Crash (2004)

Kriminální drama o rasismu v nás a mezi námi.Jestlipak se rasisty už rodíme,nebo nás k tomu vede výchova?Velmi dobře napsaný film a skvěle režírovaný Paulem Haggisem se skvělými herci(zejména Mat Dillon a Sandra Bullock opravdu excelují)a opravdu nádhernou hudbou."Crash"je skutečně silný film a každý tu určitě najde scénu,která se mu dostane pod kůži.Na druhou stranu má trochu pomalejší rozjezd a dává otázky,ale na nic neodpovídá a nic neřeší.Což je na druhou stranu možná dobře,protože tím režisér říká-milý diváku,odpověz si sám.Pro někoho to bude asi trochu vykonstruované a málo uvěřitelné.Osobně bych první hodinu malinko prostřihal a mozaiku osudů tolik nepřekombinoval(vyznat se místy v příběhu dá opravdu pořádně zabrat).Takže dávám velmi zamyšlených 80% a jdu popřemýšlet,jak je to u mě s předsudky.

Moderní doba (1936)

Film,který zobrazuje hluboký dopad hospodářské krize na obyčejné lidi a přitom si ještě dělá srandu z automatizace cellé společnosti.Je to vlastně takové sociální drama, s komediálními prvky.Prostě Charlie Chaplin,takže je to v první řadě pocta němémú filmu,taky trochu filmové grotesce a v neposlední řadě filmu,jako takovému.A Chaplin nám to sděluje svým osobitým jazykem,jak je u něj zvykem.Je tu spousta gagů a vtipných scén(kolečkové brusle,vězení atd.).Taky samozřejmě spousta poselství a sociálního podtextu.Já mám ovšem trochu problém s nevyrovnaností a částečnou přeplácaností.Jakoby toho sem chtěl Chaplin nacpat moc a ono už se to prostě nevešlo.Některá sdělení,či gagy tak vyzní naprázdno."Moderní doba"je i přesto jasným symbolem doby a určitě patří do zlatého fondu světového filmu.U mě to má za,vůbec ne němých,85%.

Senna (2010)

Nejsem žádný velký sportovní fanoušek,ale tohle je jeden z nejsilnějších dokumentů,co znám.Snaží se ukázat ucelený pohled na život a taky na smrt legendy F1,A.Senny.Dokument jde poměrně dost do hloubky a ukazuje kariéru a vliv,který ve své zemi slavný závodník měl.Je tu k vidění poměrně dost archivního materiálu a z toho velká část,kterou tady může divák(díky přístupu tvůrců do rodinného archivu)vidět poprvé.Divák se toho dozví hodně ze zákulisí sportu,chování lidí a ze života F1 vůbec.Je tady hodně emocí,které vyvrcholí na konci,kde je pomocí dobových materiálů zobrazena celá nehoda.Pro běžného diváka stačí,myslím,verze kratší,pro fanoušky sportu je delší verze povinností.U mě kratší verze prosvištěla za automobilových 90% a asi se na nějaké závody mrknu.

Zátoka (2009)

Velmi kvalitně odvedené dokumentární řemeslo,které pracuje s divákem přesně jak má-nic mu nepodsouvá,snaží se jen ukázat,co se děje,položit otázky a hledat odpovědi.Ric O'Barry tenhle film zčásti pojal jako ozvěnu svého svědomí a na výsledku je to znát.Dokument je velmi kvalitně natočený a opravdu drsný.Někdo může namítnout,že je příliš jednostranný,tomu se ale nemůže člověk divit,protože jde za prvé o mimořádně inteligentní a oblíbené tvory a za druhé prromlouvá O'Barryho svědomí a on se snaží ho poslouchat.Ano,většina lidí bude mít asi při sledování chuť vlítnout tam a někoho pořádně zfackovat.A myslím,že právě takhle má tenhle dokument fungovat a proto zasáhne hodně diváků.Ovšem pro větší rozšíření by potřeboval velkou a řvavou kampaň,nebo nějaký(3D)skandál.Proto se nějaké větší popularity nedočká.Ač nejsem žádný zelený řvoun,zvedám palec pro delfíny a dávám 100%.P.S.A tu cestu do Japonska si asi rozmyslím.

Sedm (1995)

Jeden z nejlepších filmů žánru,který má precizně napsaný scénář a je absolutně geniálně režírovaný(Fincher tu předvádí svojí schopnost pro detail a příběh,jako takový).Krimi thriller,který patří do zlatého fondu žánru.Takhle(geniálně)napsaných a natočených filmů v tomhle rybníce moc nenajdeme(teď mě napadá"Mlčení jehňátek").Herci jsou také skvělí(myslím,že Pitt tu předvádí jeden ze svých nejlepších kousků) a hudba Howarda Shorea jen podtrhuje už tak vysokou kvalitu.Je to husté,je to temné,je to depresivní a neodtrhnete od toho oči.Navíc absolutně geniální pointa,která se ve filmu(a zvlášť americkém)hned tak nevidí,spolu s velmi chytrou zápletkou vytváří opravdu napínavou a místy až strhující podívanou.Dávám jasných 100% a slibuji,že budu mít smrtelné hříchy na paměti.

The Day of the Triffids (1981) (seriál)

Starší televizní zpracování slavného románu Johna Wyndhama,které se snaží věrně držet předlohy a celkem se mu to daří.Zpracování je bohužel televizní a poměrně staré,takže vizuální stránka působí místy směšně,což platí i o samotných rostlinách.Atmosféra je ale velmi dobrá a podle mě podařená.Jasně,je to komorní a nízkorozpočtové,ale napsané a natočené je to velmi slušně.Herci jsou také dobří ,stejně jako kamera a hudba.Je vidět,že i s minimen prostředků se dají dělat divy.Dokonalé to není,taky bych trochu střihal a lépe rozložil děj(skok v posledním díle o 6 let je opravdu velmi nevyrovnaný).No a taky bych trochu zapracoval na samotných trifidech,z kterých nešel zdaleka takový strach,jako by jít měl.Vzato ale celkově a vzhledem k televiznímu zpracování a době vzniku,chvíli váhám a nakonec dávám trifidích 70%.

Den trifidů (2009) (TV film)

Kniha Johna Wyndhama je opravdu skvělá(vřele doporučuji) a patří určitě do zlatého fondu sci-fi.Tohle televizní zpracování se do zlatého fondu asi nedostane a jeho"koukatelnost"záleží na několika faktorech.Předně jde o velmi volné zpracování knihy a tudíž,kdo jí četl,moc nadšen nebude,proto doporučuji knihu přečíst až po shlédnutí,nebo na ní na chvíli zapomenout(což je opravdu těžké).Osobně si myslím,že filmy podle předlohy,se mají,aspoň v hrubých rysech předlohy držet a respektovat jí.Dále jde o dvoudílný televizní film,který je místy dost(zbytečně,ale pochopitelně)natahovaný.A je taky nutné si uvědomit,že jde o televizní zpracování a tomu odpovídá i vizuální stránka(slušná,ale na televizní úrovni-nic bombastického a extra výpravného).Na druhou stranu je atmosféra poměrně temná,ponurá a správně postapokalyptická.Herci se taky snaží a zejména trio Cox,Richardson a Priestley(který mě opravdu příjemně překvapil)působí živě a uvěřitelně.Trifidi jsou udělaní velmi slušně,jen mi trochu vadilo lovení lidí šlahouny,což mají být zřejmě kořeny,které mají mít rostliny ovšem v zemi,což tvůrcům asi uniklo.Chápu,že tak chtěli zvýšit strach a napětí z pohybu trifidů,ale na mě to působilo divně a místy směšně.Takže kolem a kolem vzato-pokud na chvíli zapomenu na knihu,přivřu obě oči a uvědomím si,že jde o televizní film-vidím to na slabších 60%.Pokud oči otevřu a připomenu si knihu,bude to slabých 40% a jen tak tak.Každý si může vybrat.P.S.Anglický seriál (šestidílný)z roku 1981 se knihy držel mnohem víc,není tak vizuálně na výši,ale celková atmosféra ii vyznění je určitě lepší i když do kvality a geniality knihy má také daleko.

M*A*S*H - Co bylo potom (1983) (seriál)

Pokračování legendy to nemá snadné.Tady jde,myslím,o úplně zbytečnou snahu,jak navázat na předešlou,11 let trvající,slávu a snažit se z ní něco vytěžit.Hlavní problém je b tom,že většina herců v pokračování odmítla hrát a tak byl velmi malý prostor pro nový příběh,nové nápady a nový humor.Tvůrci se snažili,po pár dílech se nějaký ten vtip a zábavná scéna najde,ale celkově to je opravdu slabé.Naštěstí to nikdo zbytečně neprotahoval a po 30-ti dílech byl tenhle seriál ukončen.Za úctu k fenoménu MASH,několika vtipným momentům a triu Morgan-Farr-Christopher dávám 40% a jdu si pustit originál(který je opravdu jen jeden),abych si připoměl tu nádheru.

Predátor (1987)

Samozřejmě klasika akčního žánru a jeden z nejlepších filmů let osmdesátých.Je to skvěle napsané(i když základní kostra je velmi jednoduchá a to souboj člověka s nadpozemským monstrem),precizně režírované-napětí divák cítí od začátku až do úplného konce,má to skvělou atmosféru a vše je podpořeno vynikající vizuální stránkou(zasloužená nominace na Oscara) a skvělou hudbou Alana Silvestriho.V základu je to vlastně akční "survival"horor,kde se člověk ani na chvíli nenudí a neví,kdo bude další na řadě.Hlavní zásluhu na tom má perfektně prokreslený strach z neznáma a vlastně predátor samotný,jehož vzhled(James Cameron se opravdu vyzná!)a vlastnosti jsou opravdu dokonalý požitek pro diváka.Film obsahuje řadu skvělých nápadů a scén a taky nějaký ten humor,který tu nesmí chybět.Všechny ostatní složky-kamera,zvuk,střih-šlapou jako hodinky a tak se tenhle kousek právem zařadil do zlatého fondu žánru i filmů Johna McTiernana.Nemám,co bych vytknul a dávám jasných 100%.

Zbytečná krutost (2009)

Remake debutu bratří Coenů v Zhangových rukách,aneb jak tohle téma vidíme na východě.No,film je vlastně takovou komediální taškařicí,místy až fraškou,dokud nezačne zabíjení,pak se z něho stává husté drama,kde opravdu nic neprobíhá podle plánu.Styl vyprávění je opravdu zajímavý a zejména obrazové pojetí si zaslouží komentář-většina obrazů ve filmu působí nadmíru nadneseně,nerealisticky a místy až fantasmagoricky,což je samozřejmě schválně kvůli celkovému vyznění filmu.Tomu také pomáhájí pasáže"bez mluvení",jen se zvuky,kde se ukazuje režisérův cit pro atmosféru.Celkové pojetí mi ale přišlo příliš bizarní(což může být pro někoho klad)a herci velmi křečovití,takže humor na ,mě působil místy dost trapně a kazilo mi to celkový dojem.Taky se film poměrně dlouho rozjíždí a přestože není nijak dlouhý,tak by první půlhodina snesla ještě setkání s nůžkami střihače.Takže celkový dojem na mě chvílemi působil,jako distribuční název filmu-totiž,že je zbytečný a opravdu krutý.Naštěstí druhá polovina film trochu zachraňuje,vizuální stránka filmu je opravdu oku lahodící,protože obraz tady s divákem opravdu hodně rozmlouvá.Napětí se u mě ale nijak zvlášť nekonalo a zvraty také vyšuměly do prázdna.Nakonec ,po čínské meditaci,dávám stylových 50%,hlavně za obrazovou stylizaci filmu a způsob vyprávění.