Komentáře uživatelů k filmu (70)

 • Malarkey
  ****

  Dost temný a syrový historický film s nádechem něčeho rádoby nadpřirozeného. Já bych to ale s tím nadpřirozeným zase tak nehrotil, protože v té době byl nadpřirozený i prd pod vodou. K velkému překvapení mi ale k dokonalosti chyběla snad jenom jedna věc. Mrzelo mě totiž trošičku to, že tvůrci se rozhodli pojmout středověk tak poctivě, že jsem hercům kolikrát ani nerozuměl. Žvatlali si různými jazyky a někdy i česky tak, jak kdyby měli v hubě žvanec. No a ta holčička, co ji hraje Michaela Kudláčková tam do toho taky nemusela tak řvát. Bylo jí slyšet každý druhý slovo. Každopádně i tak jsem vůbec nečekal, že něco takového v našich luzích a hájích vzniklo. V krásných kulisách české země poctivý středověký příběh? Mohlo by toho být víc. Já si pořád říkám, že naše země je pro takové příběhy jako dělaná. Jen otázka, kdo by se toho ujal.(30.11.2014)

 • Cervenak
  ****

  Dobová atmosféra, že by takú nevyčaroval ani Ridley Scott s rozpočtom 200 miliónov dolárov. Spočíva nielen v tom, že je tu všetko špinavé, pochmúrne a zablatené, ale hlavne v postavách, ktoré sú napospol nesympatické, sebecké, bezohľadné a poverčivými bludmi nasiaknuté primitívne svine. Detský film? Ani náhodou. Drsný a presvedčivý obraz počiatku 17. storočia s dobre napísanými dialógmi, spletitým príbehom a niekoľkými zručne natočenými a zostrihanými bojovými scénami. Akurát dej trochu skáče v priestore a čase, akoby sem-tam chýbala krátka scéna, ale v konečnom dôsledku aj vďaka tomu má film celkom svižné tempo. 7/10, ale mierne nadhodnotím, pretože mám dojem, že dnes nežije v tuzemsku tvorca, ktorý by mal gule a talent natočiť čosi podobné.(15.6.2009)

 • flanker.27
  *****

  Je zajímavé, že tento "rodinný" film obsahuje mnohem více brutality, než leckterý horor. Dobová atmosféra a reálie naprosto perfektní, k tomu skvělá hudba od Musica Bohemica. Skoro všechny postavy, prakticky s výjimkou Magdaleny a kupce Bartoše jsou sobečtí omezení burani, a neplatí to jen o partě pasovských žoldáků, ale i o jejich českých pronásledovatelích a civilním obyvatelstvu. Úctyhodné je i ztvárnění akčních scén a herci si evidentně na úlohách zgustli.(26.1.2006)

 • sportovec
  ****

  Klasik děl pro děti a mládež Ludvík Ráža má ve své filmografii celou řadu úspěšných titulů (nejvíce mi v mysli utkvělo OCELOVÉ MĚSTO). Téma této inscenace je atraktivní i neobvyklé zároveň: válka pasovských, poslední zoufalé mocenské vzepětí pokořeného Rudolfa II., je skvěle zasazeno do prolnutí pohádkových a reálných prvků. Jejich kombinací se vystupňovává napětí a ponor do doby, v níž se krok za krokem prosazovala krutost v činech a drsnost v dosavadní toleranci až k rychle se blížící tragédii patové třicetileté války. Poněkud zaráží její určení mládeži nebo dokonce rodině, ale v době akčních filmů s jejich protlakovým krveproléváním je vlastně i to nepodstatná maličkost. Televizní tvorba této doby přinesla řadu podobně komponovaných historických inscenací. Jejich celek (početně jdou do desítek) by dnes zasloužil hlubokou analýzu. Určitě se tu totiž jedná o pozoruhodnou kapitolu dějin naší dramatické tvorby.(29.6.2008)

 • Gilmour93
  ***

  Název sliboval víc, než Ráža nakonec nabídnul, nicméně 17.století plné hrdlořezů, katů propadlých hazardu a zanedbané stomatologické péče bylo vzhledem k možnostem vyobrazeno znamenitě. Potulný kejklíř Vyskočil si ještě vyskakoval, ale to chudák netušil, že krutý Osman Anife si už brousí tu svou tureckou šavli, co má ukrytou v dutině ústní..(17.5.2012)

 • sud
  *****

  Po delší době velice příjemné překvápko na poli českého filmu. Drsný dobrodružný film s lehkým nádechem fantasy a velice přitažlivým dějem. Atmosféra předvečera třicetileté války z filmu přímo sálá a film se nebojí ukázat nějakou brutálnější scénu či jemný nádech erotiky. Na čistého klaďase zde nenarazíš, všichni jsou na stejné lodi a myslí jen a pouze na sebe. Zkrátka a dobře "Maso a krev" po Česku (a navíc o 4 roky dříve). 95%.(3.8.2009)

 • paascha
  ***

  jako není Ráža Zeman a jeho Tajemství Ocelového města je jen odrazem Zemanova mistrovství, není ani Herz, ani Vláčil. Tato strašidelná pohádka - drama je sice ucházející podívanou, ale co naplat, je to jen odlesk na hladině louže(9.7.2007)

 • Ruut
  ***

  I dnes koukatelné a finále v mlze vyloženě mňamozní. Škoda velkého stříhýní, příběh moc nedrží pohromadě.(19.2.2011)

 • salahadin
  ****

  Chytrý příběh o tom, kterak hodnota jedné lahvičky devalvovala až k nejvyšší ceně - života. Výborné herecké obsazení (kat, Rösner, Vyskočil i Kudláčková, Munzar, Holý atd.), parádní hudba (hlavně ty skočné písničky do taverny) i dobový kolorit, to je lahůdka. Ale na můj vkus je příběh někdy lehce natahovaný. To nemění nic na faktu, že tohle je parádní historický kousek z našich končin a dokazuje, že to prostě jde, když se chce.(6.10.2010)

 • Aky
  ****

  Velice poctivě, co se reálií týče, natočené drama z doby vpádu pasovských do Čech. Právě tou realistickou špínou všude kolem, na lidech i v lidech, film získává body. Naopak je trochu ztrácí jakousi nerozhodností, jestli chce být pohádkou nebo historickým dramatem. Na pohádku je přitom příliš drsný, a na historické drama by k námětu měl být povolán scénárista schopný hlubšího ponoru. Nicméně je to velice povedený projekt.(3.10.2010)

 • Crocuta
  *****

  V dětství pro mne tento film znamenal několik bezesných nocí, přesto jsem si ho oblíbil pro jeho ponurou, bezútěšnou atmosféru a především dokonalé vykreslení dobových reálií z časů vpádu pasovských, kdy Třicetiletá válka a její hrůzy již stály za dveřmi. Zaujala mne zejména dějová linie věnovaná postupně se ztenčující tlupě prchajících žoldáků, které si zahráli Zdeněk Srstka, Petr Oliva, výborný Boris Rösner a nad jiné vynikající Bruno O´Ya v roli jejich velitele. Třešničkou na dortu je účast Augustína Kubána, který zde vytvořil svým jedinečným způsobem postavu kata.(1.10.2007)

 • Ivoshek
  ****

  Někde na hranici pseudohistorického, mysteriózního a dětského filmu (i když to jen trochu). Výborná Kudláčková. Výborné figury - kromě sedláka, co vezl peníze na splátku dluhu, jsou to všechno křiváci a prospěcháři, schopní pro pár zlatých udělat komukoli cokoli. Jen Ivan Vyskočil mi tu nějak leze na nervy, ale to mi leze asi v každém filmu, kde hrál...(20.1.2012)

 • troufalka
  *****

  Tohle se může povést jen v české kinematografii - slušný historický film, který celý táhne především třináctileté děvče! Má to děj, spád, myšlenku, atmosféru a dokresluje to skvělá muzika. Ocenila jsem proměnu hlavního hrdiny z floutka, co jde po penězích, na chlapa, co se dovede zastat a necouvne.(1.8.2013)

 • mchnk
  ****

  Tak rozhodně se jedná spíše o takový drsnější napůl pohádkový příběh, který je však založen na skutečných událostech po hrůzovládě Rudolfa pomateného II. Příběh o malé Magdaléně, zoufalém muzikantovi o opravdu neposedném pytli peněz, kouzelné lahvičce s neznámou kapalinou, lidské slabosti, mamonu a nespravedlnosti. Určitě výborné prostředí a atmosféra začátku 17tého století. Za to rozhodně hvězdička navíc. Hra v kostky s katem o život a dary od ďábla, to jsou faktory, ovlivňující život a smrt lidí v tomto příběhu. Ke konci je film rozhodně zajímavější. A jak už to v pohádkách bývá, vše nakonec dobře dopadne.(15.5.2012)

 • honajz
  *****

  Málo platné, Ludvík Ráža uměl vytvořit atmosféru ve filmu jako málokdo (z českých režisérů mne napadá snad už jen Juraj Herz blahé filmové paměti nebo Oldřich Lipský). Tenhle středověký historický film má skutečně prvky hororu, výborně je použitá i hudba a ústřední duo v podání Vyskočila a Kudláčkové (plus Bruno O'ya) dostatečně charismatické.(11.2.2009)

 • 6thSun
  **

  Zpívající Vyskočil je kouzelnej, ale to je asi tak všechno, co na tomhle filmu zaujme. 30%(22.5.2011)

 • blackrain
  ****

  Michaela Kudláčková měla velký talent. Rolí Magdaleny si u mě pořádně šplhla, protože v seriálu ze školního prostředí, My všichni školou povinní, jsem ji strašně nesnášela. Je proto dobře, že jsem film viděla až po seriálu.(8.9.2010)

 • eraserhead666
  ****

  Vcelku špinavě drsný historický příběh s lehkou mysteriózní zápletkou, ze kterého jsem měl jako dítě vždycky hrozně nahnáno. Televizní formát se nezapře, i když na něj je to i na tehdejší dobu velmi slušná práce, se zástupem dnes už z velké části nežijících herců. Snad jediný případ, ve kterém mi vůbec nevadí Michaela Kudláčková, která mi vždycky byla hrozně nesympatická, až protivná. Tady je naopak až skvělá.(1.12.2014)

 • veronikav
  ****

  Film, který zaujme. Na začátku jsem váhala -co to bude -válečný film nabo pohádka o kouzlech ? Mám to vypnout nebo ne ? Ale děj a obzvláště herecké obsazení rozhodně zaujme. Ponurá, drsná atmosféra s nádechem kouzla z pohádky .(10.12.2008)

 • Hejtmy
  **

  Syrovost a špinavost prostředí se mi celkem líbila, bohužel mi to nevynahradilo dojem, že je celý film prakticky o ničem. Ráža má zajímavý osobitý režijní styl, což potvrdil třeba v několika jím natočených pohádkách, ale tady mi přišlo, že prostě neměl moc co točit. Nebavilo mě to. 40 %(16.9.2013)

<< předchozí 1 2 3 4
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace