• Fantasy

Statečné srdce (1995)

Toto je jeden z mých nejoblíbenějších filmů s Melem Gibsonem a filmů vůbec. Nádherný příběh statečných skotů, bojujících za svou svobodu, zasazený do nádherné Skotské krajiny a to vše doprovázené nádhernou hudbou Jamese Hornera, co víc si přát? Skvělý film režírovaný Melem Gibsonem, který si zároveň vystřihl i hlavní roli.

Tanec s vlky (1990)

Parádní film s pořádným a silným příběhem. Sedm oskarů bylo uděleno právem. Jeden z mých nejoblíbenějších filmů s Costnerem spolu s Robinem Hoodem.

Titanic (1997)

Další z filmů, které není třeba představovat. Jedním slovem velkofilm jak má být. Zde se opět James Cameron předvedl v tom nejlepším světle. Podařilo se mu převést na plátno jednu z největších katastrof, potopení Titanicu. Tento film je jedinečný jako byl sám Titanic, ale narozdíl od něj má naštěstí lepší osud. Jedenáct oskarů hovoří za vše. Tento film si vychutnáte ušima, díky skvělé hudbě Jamese Hornera, i očima při pohledu na kostýmy, práci kamery, střih a v neposlední řadě na umění herců. Je to příběh, který nesmí být zapomenut a díky tomuto filmu také nikdy nebude.

Forrest Gump (1994)

Jak už jsem jednou, v případě Trosečníka, zmiňoval, práce dvojice Toma Hankse a Roberta Zemeckise, přináší ovoce. A to ovoce je šťavnaté a velmi chutné. Forrest Gump, hlavní postava filmu je prosťáček, od narození trpící lehkou mozkovou demencí, za což také celý svůj život, stejně jako všichni lidé s touto nemocí, platí. Nemá moc přátel, vlastně nemá skoro nikoho. Jediní lidé, přátelé, kteří ho celým filmem provází, je jeho milující matka, Jeny, kamarádka z dětství a později Buba, kterého Forrest vždy označoval za svého nejvíc, nejlepšího kamaráda z vojny. Kdybych Forresta přirovnat k nějaké české vymyšlené postavě, nenapadá mě nikdo jiný než Jára Cimrman, který se také znal z mnoha slavnými literárními nebo vědeckými osobnostmi. Stejně tak Forrest se setkával osobně s Americkými prezidenty, napřed díky zásluhám ve válce, poté ve stolním tenise, dále se např. v dětství setkává se zpěvákem Elvisem Preslym, kterého díky svým zázračným botám naučí jeho nejznámější pohyb nohama, který ho pak proslaví. Forrestovi nejmilejší však během filmu umírají, nejprve jeho kamarád Bubba, poté jeho matka a nakonec i jeho jediná láska Jenny, se kterou má syna. Forrestovo máma vždycky říkala: „Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš co ochutnáš“. Pro mě osobně je bonboniéra něco dobrého, co mi chutná od prvního až do posledního bonbónu. A stejně je to i s tímto filmem. Skvělá práce Roberte.

Trosečník (2000)

Kvalitu tohoto filmu zajišťují dva lidé a sice Robert Zemeckis, režisér a Tom Hanks, hlavní hrdina, kteří spolu pracovali i na skvělém filmu Forrest Gump. Je to zkrátka novodobý Robinson Crusoe. Tento příběh jistě každý zná a dokáže si ho představit. Je úplně jedno jestli někdo ztroskotá na pustém ostrově v roce 1900 nebo 2000. Jakmile tam jste začínáte se vším od začátku a nemáte vůbec nic. Musíte si obstarat jídlo, přístřeší, vyrobit nástroje a přijít na to, jak rozdělat oheň. S tím vším se Tom Hanks, po ztroskotání letadla, rozvážejícího zásilky, ve filmu potýká. Každý začátek je těžký a v tomto případě to platí dvojnásob. Po určité době se člověk vzdá veškeré naděje a smíří se s tím, že svůj domov nikdy nespatří, náš hrdina se však s něčím takovým nesmířil. Tom Hanks kvůli této roli podstupoval radikální odtučňovací kůry a je to znát. Na začátku filmu obtloustlý, nemotorný a neschopný a na konci hubený hbitý a velmi zručný. Vor, který postavil a dostal ho domů, je toho důkazem. Zkrátka další dobrý film s Tomem Hanksem v hlavní roli.

Návštěvníci (1993)

Miluji komedie, dobré, bláznivé komedie a nejvíc právě ty francouzské. Je spousta filmů o cestování v čase, ale tento všechny předčí. Hlavní zásluhu na tom mají skvělé herecké výkony Jeana Rena a Christiana Claviera, ze kterých vtip srší vždy ještě než promluví. Příčinou tohoto nedorozumění s časem je kouzelník, který kvůli své zapomnětlivosti pošle rytíře a jeho sluhu místo o pár hodin zpět, o tisíce let kupředu a rovnou ke svým pra pra pra pra pra potomkům, kteří je nemohou vystát. Tato situace přináší celou řadu gagů a komických situací, u kterých lidé s citem pro dobrou komedii, budou brečet smíchem od začátku až do konce. Opět jeden z veleúspěšných francouzských filmů.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Není třeba tento film představovat. Lze ohodnotit jedním slovem, excelentní. V první řadě za to vděčíme autorovi J. R. R. Tolkienovi, který se se svou fantazií postaral o vytvoření neuvěřitelného, krásného a okouzlujícího světa se vším, co k němu patří. Režisér Peter Jackson pak „už jen“ tento příběh opsal pomocí kamery. A nutno uznat, že opisoval pečlivě a hlavně bez chyb. Samozřejmě, že se do filmu nevejde celá kniha, to hlavní by však měl obsahovat. A to Jacksnův Pán Prstenů s přehledem splňuje. Sice jsou to tři filmy, já to však beru jako jeden jediný, od začátku do konce, dech-beroucí dobrodružný FANTASY příběh, který nemá chybu jak v knize, tak na plátně.

Terminator Salvation (2009)

Osobně jsem toho názoru, že by na pokračováních jednotlivých filmů měli pracovat jen stejní režiséři, kteří s filmem začínali. A když po prvních dvou filmech Jamese Camerona přišel po letech Mostow s třetím dílem, necítil jsem se ve své kůži. Stalo se však to, co se stává málokdy. Mostowovi se podařilo na první úspěšné filmy navázat a uzavřít tak skvělou SCI-FI trilogii. V případě Salvation je to pravý opak. Zde už opět platí pravidlo neznalého režiséra, který se ani za film nepodepíše celým jménem, pouze jakousi zkratkou tří písmen. Ze začátku mi film připadal jako mix různých filmů, a sice Války světů, parodie na Válku světů a něco málo z hvězdných válek. Ano, odehrává se to v budoucnosti, kde stroje vše ovládají, ale člověk by měl poznat, že se dívá na pokračování Terminátora a to já jsem okamžitě nepoznal. Nicméně pár zajímavých okamžiků tam určitě je, abych režisérovi úplně nekřivdil. Nejlepší z nich je asi ten, kdy se tam na minutu objeví počítačem vytvořený Arnold Schwarzenegger a na malý okamžik nás ujistí, že se přeci jenom díváme na Terminátora. Ten však za chvilku opět zmizí a dál pokračuje děj, který nám nic neříká. A čeho jsem se nejvíce zděsil bylo, když film skončil a zanechal za sebou opět otevřená vrátka. Doufejme, že každému dojde, že byl Salvation chyba a nikdo další již nepřijde s pokračováním. Pro mě je Terminátor skvělá SCI-FI trilogie a Salvation sem nepatří.