Eternals (2021)

Čím viac je týchto marveloviek, čo spadajú do Avengers série, tým viac ma to prestáva baviť. Sú tu filmy s pôvodnými predstaviteľmi, ktorý pokračujú ďalej (Spider-Man, Doctor Strange, Thor) a bavia naďalej. No potom sú to filmy s novými hrdinami ako Shang-Chi alebo Eternals a tí ma moc nezaujali. Prvý menovaný bol ešte v pohode, ale toto mi prišlo dosť nasilu. V prvom rade, tu chýbajú herci a postavy, ktoré by ma zaujali. Nemôžem povedať, že nudia, ale určite si k nim nevytvoríte taký vzťah, aby ste si do vitrínky kúpili postavičku s Eternals. Jasné, možno to je blbé prirovnanie, ale chápete kam tým mierim. Proste moc nezaujmú. Herecké obsadenie mi síce problém nerobilo, ale keď vidím príbeh v ktorom tieto božské postavy vystupujú, je to trošku ako päsť na oko. Dovolím si teraz citovať komentár Cervenaka, ktorý to vystihol presne - "Už len tá základná idea, že ľudstvo sa vyvíjalo len vďaka tomu, že mu to diktovala nejaká partia nesympatických a detinských vesmírnych buzerantov, ma celý čas vytáčala do nepríčetnosti." A presne v tom je problém. Nepríde mi to moc uveriteľne, aby títo šašovia hrali bohov. S tých známejších mien je tu Salma Hayek a Angelina Jolie, ale sú to skôr vedľajšie postavy. Ďalej tu je Rob Stark s laserovými očami a bez supermanského plášťa. Nanjiani je tu ako komediant, ktorý sa mi sem moc nehodil, Gemma Chan je nevýrazná ako zvyšok jej tímu. Najviac ma zaujal Kórejec, ktorý vyzerá ako Wong s Doctora Stragea, ale nie je to Wong s Doctora Strangea. Nevadí mi, že sú tu bieli, čierni, žltí, či kakaoví, niečo ako transky a gayovia. Ale keď chýbajú dobré napísané postavy, je to veľký problém, aby vás film bavil. Herci nevýrazný, postavy nič moc a príbeh je síce taká Marvel klasika, ktorá ako inak nestrhne a predovšetkým je zbytočne rozťahaná až na dve a pol hodiny. Akcie a efekty v norme, ale nič s toho nenadchne, keď záporne postavy sú len digitálne postavičky. Najviac sa mi ľúbila asi hudba a zopár pekných IMAX záberov a to je na dobrý film málo. P.S.: za titulkami sú dve scény. Obľúbený soundtrack: Eternals Theme. 50% - 2*

Spider-Man: Bez domova (2021)

Najlepší zo všetkých Spider-manov ? Určite. Každý diel s Hollandom mi príde vždy o kúsok lepší a zavŕšenie trilógie, nemohlo byť lepšie. Chvíľku som váhal, či dať s odretými ušami aj tu piatu, ale ktorému Spider-manov dať najvyššie hodnotenie, ak nie tomuto. Trošku je škoda, že nám ukážky prezradili veľa, ale zážitok je to stále ohromný. Odložím chválu bokom a nechám si ju na neskôr. Páčilo, že No Way Home pokračuje presne tam, kde skončila po-titulková scéna s dvojky. Príbeh nebol zlý, ale nestrhol ma a ani nevyrazil dych. A ak si odmyslíte všetky tie známe postavy, je to len priemerná Marvelovka, kde najlepšie časti, sú tie z iných sérii. Tiež mi príde trošku diskutabilne aký bezradný je Doctor Strange. No ak nad tým moc nepremýšľate a necháte sa unášať postavami, ktoré všetci (alebo väčšina) dobre poznáme je to super. Tretí Spider-Man (alebo ôsmy) ponuka neuveriteľne veľké množstvo fan servisu a samozrejme hromadu odkazov na všetky možné filmové, ale aj nefilmové série. Kto nevidel, ďalej len na vlastné riziko, nasledujú spoileri. Zo série Avegers nechýba Wong a Doctor Strange, ktorý tu hra výraznú rolu. S trilógie Spider-Man od Sama Raimiho sa dostaví Green Goblin (Dafoe), Doctor Octopus (Molina), Sandman (Church) a samozrejme aj Spider-Man (Maguire), či novinár J.Johan James (Simmons) ako nám už záver dvojky naznačil. Zo série Amazing Spider-Man sa vracia Electro (Foxxx), Lizard (Ifans) a samozrejme ďalší Spider-Man (Garfield). No as nefilmovej série ako som spomínal vyššie, sa dostaví právnik Matt Murdock alias Daredevila (Cox). Je skutočne obdivuhodne, že sa zišla takáto zostava s pôvodnými hercami a myslím si, že každý plne chápe, prečo niekto pri tom prežíval orgazmus. Mňa osobne to potešilo, na Raimiho Spider-manovi som vyrastal a metal pavučiny po dome a tak návrat starych známych tvári, som veľmi rád privítal. Režisér Jon Watts ponuka svoj štandard, takže vizuálne aj akčne je znova na čo pozerať a taktiež sa je aj na čom zasmiať. Priznám sa, že pre plne hodnotenie som sa nerozhodol na základe comebacku starých známych, ale upútal ma záver filmu, ktorý neskončil tak úplne happy endom. No potešili ma samozrejme aj postavy a Willem Dafoe znova predvádza, že je najlepší Spider-manov záporák. Veľké plus je znova výborná hudba. Michael Giacchino ponuka podobné tony ako v predošlých dieloch, no tu je jeho hudba obohatené o choráli a to dáva scénam trošku bombastickejší rozmer. Zhrnuté a podčiarknuté. Príbehom nie až tak strhujúce, ale návrat starých postav upúta až do konca a nie jedného fanúšika zahrajú pri srdci. P.S.: za titulkami je jedna scéna a jeden trailer (na pokračovanie). Obľúbený soundtrack:  Exit Through the Lobby, Forget Me Knots, Peter Parker Picked a Perilously Precarious Profession, Arachnoverture. 90% - 5*

Akta X - Série 2 (1994) (série)

2. séria - 85%. Druhá séria je takmer rovnako dobrá ako ta prvá, no keď už to mám zhodnotiť, tak prvá ma viac upútala svojimi príbehmi a ponúkla pre mňa viac šokujúcich epizód ako táto druhá. Tak či tak, si drží aj druhá séria kvalitu a finále je zas pekne mimozemské.

Zakletý v čase (2009)

Cestovanie v čase mám rád, Rachel McAdams tiež a Bana je tiež v pohode. Príbeh bol tiež zaujímavý, ale na papieri to asi fungovalo lepšie ako vo filme. Robert Schwentke pre mňa vždy točil iba priemerne filmy a tu sa tiež moc nepredviedol. Celé mi to prišlo akési pomalé a nezáživné, pritom námet a herci neboli vôbec zlý. 60% - 3*

Projekt Adam (2022)

Príjemná a nenáročná Reynoldsovka. Cestovanie v čase mám rád a tu okrem toho, že sa s toho robí sranda, je to celkom zaujímavé. No hlavne je to aj fajn akčné, sympatický obsadené, vtipne a vo finále aj príjemne dojímavé, by som povedal. Vtipne scény sú celkom dobre vybalansované s tými akčnými a nikdy to nespadne do úplnej komédie, no na lepší zážitok niečo tomu chýba, pretože herci a ich postavy dokážu zaujať, ale príbehom to nestrhne. 70% - 3*

Injustice (2021)

Po dlhšej dobre príbeh, ktorý mal šťavu. Je to drsné, krvavé, nečakane tu umierajú známe postavy a s priateľov sa stavajú nepriatelia. Injustice ma na čele tých najznámejších hrdinov DC, čiže Superman, Batman, Wonder Woman v prvej línii nechýbajú, no príjemným bonusom okrem štýlových akcii a tradične dobrej animácii je hromada ďalších postav, či už sú to zloduši s Gothamu, alebo sidekickovia hlavných hrdinov. Bavila ma hra a bavil ma aj tento animák. Pre fanúšikov DC comics šmakocinka. 85% - 4*

Klan Gucci (2021)

Asi by som sa na tento film nepozrel, pretože ma nejaký Gucci nezaujíma, lenže toto je film Ridleyho Scotta a ten si pozrieť musím. A dobre som spravil. Ridley aj pokročilom veku chrlí filmy ako horlivý mladík, čo je skutočne obdivuhodne. Prišlo to trošku dlhé, no že by som sa výrazne nudil nemôžem povedať. Herecky je to brilantne obsadené, Adam Driver znova perfektný ako v Scottovom predošlom filme. Zvodná Lady Gaga mu dobre sekunduje, no zaujmú aj vedľajšie postavy, kde sa predstaví Al Pacino, Jeremy Irons alebo Jared Leto, ktorého tu nespoznáte. Príbeh je trošku rozťahaný, no ponúkne nám s každého obdobia niečo, celkom dobre to plynie vpred a aj preto som sa moc nenudil. Navyše vyber pesničiek je perfektný a výborne sedí. Intrigy v rodine Gucci nechýbajú a hlavne o tom je tento film. 75% - 4*

Justice Society: World War II (2021)

Ďalší s kvalitných DC animákov. Flashové cestovanie časom ma vždy baví (Flashpoit je vrchol!) a tu tomu nie je inak. Flash sa tento krát dostane do obdobia druhej svetovej vojny a pre mňa ako fanúšika World War II a Justice League je toto perfektná kombinácia. Priznám sa, že úvod ma bavil trošku viac, predsa len v závere to už bola iba čistá mlátička, no bavila ma Wonderka, Flash, povodní Flash Jay Garrick, nechýba ani Steve Trevor, či iné známe (Aquaman) alebo menej známe postavy (Hawkman, Black Canary).  Akcia je znova štýlová, nechýbajú dobre nápady a zasadenie do druhej svetovej vojny je len rozhodne plus. Dobre napísané postavy skĺbené s kvalitnou akciou a zaujímavým príbehom, tento animák vyniesli vyššie ako som čakal. Po dlhšej dobe znova spokojnosť. 80% - 4*

Jak vycvičit draka: Návrat (2019) (TV film)

V poradí druhý Vianočný špeciál. Tento krát sa neodohráva tento kraťas medzi dielmi (ako v prípade prvého, ktorý sa odohráva medzi prvým a druhým dielom), ale sa radí až po skončení trilógie. Šikovný a milý prírastok, na Vianoce ako stvorené, fanúšikovia tejto serie, by to nemali vynechať. 90% - 5*