Kagemuša (1980)

Velkolepý výpravný film obsahující spoustu neméně velkolepých záběrů ohromných zástupů samurajů. Tihle Japonci a jejich lpění na tradicích, zvláštní pohled na čest, nekonečné válčení.. Pravda, Evropa na tom o pár set let dříve nebyla o moc lépe, ale Japonci všechno tohle dovedli až ad absurdum. Fascinující, leč mrazivá historická epocha, ze které se Japonci plně poučili až o pěkných pár století později.. K filmu samotnému; nelze nic namítnout proti řemeslné stránce - režie, hudba, kamera, parádní kostýmy a celkově reálné ztvárnění, vše dle očekávání za jedna. Hercům také nemám co vytknout (i když - žádný Mifune?). Děj je už trochu slabší, vlastně se ve filmu nic moc neděje. A ačkoliv to nevidím jako nějakou zásadní chybu, přece jenom mi maximální hodnocení přijde příliš vysoké. Jinak to je ale lahůdka!

The Knight of Hope (2019)

Opravdu povedený kraťas, klidně bych tyhle lidi nechal natočit něco delšího. Boj mají zmáknutý, kamera dobrá, lae místy na můj vkus trochu přelétavá, slušná práce i s detaily, i když tady se samozřejmě dají najít nějaké neduhy, např odbarvená dívka v nesnázích, či lapak se sestřihem, který se ve středověku asio těžko mohl objevit. Takovou tu klasiku, kdy hrdinský ochranitel lepých dívek a dam vypadá na umření, aby vzápětí, znaven na kolenou, odrazil útok tří nebo čtyř protivníků, a posléze vyskočil, jakoby polit živou vodou. Ale tohle jsou takové drobnosti, to hlavní, tedy boj, tu je zpracované dobře, a laickým okem soudím, že i věrně. A plus i za různorodost použitého zbraňového arzenálu. PS fantasy z toho dělá jenom ta mlha, bez ní by příchod bijce lapků působil naprosto normálně. PPS video souboje s dlouhými meči, které tu zmiňuje uživatel flanker.27, je také skutečně povedené.

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

Tohle je ale moc milé překvapení. Však kvalitních filmů podle her tu je jenom pár, možná ani ten pár ne. A zrovna tady jsem optimistou vůbec nebyl. Jenže všechno je jinak. Vtipný a správně ujetý scénář, ovšem ne tolik, aby si u toho člověk ťukal na čelo, solidní herci, mezi nimiž je pár známých tváří, dobře natočená akce, po trikové stránce se to také nemá zač stydět.

Temný případ - Série 3 (2019) (série)

Návrat ke kořenům vzali tvůrci až příliš vážně. Když se první série odehrává ve dvou časových rovinách, třetí série se bude odehrávat ve třech. A ten konec se k tomu nehodí už vůbec. Ale přes jakékoliv výtky se tomu nedá upřít hmatatelná, syrová atmosféra, skvěle padnoucí, nenápadná hudba, zručná režie, a především vynikající herecké výkony. Nebýt té důchodcovské eskapády, která zabírá třetinu stopáže, dávám za 5*. Stephen Dorff v první časové linii je strašně namaskový (děsná paruka), naopak Carmen Ejogo vypadá, že maskérnu v nějakých 50 letech vůbec nepotřebuje, vypadá na třicet. Závěr je jednoznačně slabší, ale stále je to lepší, než druhá série.

Proroctví (2009)

Hlavním kladem filmu je mysteriózní atmosféra, kterou ztratí až na konci, kdy se vše vyjeví. Na opačném pólu stojí příběh, který s vyvrcholením jaksi ztratí veškerou logiku (spoiler alert - mimozemšťané, kteří vědí, že zemi hrozí neodvratitelný zánik, nejméně padesát let komunikují s vybranými jedinci, a to jenom proto, aby se (jiní) vybraní jedinci po padesáti letech dobrali na místo určení, ze kterého je vyzvednou do nebes. Zbytečně komplikovaná záchrana několika dětí, když by stačilo přijít a říct, ty, ty a ty, pojďte s námi, zachráníme Vás). I přes tuto velikou výtku film ale po většinu času funguje dobře, je doceal napínavý, ne vyloženě předvídatelný (i když to, žře to bude mít něco společného s mimozemšťany, diváka může napadnout realtivně brzy), a také ta závěrečná scéna zničení světa vypadá dobře, nakonec tedy těsně za 4*. Jo, a v jendom komentáři jsem tu zahlédl pochvalu pro hudbu, k tomu se musím přidat!

Jury Duty (2023) (seriál)

Zajímavý výtvor, který jsem shlédl na jeden zátah. Nahárvá tomu fakt, že díly jsou relativně kratší, ani ne půlhodinové. Je to vtipné, dobře natočené, má to slušný scénář, orpavdu jsem se bavil. A to i u posledního dílu, který je ale podle mě prostě navíc. A tím se dostávám k záporům tohoto dílka - naprosto nenávidím ty pseudodoku kamery, a také nerozumíím tomu, proč se tvůrci rozhodli z toho udělat reality show. PS: Všímavý divák si určitě všiml, že to, jak to bylo s Jorf, tam vysvětlili. A zda byla majitelka firmy rasistka nebo pro rasisty pracovala, je v konečném kontextu naprosto triviální záležitost, o kterou tam vůbec nešlo.

Milionář z chatrče (2008)

Taková moderní indická pohádka, a to nejen kvůli tomu, že se chudák ze slumu stal přes noc milionářem. Taky bych se strašně rád zůčastnil soutěže, ve které máte v posledním kole za dvacet milionů odpovědět na otázku, na níž odpověď, alespoň v západním světě, zná minimálně každý druhý. Je ale fakt, že Boyle tenhle typ dobrodružných, trošku ulítlých filmů umí, a potvrdil to i zde. A i ta milostná linka je docela milá. Plus je potřeba připočíst dobré herce, včetně těch dětských, a taky Freidu Pinto. Ne tak úplně mi sedl začátek, trochu trvalo, než jsem si zvykl na ty flashbacky, ty mi zpočátku dost vadily, i proto, že mi zpočátku nepřišly moc zajímavé. Jako malý mínus bych viděl i to, že postupem času už divák začně tušit, že kterákoliv postava, kromě ústřední dvojice, se tam objeví, bude záporná, ať se ta postava zpočátku jeví sebevíc opačně. Přes všechnu tu naivitu a klišovitost to je docela pěkný film.

Devs (2020) (seriál)

Po první epizodě, která je naplněna hutnou atmosférou, napínavým, mysteriózním dějem, to mírně, ale orpavdu jenom mírně, začne ztrácet dech. Jenže poslední díl je něco neskutečného. Alex Garland zase předvedl, že je to vizionář, perfekcionista, hlava plná úžasných nápadů. Ta poslední epizoda, hodná šesti hvězdiček, to zase vytáhla do výšin. Ano, můžeme se tu přít o tom, jak to lpění na nihilistickém determinismu působí dojmem, že polovina protagonistů má o kolečko víc, ale když je to natočené a vypointované takto, můžu jenom uznale tleskat.. K obsazení nemám výtek. Jistě, někteří herci by nebyli zrovna mojí první volbou (ani druhou, třetí, čtvrtou..), ale jejich výkonům se nedá nic vyčíst. Samostatnou kapitolou je vynikající hudba. Ale co je tady nejvíc, je ta atmosféra, to, jak to dokáže diváka dlouho držet v téměř naprosté nevědomosti. Jsem moc zvědav, s čím Alex přijde příště.

Angličanka (2022) (seriál)

Anglický western, to tu snad ještě nebylo. Další z řady moderních westernů, které se snaží ukázat život na divokém západě takový, jaký byl - žádné peříčko, a to především pro indiány. Parádní kamera, scenérie, děj pošmourně melancholicko-romanticky optimistický a poměrně zamotaný (díky způsobu podání), příjemná hudba. No a potom tu jsou herci, kteří jsou jednoduše skvělí, vyzdvihnout zaslouží ale především Emily Blunt (žádné překvapení) a Rafe Spall, jehož postava je nezapomenutelná. Místy možná zbytečně upovídané a mysticky-filozofické, určitě ne bezchybné, ale prostě nemůžu jít pod 5*

Godzilla (2014)

Solidní popcornovka vystavěná na vynikajících efektech s nepříliš zajímavým příběhem, kterou do vod nadprůměrnosti vytáhla především hudba. Ta je tu skutečně neskutečná.