Barberbieni: Zpívající včelky (2008) (TV film)

Trápnosť a silná naivita vládne tomu televíznemu animáku. Ani animácia Corradiho, dvorného režiséra "vatikánskych" filmov, nie je konkurencieschopná. Jediným plusom filmu je, že nie je príliš dlhý.

Boj sa skončí zajtra (1950)

Už už ma to chytalo, aby som i ja zdvihol ruku v päsť a podporil tak proletariát bijúci sa za zbedačenú robotnícku triedu na ceste za lepšími zajtrajškami. Áno, silná komunistická propaganda s kopou lží, poloprávd a osočovania, s plochými a čiernobielymi postavami, ale na začiatok 50. rokov vskutku výborne remeselne sfilmovaná. A s plejádou vtedy začínajúcich, neskôr veľkých hercov, na ktorých sa veľmi dobre pozerá a pri ktorých utečie film ani voda.

Matčina zpověď (1937)

Príbeh zo slovenského dedinského prostredia je klasický a ničím výnimočný - predstavujú sa tu bežné emócie ako nenávisť, žiarlivosť, láska, závisť,... Čiernobiely a naivný, aj keď silne dramatický, príbeh je poprepájaný s folklórom a ľudovými zvykmi, ktoré som vo filmoch nikdy nemusel a aj tu mi vadili a uberali priestor samotnému deju. Najhoršie však na filme je jeho technické spracovanie. Toporní herci, s výnimkou Andreja Bagara, doplnení o českých hercov hovoriaci po slovensky, teda aspoň sa o to snažiacich. Český prízvuk a nesprávne vyslovené slovenské slová im by som im tolerantne odpustil, ale početné české slovíčka a bohémizmy už nie - čo ide na vrub režiséra. Či už jeho nevedomosti alebo šetrenia filmového pásu a tým pádom neopakovania scén. Ďalšou kapitolou je nekvalitný strih a nepochopiteľná zadná projekcia pri statických scénach. A tak je film pre mňa zaujímavý viacmenej iba obsadením neskoršie známejších slovenských hercov ako Figura, Jakubóczy, Poničanová či Bagar, ktorý bol už ale v tej dobe skúsený harcovník.

Život Budoriho Gusuka (2012)

Animácia veľmi podobná štúdiu Ghibli a fantazijný príbeh so snovými výjavmi. Hlavne pekná, občas i krásne detailná, animácia drží tento animák nad vodou. Príbeh má príliš dlhú stopáž, v ktorej nedokáže natoľko zaujať. Stretávame tu malého kocúra, ktorý zažíva rôzne dobrodružstvá, navzájom však nesúvisiace, až v závere sa uzatvára kruh, ktorý je však príliš poetický. Škoda, pretože začiatok s krutou zimou mal potenciál.

V přístavu (1954)

Hviezdne obsadená dráma, ktorej téma ma až tak nezaujala ako remeselné spracovanie. Spracovanie, ktoré si dovolím tvrdiť, je na 50. roky nadčasové. A spolu s hereckými výkonmi - hlavne Brando a Cobb hrajú perfektne - tomu dodávajú tú správnu atmosféru. Steigera som takmer ani nespoznal a Malden v roli kňaza je nečakane akčný. Príbeh sa sprvu pomalšie rozbieha, ale od polovice naberie solídne tempo, aj bez nejakej väčšej akcie. Gangsterka, ktorá s trochou nadsázky by šmakovala aj komunistom.

Footsteps in the Fog (1955)

Príjemné prekvapenie zo Spojeného kráľovstva. Neogotická dráma plná napätia s výborne napísaným scenárom. Naviac dobre obsadená - Granger sa nehodí príliš do postáv kľadasov, ale práve do takýchto noblesných a vychytralých džentlmenov, ktorí majú za uchom všeličo, i vraždu, napriek tomu stojí divák za ním. Dopomáha tomu aj vždy sympatická Simmonsová v roli slúžky až za hrob. Verím, že nie jeden chlap by chcel mať takú slúžku, akurát nie hrdina tohoto filmu a tak je o atmosferickú drámu postarané a film uletí ako voda. Záver to len korunuje.

Suddenly, Last Summer (1959)

Mysteriózna dráma, ktorá je strašne ukecaná, a to na úkor deja. Divadelnosť z nej cítiť na sto honov a z Taylorovej trochu aj teatrálne herectvo. Aj keď sa na ňu pozeralo veľmi dobre - neostýchavá čiernovláska na vrchole svojej telesnej krásy a zvodnosti. Príbeh smeruje k predvídateľnému záverečnému vyvrcholeniu - teda spovede jednej z hlavných postáv, ktorá má šokovať (homosexualita, prostitúcia, amorálne príbuzenské vzťahy, ?kanibalizmus). A ja som sa tak tešil na lobotómiu.

Život ve vzduchu (2016) (seriál)

Fantastické zábery, informačne bohatý komentár, skvelo hodiaca sa hudba, vedecké prepojenia, ktoré v prírodopisných dokumentoch milujem - prosto dokonalosť - to je BBC. Pýtalo by si to podstatne viac dielov.

K smrti odsouzený uprchl (1956)

Taký francúzsky predchodca Úteku z väznice Shawshank, aj keď kvality známejšieho filmu nedosahuje. Myšlienka úteku je určite zaujímavá, aj postupy ako to spraviť, ešte k tomu, keď vás väznia nacisti (ktorým do tváre, podobne ako napr. ľudom v seriáli Tom a Jerry, nebolo vidieť). Na filme už badať svoje rôčky. Aj keď skutočným protagonistom úteku treba zložiť uznanie za odvahu i filipa, predsalen utekali z väznice s minimom bezpečnostných systémov. Silné 3 hviezdy si však zaslúži.

Hvězdná brána - Kletba (2000) (epizoda)

Epizóda sa odohráva iba na Zemi a bez O'Neilla a Tealca, čo na epizóde cítiť. Scenáristi seriálu si opäť vymysleli niečo nové (schánka na večné uchovanie larvy Goaulda), ale nedomysleli to do dôsledkov. Ak by také niečo Goauldi mali aj ''predtým'', niekoľko predchádzajúch epizód seriálov by nemohlo vyzerať tak, ako vyzeralo.

Časové pásmo bylo změněno