Germanin (1943)

Napriek tomu, že ide o propagandistický film z vtedajšieho nacistického Nemecka, v ktorom sú Angličania za zlých a Nemci za tých čestných a humánnych, ide o fungujúci film so zaujímavou zápletkou. Propagandu možno cítiť aj z výrokov, v ktorých Nemci pôsobia domýšľavo - "To Nemci objavili liek...Veď počkajte, dôjde aj na vás (Angličanov, označovaných aj pejoratívom "čertove plemeno")...Príde deň, keď Nemecko bude mať znova kolónie". Vďaka zasadeniu do exotickej Afriky má táto dráma dobrodružný nádych. Aj v spojitosti s nezbedným šimpanzom mi trochu pripomínal klasické tarzanovky. Kupodivu, Trenkel tu nehrá najhlavnejšiu postavu, tou je lekár a vedec, objaviteľ Germaninu - lieku proti spavej nemoci.

Nábřeží mlh (1938)

Zahmlený film, ako už napovedá aj sám názov, ktorý balancuje na hrane ničoty. Bohužiaľ, aj na ničote príbehovej. "Milujem" filmy, kde cudzie postavy už pri prvom stretnutí začnú viesť dlhé dialógy či monológy a kde vylievajú tomu druhému svoje srdce. Ako krimi je to zlý vtip. Je to klasická nudná romantická dráma o bytí a nebytí, kde prevláda vlečúci sa dej a neprirodzené dialógy plné vaty, ktoré chŕlia nezaujímavé postavy.

Fantômas (1932)

Vintage Fantomas, bez masky, zato po väčšinu času tajomný. Inak sa jedná o klasickú detektívku, na ktorej sa už rok výroby silne podpísal. Úvodná mysterióznosť na hrade navnadí, neskoršie vyšetrovanie už menej - je také naivné, úsmevné, herecké výkony viac teatrálne - a akčnejší záver je rýchlo ukončený.

Za jedné bouřlivé noci (2005)

Netradičný animák o zvieratkovských "nepriaľoch", z ktorých sa z dvoch jedincov stanú priatelia. Na jednej strane je to dosť naivné, na druhej strane príbeh od začiatku chytí a nepustí. Vadili mi v podstate iba trápne dialógy a do toho trápne smiechy, občas priateľstvo prerastalo do zamilovanosti (a tým pádom do nechutnosti až úchylnosti) - takéto niečo môže výjsť jedine z japonskej hlavy. Animácia v pohode, akurát až veľmi veľký rozdiel bol vo vykreslení kôz a vlkov - kozy roztomilé, bucľaté, biele, vlky zasa ako krvilačné príšery so svietiacimi očami.

Den začíná (1939)

Vysoko nadhodnotený film. Byť tento námet natočený o 70 rokov neskôr, myslím si, že by bol v čiernych číslach. Vleklé tempo filmu, v ktorom ma nedokázalo zaujať skoro nič. Prvých 10 minút ušlo, ale ten nudný zbytok o milostnom štvoruholníku a tvorený zväčša flešbekmi už nie. Napomáhajú tomu aj prehrávajúce herecké výkony. Márne som očami posúval čas na hodinách. Prím hrá nuda.

Tabu (1931)

Milostný film, v ktorom hrajú prevažne domorodci a ktorý je klasickým príkladom tragickej lásky v kinematografii. Etapy šťastia striedajú etapy súženia, iskerka nádeje, aby na koniec prišiel tragický koniec. Začiatok 30. rokov by si pýtal zvuk, tento film je však ešte stále nemý, zato mu nechýba riadna dávka drámatických udalostí, na tridsiate roky a Hollywood netypických. Popri nich sa však nevyhne mnohým hluchším miestam - tance a domorodé rituály - vďačné skôr pre dokumentárny film, nie hraný. Na záver postreh - "herec" v hlavnej úlohe dosť pripomínal futbalistu Neymara.

Ztracený ostrov dinosaurů (2002) (TV film)

Typická "kreácia" novších animákov austrálskeho štúdia Burbank. Nesympatická animácia a bludný príbeh na ostrove s rozprávajúcimi zvieratami a s dinosaurami, ktoré vyvstanú zo zeme, keď sa uchmatne soška opice. Uletené? A to je iba základný rámec, uleteného až paskvilného je toho tam podstatne viac.

Monsieur Vincent (1947)

Výborne zahraná hlavná postava, škoda ale, že to stojí iba na nej. Presviedčanie o humanizme je silné, viackrát teologicko-filozoficky podkuté - z čoho plynie, že film je dosť ukecaný. To, aké obete a strádanie musí podstúpiť človek pre dobro iných, je síce úctihodné, ale aj sebazničujúce. Na plátnach kín to ide, tam sa väčšina dôsledkov, hlavne zdravotných, ale i duševných, neprejaví, skutočnosť je však často opačná. Film nesie silné a jasné posolstvo, ktoré však vyznieva trochu do stratena. Škoda, že do filmu nebola prenesená viac doba 30-ročnej vojny.

Hvězdná brána - Sto dní (2000) (epizoda)

Epizóda, v ktorej sa rieši, čo by sa stalo, keby na jednej z planét, kam tím zavítal, zrazu zmizla brána. Možnosť letu na planétu zásluhou pomoci spriateľených rás sa možné doživotie mení na otázku niekoľkých mesiacov a to už nie je také terno. Pri O'Neilovej dočasnej milenke sa začínajú (aj keď len mierne) objavovať skrývané sympatie medzi plukovníkom a majorkou.

Hvězdná brána - Nouzová situace (1999) (epizoda)

Téma tajnej invázie emzákov už raz musela prísť. Skvelá zápletka, v ktorej dlho nie je jasné, na ktorej strane leží pravda.