Velké nic (2023)

Klusák natočil dokument pro příští generace a možná nějaké masochisty, kterým dva roky v pandemii nestačily, ale jinak je to skutečně velké nic. Samé známé obrázky obsahující smutek, zmatek a neschopnost. Na většinu diváků to ale bude brzo. Jedna hvězda navíc za kolegyni, kterou kamerovali na náměstí s dezoláty.

Krvavá Sally (2022) (seriál)

Pokud je originální název sarkastickým odkazem tvůrců na bizarní filmovou kariéru Sally McNeil, tak ten český je potvrzením demence lokálního distributora, protože evokuje, že půjde o krvelačné řádění nějaké psychopatky, i když realita byla mnohem jednodušší. Dlouhodobě nefungující mezirasové manželství prokládané nevěrou a plné domácího násilí vyvrcholí zabitím v sebeobraně. Steroidy jsou špatné, áno!

Vrah mé dcery (2022)

Naštěstí nejde o minisérii, jak u většiny produkce Netlfix bývá zvykem, ale jen krátký film. Příběh má díky tomu větší spád, žádná informace nepůsobí zbytečně a vzhledem k tématu je emočně velmi silný. Jde o další případ, který se i kvůli přeshraničnímu souboji Francouze s Němcem táhl desítky let, i když bylo od začátku skoro všem jasné, odkud vítr vane.

Nejnenáviděnější chlap na internetu (2022) (seriál)

Hunter Moore možná byl nejnenáviděnější muž na internetu, ale v souboji s angažovanou matkou, která už před lety měla potřebu lézt do záře reflektorů, by člověk skoro fandil jemu. V dokumentu je správná i špatná strana jasně oddělena, ale celý problém vězí trošku jinde a k jeho vyřešení rozhodně nedojde. Největší hvězdou pak není ani tak bezedná Análka, ale hnutí Anonymous, které bohužel dostalo jen minimum prostoru.

Podvodník z Tinderu (2022)

Morris šla na jistotu a spojila dvě platformy, na kterých denně honí 99% populace. Na Netflix čumí každý a sex bez předchozího swipování na Tinderu bude zřejmě brzy nelegální. Pro jedince s trojciferným IQ je pohled na dotčené zlatokopky, které se vydávají za hledače pravé lásky, velmi těžký, jelikož pokrytectví a povrchnost z nich přímo čiší. Naivní pipiny však hrají na výbornou. Až poslední zástupkyně vaginálního pohlaví, která žida vyučila, si zaslouží uznání, protože alespoň byla schopná chladnokrevné reakce.

Na místě činu: Zabiják z Times Square (2021) (seriál)

Koncept sérií Crime Scene je trošku jiný než u běžných true crime dokumentů. Každá řada se detailně věnuje slavným místům činu a vrazi jsou lehce upozaděni. Berlinger je však zárukou kvality a jeho rukopis je znát i tady. Jen to není taková jízda, což je škoda, protože z Torso killera se vyklube nadprůměrně úspěšný čistič ulic. Times Square má však tak bohatou historii plnou čuňáren, že to prostě nešlo jinak.

Veganka na útěku (2022) (seriál)

Mnoho žen už naletělo a mnoho dalších to bohužel ještě čeká. Z pozice úspěšné sexy podnikatelky a kamarádky s výhodami Aleca Baldwina se tomu však jen těžko věří. Navíc její tyran nebyl zrovna Brada Pitt. Dokument je každopádně velmi zábavný a jeho zdejší hodnocení je dost přísné. Minimálně onen zásadní twist je vystavěný naprosto geniálně a tvůrci si s tou linkou hodně vyhráli.

Vynálezkyně: Z kapky krve (2019)

Kauza Theranos si vzhledem ke své velikosti dokument jistě zasloužila, ale je pravdou, že jeho finále působí tak, jakoby Gibney začal stříhat týden po prvních obviněních a to nejdůležitější citelně chybí. Holmes je ale dokonale bizarní postavička ze Silicon Valley, to se musí nechat. Aneb hltáme moudra Stevea Jobse od rána do večera.

Právě jsem zabil tátu (2022) (seriál)

Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem. Už i za mořem na to přišli. Vypadá to jako jednoduchý případ, kde se viník ihned přizná, ale postupně se rozmotává složitější rodinná tragédie, která se znovu táhla celé roky. Není to však příjemná podívaná, protože Anthony už nikdy nebude jako dřív a zanedbaná výchova a nedostatečná socializace na jeho osobě zanechala katastrofální následky.

Hříchy naší matky (2022) (seriál)

Není nic smutnějšího, než když se na vraždě dětí podílí jejich vlastní matka, a jelikož jsme v USA, tak příčinou je skoro jako vždy náboženský fanatismus. Hromadění mrtvol kolem jedné poblázněné sektářské dvojice si svůj dokument jistě zasloužilo, protože jde bez debat o velkou šílenost. Na rozlehlém poli true crime ovšem existují lepší exempláře. Tady je totiž od začátku jasné, kdo, koho a proč.