiže nemôžem porovnávať. Ale myslím si, že výsledok je zdarilý. Čo ma prekvapilo, ako je dej vzhľadom na 40. roky akčný a aj keď je plný štúdiových scén a scén s nakreslenými horami v pozadí, farebný vizuál pôsobí presvedčivo a atmosfericky. Ústredná dvojka - charizmatický Cooper a sympatická Bergmanová - je vhodne vybraná, rovnako ako aj ďalšie osadenstvo a všetci dokopy podavajú veľmi slušné výkony, o ktoré sa tento vojnový snímok môže oprieť. A tak aj silná romantická linka sa dá prekusnúť, teda viac-menej. Čo sa už dá menej povedať o obrej stopáži.

Bon Voyage (1944)

Strednometrážny vojnový filmík, v ktorom je na môj vkus priveľa francúzštiny. Špionážny dej nejako nenadchne a len kvôli prekvapivému záveru nejdem nižšie s hodnotením.

Hvězdná brána - První hostitelé (2000) (epizoda)

Epizóda, v ktorej si Jackson nájde unasovského kamaráta. Až na scénu s Tealcovou lsťou a goauldími hadmi v jazere sú ostatné postavy popri Jacskonovi iba štatistami. Inak, skvelé masky Unasov, premakané do detailov.

Hvězdná brána - Vodní brána (2000) (epizoda)

Aké to hrozné zistenie, že aj Rusi majú hviezdnu bránu, majú svoju "Cheyenskú horu" a aj oni posielajú svoje tímy. Dokonca aj oni majú svojou "Carterovú". Zápletka s inteligentnou vodou mi pripomenula skvelý Cameronov film Priepasť.

Hvězdná brána - Časová smyčka (2000) (epizoda)

Epizódy s časovou slučkou milujem. A táto je nielen dobre napísaná, vysvetlená, ale aj s bohatým priehrštím humoru a rôznych nápadov - najdlhší golfový odpal v galaxii či O'Nealova rezignácia kvôli ťuťu-muťu s majorkou.