Ztracené město (2022)

Sandra Bullock se nám vrací v dobrodružné romantické komedii ,tedy v poloze ,která jí patrně sedí nejlépe a na filmu je to vidět . Spisovatelka dobrodružných románů je donucena excentrickým milionářským synkem hledat poklad ,který popsala ve své knize.Ano ,klišé jako řemen a zjevná inspirace "Honbou za diamantem" režiséra Roberta Zemeckise.Vše ale perfektně sedí a až na malé drobnosti je to velmi zábavné a funkční.Takže popořádku.S námětem si hlavu nikdo moc nelámal a scénaristický tým jen opsal základ,který už známe  a párkrát se k tomu podíval na Indiana Jonese . Doplnil repliky a hlášky a bylo hotovo.Klíčový byl výběr herciů a tady se opravdu podařilo trefit hřebíček na hlavička . Ustřední duo Bullocl-Tatum je skvělé ,perfektně se doplňuje a výborně to mezi nimi jiskří . Daniel Radcliffe jako milionářský synek je opravdu skvělý a padouch jak má být a jen Harrym Potterem opravdu nezůstane ,i když si ho tak budeme všichni pamatovat.No a menší role Brada Pitta je opravdu nezapomenutelná a výborně všechny doplňuje.Musím říct ,že herci jsou tu hlavní devizou a bez nich by to bylo o ničem.Kamera Jonathana Sela je opravdu výborná a nasnímání Dominikánské republiky je opravdu místy  dechberoucí.Jak velké celky ,tak malé detaily.Hudba je skvělá a funkční a perfektně šlape ,jak to má být.Musím říct ,že jsem se velmi bavil a dlouho jsem se v kině tak nenasmál ,což také bude tím ,že je takových filmů poskromnu a to je velká škoda.Chvílemi se příběh trochu zastaví a podupává na místě ,což je trochu samozřejmé ,když se opisuje ,protože zas tak jednoduché to není a myslím ,že konec vyznívá trochu míň zajímavěji a napínavěji ,než by mohl ,ale není to nic zásadního.Osobně jsem byl spokojen a díky hercům ,kameře,hudbě a humoru dávám jasných 80% a úplně jasně  bych si dovedl představit pokračování . Halelujá:)

Odznak Vysočina (2022) (seriál)

Další z řady televizních kriminálek v podání TV Nova.Bohužel se akce nezdařila.Tvůrci se snažili okopírovat oblíbený projekt "Policie Modrava" a vybrali Vysočinu.Ne ,že by tam nebylo hezky,to je a taky záběry Vysočiny jsou skoro to jediné plus ,co tenhle seriál nabízí , ale popořádku.Nevím kdo a jak tu vybíral herce a už tady je první kámen úrazu-Monika Hilmerová je nemastná ,neslaná a jakoby teta od vedle a ne kriminalistka.Simona Zmrzlá nám někde herecky zmrzla a tváří se pořád stejně nudně a nezajímavě ,až to bolí.Jední dva ,kteří sem přinášejí trochu svěží vítr a snad i trochu humoru jsou Martin Hofmann a Michal Suchánek ,u kterého mi jen mrzí,že zase takový prostor nemá.A Patrik Děrgel se v každém díle objeví jen párkrát ,tak je tu vlastně jen do počtu.Jednotlivé příběhy jsou průměrné ,občas trochu zajímavější a spadají do typické ,průměrné televizní produkce Novy.Nic víc ,nic míň.Režie je bez nádapu ,unilá a jakoby-ať už máme hotovo.A ještě bych zmínil hudbu ,protože jestli si někdo myslí,že když bude něčím tlouci do něčeho a možná i v rytmu ,že je to hudba ,no tak není.Chybí tu nějaký aspoň základní hudební motiv ,takže to se taky nepovedlo.Celkově vzato 8.dílů opravdu stačilo a snad už nové neuvidíme.S přimhouřenými oky dávám 40% a to hlavně díky Vysočině a exteriérům a taky za Hofmanna a Suchánka.Jinak je to bída ,bída,bída a už se mo těšíme na čtvrtou řadu Modravy ,abychom si spravili chuť (tedy doufám a velmi).

Red Notice (2021)

Dobrodružná akční komedie ,prakticky vlajková loď Netflixu v roce 2021.A jak dopadla? Inu není to špatné ,ale skončila někde na půli cesty.Předně myslím ,že scénárista a režisér v jedné osobě Rawson Marshall Thurber si ukousl příliš velké sousto a Netflix mu ta to sousto dal zbytečně moc peněz.ne ,že by to chvílemi nebylo vidět ,ale spíš než peníze potřeboval opravdu dobrý scénář.Ono napsat si sám scénář a pak to režírovat není úplně jednoduché a často si na to netroufnou ani mistři (viď Stevene ? ).Příběh je totiž až milosrdně jednoducý-loupež dá dohromady agenta FBI a dva řekněme lupičské gangstery. No a kolotoč se roztočí.Příběh vcelku slušně uprašuje a i když se velmi často odvolává na jiné filmy ( hlavně Indiana Jones,James Bond ,Tomb Raider a spoustu starších klasik včetně filmů dua Spencer-Hill ) ,je to  ,aspoň většinou , příjemná a místy i vtipná podívaná.Jiskry mezi Johnsonem a Reynoldsem létají příjemně ,což se ale bohuižel o Gal Gadot říct nedá.Ano ,Wonder women jí celkem sedí ,ale jinak bohužel moc široký herecký projev nemá a chtělo by to nějakého dobrého učitelke herectví bych poradil .Výraz má skoro pořád stejný a divák jí toho žel bohu moc nevěří.Příběh je jednoduchý ,stejně tak jako scénář.Chtělo by to víc nápadů ,vlastní invence a celkově větší tah na diváka.Režie je též nevýrazná a bez nápadu.Peníze jsou na filmu vidět ,i když často zbytečně ,ale jinak výpravě a vizuální stránce filmu se nedá nic vytknout . Stejně tak je perfektní zvuk a funkční hudna.Celkově o tom chvíli přemýšlím a když si uvědomím ,že režisér opisoval hlavně od jamese Bonda a Indiana Jonese ,nemohu dát víc než 60 % ,čili o malinko lepší průměr.Příště bych pane Thurbere déle piloval scénář a myslím že u tohohle žánru je s čím pracovat. Nejde jen vzít peníze a mám výpravný hit. Na druhou stranu to ale mohlo být horší a myslím ,že se k tomu rodiny budou vracet a budou se u toho bavit.Takže nakonec jsem byl vcelku spokojený i já a musím říct ,že Netflix se prostě snaží pokrýt všechny žánry a někde mu to ještě trochu kulhá ,to se ale určitě srovná ,musí se jen chtíít.Hlavně ,že se na tom pracuje.

Spider-Man: Bez domova (2021)

"Spiderman-Man : Bez domova"přímo navazuje na "Spider-Man : Daleko od domova".Je to druhý film ,který s tímto hrdinou vidím a tentokrát jsem byl věru nadšen.Úplně ne zase tolik scénářem ,ale těmi nápady.Pojďme tedy postupně otevřít novou složku.Na konci minulého filmu vyzradí Mysterio Peterovu identitu a přesně tady pokračujeme a samozřejmě má Spiderman velký problém.A tak vyhledá starého známého ,ano Doctora Strange ,aby mu pomohl.Ten vyvolá opravdu silné kozlo (vůbec jsem netušil ,že tohle umí) ,no a to se malinko zvrtne.Otevře se multivesmír  a začnou se objevovat postavy z jiných vesmírů.To jest z minulých filmů se Spidemanem a jiné verze Spidermana samotného.A to je přesně to ,co mě bavilo nejvíc a je to naprosto úžasný nápad.Nutno podotknout ,že divák musí disponovat alespoň střední dávkou fantazie a mít otevřenou mysl ,aby vše pochopil a měl z toho aspoň nějaký požitek.Takže sledujeme lovení uteklých padouchů ,kde pomáhají všichni všetně Doctora Strange a vidíme ,jak se stávající vesmír rozpadá a spějeme do finále ,kde Strange použije další mohutné kouzlo ,aby smazal to předešlé a uchoval Peterovu identitu v naprosté tajnosti.Bohužel ho musí vymazat i ze vzpomínek jeho nejbližších.Je to poměrnš složité ,co?:) Ale to jen tak vypadá ,je to totiž velmi a velmi dobře napsané a režírované ,takže se divák nikde neztrácí a je popostrkován v ději přesně tak ,jak má.Perfektní výprava ,vizuální stránka fimu ,zvuk a hudba je jen doplněk k tomu všemu.Prakticky nemám ,co bych vytknul ,včetně vyníkajících herců a to tu uvidíme spoustu starých známých.Opravdu jsem si to moc užil a byl nadšen a myslím ,že si to užije věru celá rodina..Dávám jasných 100% ,páč nemohu jinak no a potitulková scéna ,která nás připraví na Doctora Strange 2 je opravdu fantastická ,takže se moc těšíme ,jak nám to bude celé pokračovat a vlastně už se nemůžeme dočkat.

Spider-Man: Daleko od domova (2019)

Marvelácký vesmír se rozšiřuje a pokračuje.Spiderman mě míjel jako postava i jako filmy.Tenhle je první ,který jsem se rozhodl vidět.A důvod?Inu ten je jasný.Marvel si vypůjčil Spidermana od Sonyho a začlenil ho mezi Avengers ,takže tenhe snímek časově spadá po Avengers : End Game ,takže vidět ho bylo skoro povinnost.Takže jsem poprvé sledoval na plátně pavoučího muže a věru nebyla to vůbec špatná jízda.Děj začíná po událostech v End : Game ,takže začíná smutně.A pak se Peter Parker vydává jednoduše na prázdniny do Evropy ,kde navštíví i Liberec a Prahu ,takže pro české diváky je tohle další důvod k vidění.No a cestu mu zkříží kdo jiný,než Nick Fury.Podivní tvorové totiž napadají zemi a likviduje je jakýsi neznámý Mysterio a je potřeba záhadě přijít na kloub.Scénář je hezky cestovatelský ,poměrně svižný ,ale jednoduchý a nic extra nevymýšlí a v tomhle duchu se nese i režie.Vtipů je tu celkem dost a humoru taky.Tom Holland je výborný ,role mu opravdu sedí ,stejně jako Zendaya a Samuel L.Jackson.Jake Gylenhaal je slušný padouch ,ale scénář mu přece jen nedává tolik prostoru.Vizuálně film nemá chybu ,jak je ostatně u Marvelu zvykem a vynikající je též zvuk a taky hudba.Nutno říct ,že po Avengers je opravdu těžké hodnotit jakýkoliv další Marvelácký film a je i dost těžké pokračovat v téhle mnoho let táhnoucí se filmové linii ,ale tenhle Spiderman je myslím důstojné a příjemné pokračování pro celou rodinu.Dávám 75% ,protože do dokonalosti mu přece jen chybí doladěný scénář a silnější a účinější tah na branku a na diváka a možná taky přílišné vzpomínání a obepínání se Tony Starkem.Vypadá to chvílemi totiž ,jakoby nezemřel.Celkově jsem byl ale spokojen a už se těším na další Peterovo dobrodružství.P.S.Opět nezapomeňte ,že se díváme na film od Marvelu a tudíž čekáme na konec titulků.

Krotitelé duchů: Odkaz (2021)

Tak jsme se konečně dočkali a máme tu film ,který díkybohu navazuje na klasiku z roku 1984 ,neb to navázání z roku 2016 se opravdu nepovedlo.Na režisérské křeslo usedl syn režiséra původních Krotitelů Jason Reitman a jeho tatík Ivan mu producentsky kryl záda a je to vidět od první vteřiny filmu.Noví hrdinové jsou vnuk a vnučka jednoho člena staré party a jejich dva kamarádi a protože by dnes natáčet v New Yorku bylo velmi náročné ,děj se logicky přesunul kamsi na malé město ,kde býval důl.Ano tušíte správně a v tom dole straší a děti na to přijdou.Jednoduchý scénář ,jakoby sem přiletěl z let osmdesátých a musím říct ,že ač je prvních 50 minut seznamování s novými postavami a prostředím a bylo toho hodně co vysvětlovat ,tetelil jem se blahem od první minuty.scénář je jednoduchý ,ale nápaditý a shlíží s úctou ke klasice a nic nevynechává.Hlavní hrdinové pomalu přicházejí na to co se stalo a asi stane a jednají.Skutečné jsem si užíval každou minutu-vynikající hudba ,perfektní kamera a vynikající vizualizace ,která nic nepřehání a vdává poctu originálu a každou chvilku nezapomene originál připomenout.Bez spojlerů to bohužel dál nepůjde ,takže pozor ,dál čtěte až pro shlédnutí pro svou vlastní radost.Objeví se tu starý známý z jedničky ,ano Gozer a jeho dva posluhovači na které potřebuje dvě lidské duše a pozorný divák velmi záhy tuší ,kdo to bude.Od poloviny filmu je to jedna velká jízda až na konec a opravdu pozoruhodná a nápaditá.A když se pak objedví stará parta ,aby pomohla dokončit finále ,musím říct ,že jsem byl naplněný pocitem ,který jsem v kině dlouho nezažil-byla to velká radost z filmu ,slzy a naplněné srdce až po okraj.Prostě nádhera.Ano samozřejmě víme ,že náš milovaný Harold Ramis už bohužel není mezi námi a tak ho tvůrci vytvořili pomocí CGI a jako ducha.Takže zároveň pocta Haroldovi (samozřejmě Ramisovi ,aby se nenaparoval Harold jiný) a zároveň je cela stará parta pohromadě.Prostě opravdová nádhera.Mám snad jen drobné výtky ke scénáři ,kdy vnučka jednoho z bývalé party nachází technické vychytávky po dědovi a prakticky ihned ví ,co s nimi a jak má dělat.Zřejmě je to další Sheldon Cooper ,jinak si to nedovedu vysvětlit a tuto malou nedbalost autorům odpustím.Dávám jasných 85% a to jen díky zmíněné výtce a myslím ,že pokračování nemohlo dopadnout lépe a už se těším na další.Věru ,věru ,proč se ta zem tak často třese a nespojují se tu žádné tektonické desky:):):)P.S.Určitě dokoukejte až do konce titulků ,nebudete toho litovat.

Krotitelé duchů (2016)

Krotitelé duchů se nám vracejí a Bůh s námi a zlé pryč.Klasika Ivana Reitmana z roku 1984 se vrací v nové podobě a skoro všechno je tu špatně.Nechápu co tímhle spektáklem studio Sony zamýšlelo ,ale zřejmě byli asi všichni dlouho na sluníčku ,včetně režiséra Feiga.Takže popořádku.Scénář kopíruje a vykrádá původní Krotitelé duchů ,ale vůbec mi to nepřipadá jako pocta či prostě nový pohled ,je to nazdařbůh vykrádání ,kde někdo nevěděl kudy kam.Máme tu místo čtyř mužů čtyři ženy (jedna je též tmavé pleti) ,máme tu New York ,máme tu paranormální jevy,máme tu konflikt ze starostou a tak dále bych mohl pokračovat.Scénář je plytký ,bez nápadu a bez jakékoliv vlatní invence.Odkaz na původní dva filmy je jen v logu a hudbě.To že se tu objeví Bill Murray jako nevěřící a Dan Aykroid jako taxikář je skoro urážka a provokace.A objeveni Sigurney Weaver na konci filmu je vskutku dost trapné.Proč tu proboha není provázanoct s předešlými filmami a známé postavy nehrají známé postavy ? Mohl by mi to někdo vysvětlit?Myslím ,že ne,protože v Sony si řekli ,máme práva,natočíme zase hit a na Krotitelé každý půjde.No nepůjde a tímhle by ta série mohla zajít.Režie je bezduchá ,upnutá kamsi někam do pryč a bohužel ani herečky na tom nejsou dobře.Snaží se ,ale moc jim to nevěřím a role jim nesedí ,snad trochu Kate McKinnon ,ale to je tak vše.Hudba ujde ,ovšem bez původního motivu je bezbarvá a bez nápadu.Kamera se snaží a vizuální stránka je slušná ,to se popřít nedá.Scéna na koncertě a pár dalších je opravdu vydařených.Kdyby se film jmenoval třeba "V New Yorku straší" ,bral bych to jako večerní televizní zábavu klidně možná i za 70% ,ale jako film odkazující na skvělého předchůdce ,mající stejný název je to špatné a velmi se to nepovedlo a velmi prosím tudy se neubírat.Dávám s přivřenými očky 40% za těch pár skvělých scén ,protože prostě víc opravdu dát nemohu.Tak snad tohle téma uchopí někdo líp a vrátíme se k původní osmdesátkové kvalitě.

Není čas zemřít (2021)

Přichází konečně pořádný velký biják ,na který jsme se dlouho těšili a to poslední bondovka s Danielem Craigem s krásným pořadovým číslem 25.Přímo navazuje na poslední "Spectre" a myslím ,že je dobré si ho před tímto filmem připomenout.Bond je už ve výslužbě a užívá si zaslouženého odpočinku.Jak dlouho myslíte ,že mu to vydrží?Správně ,moc dlouho ne a je vržen zpět do akce.Navíc mu mezitím 007 zabere někdo jiný ,ano hádáte správně ,je to nová agentka-žena.A bondovský kolotoč se roztáčí.Je opět patříčně velkolepý ,vizuálně nemá chybu a opět se podíváme po celém světě.Kamera Linuse Sandgrena je opravdu skvělá a dokonalá a řekl bych přímo bondovsky napínavá ,stejně jako je skvělá hudba Hanse Zimmera (od toho jsem ani nic jiného nečekal).Daniel Craig si rozloučení užívá ,je opět skvělý a trochu víc dumající a romantický.Léa Seydoux si s ním perfektně sedne a patřičně to mezi nimi jiskří a divák sleduje skvěle prohlubující se vztah.Rami Malek si hlavního padocha opravdu užívá ,je naprosto skvělý a také díky němu se film opravdu drží nad průměrem.A teď k nedostatkům.Co kulhá je scénář.Neal Purvis a Robert Wade ,kteří psali geniální "Skyfall" a "Spectre" si tady asi nevěděli rady ,musel jim pomáhat režisér Fukunaga a Phoebe Waller-Bridge.Určitě se velmi snažili ,ale je tu opravdu spousta menších a větších nelogičností a zbytečností ,ale hlavně pro mě nedostatečná motivace hlavního padoucha a taky tu spousta věcí zůstává nevysvětlených ,což je velká škoda.Jinak je to opravdu velký biják se vším všudy a 4K obraz a 7.1 zvuk to jen podtrhuje.Myslím ,že poslední Danielova bondovka si zasloužila opravdu lepší scénář a příběh.Chvíli přemýšlím a dávám 75%,tedy řadím za "Skyfallů a "Spectre" a konec ponechám bez komentáře ,abych nespojleroval ,to je jasné.No a jsme tedy zvědavi ,kdo se nám jako nový Bond představí v dalším filmu.P.S.Ty hodinky beru:):):)

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018)

Po dvou letech se vracíme do kouzelnického světa a myslím ,že velmi natěšeni.První film jsem bral jako rozjezd nové série a návrat do oblíbeného světa ,tudíž jsem byl k němu shovívavý a moc jsem nečekal ,ale velmi příjemně mě překvapil k mé velké spokojenosti.U druhého filmu jsem byl velmi natěšený a stalo se to přesně obráceně.Poměrně mě zklamal ,ale hezky popořádku.Ono už nápad natočit podle útlé knížečky "Fantastická zvířata" ,která navíc ani nemá nějaký pořádný děj a nosnou osu a pár zmínek z minulé doby v sérii o Harry Potterovi byl docela odvážný a velmi riskantní čin.Chápu ,že všichni chtěli nejen kvůli penězům do kouzelnického světa zpět ,ale k tomu je potřeba opravdu dobrý příběh a když vezmu v úvahu očekávání díky minulým filmům ,tak sakra dobrý.Grindelwaldovy zločiny pokračují tam ,kde první film skončil.Grindelwald je ve vězení ,při převozu samozřejmě uprchne a svolává své čisté příznivce.Mírně to přípomíná snahu Voldemorta dostat se k absolutní moci ,kterí byla inspirována jistě fašismem i komunismem.Ano je to trochu jiné ,ale velmi podobné a mladý Brumbál (Jude Law je opravdu vynikající) s Mlokem se tomu snaží zabránit.Toť poměrně jednoduchý děj.Všechny postavy z minula jsou tu opět a spousta nových ,včetně těch ,o který jsme v sérii o Harry Potterovi slyšeli-třeba Nicolas Flamel ,který na konci sehraje poměrně důležitou úlohu ,nebo třeba několik lidí z rodu Lestrengových (předků Belatrix).První polovina filmu je vcelku průměrná a není moc záživná.Ano ,vše je dokonalé ,spousta detailů kouzelnického světa ,vypiplaných do nejmenších podrobností.Spousta kouzel a nápadů ,nad kterými znalý divák zaplesá ,bohužel se toho moc neděje ,až na několik málo akčních scén.Johny Depp jako Grindelwald je patřičně démonický ,což je hlavně díky rozdílné barvě očí a účesu a Jude Law jako Brumbál je zase patřičně zajímavý a příjemný.V momentě ,kdy se asi v polovině filmu děj přenese do Bradavix za tónů známé melodie Johna Williamse ,vše se přece jen zlepší a druhá půlka filmu je už celkem svižná ,zajímavá a příjemně koukatelná.Myslím ,že J.K.Rowling si jako scénáristka vzala poměrně velké sousto a tady je vidět ,že ani ona nestačí.Scénář je tu opravdu hodně roztříštěný a místy často sotva průměrný.Hodně zachraňuje Yatesova režie a díky bohu ,že tenhle človíček se upsal tohle dělat.Kouzelnický svět zná dokonale a myslím ,že díky jeho nápadům to nedopadlo hůře.No mávám hůlkou a mávám a dávám 60%, hlavně za vizualizaci ,nádhernou Paříž a spousta drobností ,díky kterému tenhle svět milujeme a budu s napětím očekávat další film a prosím ,aby to dopadlo o poznání lépe ,protože se budu zase těšit.Ono to totiž ani jinak nejde.

Black Widow (2021)

Tak tu máme první velký film po dlouhé koronavirové pauze.Je to velká radost opět sedět v kině ,to je bez diskuse.Máme tu sólovku Marvelu ,která se zaměřuje tentokrát na Natašu a vlastně to ,jak se dostala k Avengers a vše okolo ,včetně její rodiny.Scénář je poměrně dospělácký ,temný a hodně destruktivní.Děj se opět opírá o ovládnutí světa padouchem a je potřeba ho samozřejmě zničit.S Natašou prožijeme téměř všechny světlá místa ,o kterých jsme nevěděli ,včetně dětství.Film připomíná a inspiruje se Bondovkami už jen tím ,jak často mění místo a lokace.Na můj vkus příběh velmi často přeskakuje v čase a prostoru a někdy je divák mírně zmatený.Myslím ,že Marvel chtěl toho ve filmu hodně ,důkazem je i jeho délka ,neb 140 minut na akční komiksovku je opravdu hodně a vyžaduje to perfektně našlápnutý příběh.Tady to chvílemi zachraňuje poměrně hodně postav a samozřejmě perfektní vizualizace ,výprava ,kamera a perfektní 7.1 zvuk.Jelikož jsme v komiksovém světě ,postavám se nemůže skoro nic stát a vydrží vše ,stejně jako tady moc neplatí zákony fyziky ,to nám ale přece vůbec nevadí ,myslím,že to právě chtějí diváci vidět.Naposledy si zde užijeme Scarlett Johansson,protože film častěčně navazuje na "Avengers:End game" ,kde ,jak víme ,Nataša zemřela ,protože se obětovala ,takže tu uvidíme i nezbytnou scénu na hřbitově.Celkově jsem si film užil a díky tomu ,že jsme dlouho do kina nemohli ,nejsem tak moc kritický ,i když bych mohl vytýkat hlavně mezery ve scénáři a přílišnou upjatost a místy zbytečnou bombéznost ,ale neudělám to.Jsem rád ,že máme filmy na které můžeme do kina zajít a snad nám to nějakou dobu vydrží.Dávám slušných 70% a opět upozorňuji ,jak je u Marvelu zvykem ,neodcházet před koncem titulků.