Batman (2022)

Mohol by som tu písať o tom, ako ten projekt pôvodne patril Batfleckovi, ale to by bolo na dlho, takže prejdem rovno k filmu. Batman je môj najobľúbenejší super hrdina, páčili sa mi s ním takmer všetky filmy (prvé dve Burtonovky, trilógia od Nolana a aj spracovanie od Snydera) a ani tento Batman v podaní Batinsona ma nenudil. V prvom rade sa mi páčila vizuálna stránka, ktorá nebola ako u Nolana svetla ale upršaná a tmava ako u Burtona a Snydera (aj keď tu od Reevesa mi to prišlo niekedy už moc tmavé). Atmosféra ma tiež niečo do seba, nie je vyložene hororová, ale ma miestami nádych thrilleru, čo oceňujem. Miestami to bola skôr hra tieňov a kamera, strih, či zvukové efekty perfektne ladia. Hudba trošku sklamanie, ani som ju neregistroval, ale do napínavých scén zapadla a to je dôležité. Batmanov voice-over tiež výborný, miestami ako vystrihnutý s komiksu. Keď už spomínam komiks, je tu jasná inšpirácia komiksom Long Halloween. Matt Reeves podal Batmana ako detektíva a to v takom rozmere v akom sme ho na platne ešte nevideli. Batman Batmanuje iba dva roky, takže sa ocitáme viac menej na začiatku, takže nejakú záhadnú minulosť tu nedostaneme. Gotham terorizuje Riddler, ktorého sme na plátne nevideli od čias Jima Careyho a som rád, že sme dostali práve túto zápornú postavu (aj keď bez masky a s tvarou Paula Dana ma toľko nebavil). Jeho premyslene plány pripomínajú Jokera s The Dark Knight, čo nie je vôbec na škodu. Príbeh je trošku pomalší a podľa mňa aj trošku zbytočne dlhý, ale vyložene nenudí. Akčná stránka je bezchybná a Batinson predvádza solídne comba a je rovnako drsný a nekompromisný ako Batfleck, čo mi osobne veľmi vyhovuje. Čo sa týka ostatných hercov, tak Jeffrey Wright ako komisár Gordon a Zoë Kravitz ako Selina Kyle mi tu sedia, obzvlášť druha menovaná je famózna vo svojich scénach a rola jej výborne sedí. Čo mi osobne nevonia sú postavy Penguina, Alfreda a Bruca Wayna. Colin Farrell je tu zmenení tak, že ho nespozná ani jeho vlastná mama, no jeho postava ma nezaujala. Danny DeVito ma viac bavil. Alfred s tvarou Andyho Serkinsa mi tiež úplne nesedel, chýbal mi lepší vzťah medzi postavami, aký mali napríklad u Burtona Michael Gouh a Keaton alebo u Nolana Michael Cain a Bale, či u Snydera Jerremy Irons a Afleck. No a na záver Bruce Wayne. Pattinson je dobrý keď je oblečený ako Batinson a behá po nociach prezlečení za netopiera. Tých scén kde je v kostýme ma naozaj hromadu a tak často sme Batmana na platne ešte asi ani nemali, ale chýbali mi tu jeho civilné scény kde je ako Bruce Wayne, pretože jeho obyčajný život tu takmer ani nie je. A keď už je tu ako Bruce, tak ma vlastne ani moc nebaví. Keaton, Bale a Afleck ma bavili viac v civile ako Patinson, ale ako Batman je takmer rovnako dobrý ako jeho starší predstavitelia. Tak isto by som bral viac scén s jaskyne, neprišla mi taká premakaná, ako v predošlých filmoch a ani hi-tech srandičiek tu toľko nebolo. Batman je predovšetkým temna kriminalka, vizuálne podmanivá, kde furt prší, niekedy je to moc tmavé, trošku chýba gradácia a kde je Bruce Wayne nevýrazná postava. No ak sa na nebi rozsvieti signál a Batinson nasadí kapucu a plášť, je to takmer vždy napínavé a zaujímavé. Záverečné finále veľmi vydarené a premyslené. Lepšie ako posledné Marvelovky, no film roka to nebude, ale kvalitný zážitok určite. P.S: Za titulkami žiadna scéna nie je, skôr menší odkaz. 80% - 4*

Filmy našeho dětství (2019) (seriál)

Výborný dokumentík, radosť spomínať. Kto vyrastal na týchto klasikách vrelo doporúčam, okrem zaujímavých informácii, je tento dokument aj celkom vtipne podaný a za tu necelú trištvrte hodinu to neuveriteľne ubehne. Najviac ma bavili Aliens, Jurrasic Park, Back to the Future a Die Hard. Vianočné sériu som nevidel, pretože som tie filmy nevidel a Coming to America tiež nie. Trošku ma štvalo, že väčšinou sa k slovu dostali iba nejaký výrobcovia efektov a nie režiséri, ale tak či tak sa sa jedná o výborný zážitok, kde takmer vždy keď končí epizóda sa pozrieme na priestory a miestami, kde sa ten film pred rokmi natáčal.  85% - 4*

Víkendový útěk (2022)

Zo začiatku také nemastne neslané, ale nie je to moc dlhé a tak sa to celkom rýchlo rozbehne. Príbeh dvoch kamaratiek síce nestrhne, ale pridáva postupne čoraz zaujímavejšie odhalenia, hru na pravdu a klamstvo a záver je už konečne to pravé orechové. Dobrá "krimi" jednohúbka, ktorá má to správne tempo a čím viac sa blíži ku svojmu koncu, tým je napínavejšia. 70% - 3*

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

Fantastické zvery nikdy nemali kvalitu ako filmy o Harrym Potterovi (a nepomohlo ani znovu obsadenie režiséra, posledných štyroch Potterových filmov). No tak trochu vždy od dielu k dielu čakám, že príde zlepšenie a konečne to bude zábavnejšie a strhujúcejšie. Lenže aj tento tretí diel, ktorý sa snaží nalákať na podtitul Dumbledorove tajomstvá, nevynikne. Pritom príbeh vyložene nie je zlý, akurát všetko tu pôsobí takým ospalým dojmom, na ktorej operuje družina okolo Dumbledora a Mloka, ktorý to vždy trochu (a našťastie) osviežia. Bavila ma vizuálna stránka, (kostýmy, výprava, efekty), ktorá proste vyzerá už štandardne pekne Potterovsky. Bavili ma postavy aj herci (tučko Kowalski ma znova najvtipnejšie scény). Katherine Waterston ako Tina takmer zmizla a jej rola tu je skutočne minimálna, ale neprekážalo mi to. Tak isto jej sestra Queenie, nemá takú výraznú rolu ako v predošlých filmoch. Ženské zastúpenie tu tento krát na seba zobrala Jessica Williams,  ako Lally Hicks, ktorá sa už ukázala v predošlom filme, no tu ma oveľa viac priestoru a tato rola jej očividne sedí. Mlok a Dumbledore sú štandardne dobrí (obzvlášť Judd Law) vo svojich úlohách, no preobsadenie Johnnyho Deppa nie je také dobré. Madsa Mikkelsa mám rád a nevadil mi ani tu, no Depp to hral lepšie, slizkejšie a aj výzorom pripomínal čarodejného rebela, zatiaľ čo Mads, vždy elegantne oblečení neukazuje nejakú zášť voči svetu a osobne som necítil s neho strach ako s Deppa, ktorú by záporná postava mala mať. Tak isto aj Ezra Miller ako Credence bol celkom nevýrazný a zopár scén, hlavne v závere mi tam chývalo. Veľké plus znova patrí hudbe Jamesa Newtona Howarda, ktorý pomáha filmu aj vtedy, keď sa na plátne nič nedeje. Potešili aj odkazy k Potterovi, ktorých je tu viac a každý Potter fanúšik si ich určite užije. No ako som písal na začiatku chcelo by to osviežiť. Rowlingová očividne nemá všetko pevne v rukách, keďže na pomoc zo scenárom, štúdio zavolalo scenáristu predošlých Potter filmov. Neviem koľko takýchto ľahko nadpriemerných dielov, ktoré zarábajú čoraz menej, bude musieť ešte David Yates natočiť, aby štúdio konečne našlo zaňho náhradu. Akcia a vtipy sú v norme, ale samotný príbeh by chcelo podať trošku strhujúcejším spôsobom, pretože to pôsobí rovnako ako predošlé filmy, dosť ospalo. Dĺžka filmu je už tiež taký štandard, takže aj toto ďalšie pokračovanie si užijeme (alebo pretrpíme) niečo vyše dvoch hodín. Nemôžem povedať, že by som sa vyložene nudil, ale tak nejak stále čakám, že ďalšie diely už budú lepšie a epickejšie a že najlepšie scény nebudú tie, ktoré odkazujú iba na sériu o Potterovi. Snáď nabudúce. 75% - 4*

Mimi šéf: Rodinný podnik (2021)

Ani jednotka nebola nič extra, ale toto je ešte slabšie. Deti možno zabaví, ale dospelých moc neupúta. Zopár scén a vtipov pobavilo, ale ako celok prevažne nuda. Slovensky dabing fajn. 55% - 3*

Černý krab (2022)

Zaujímavý film, ktorý sa odohráva v neďalekej budúcnosti post-apokalyptického sveta. Švédske obsadenie na čele s Noomi Rapace v pohode, prostredie mrazivej prírody zaujalo, príbeh tiež nie je zlý, ale je v ňom iba zopár zaujímavejších pasáží a nie po celý čas je to pútavé, akcie je tiež pomenej, čo je ale logické vzhľadom na príbeh, keďže toto je skôr zakradačka ako akčný film. Finále slušné, určite patrí k tým lepší momentom. Ako celkom fajn jednohubka, zo zaujímavým prostredím. 60% - 3*

Vpád (2021)

Miestami celkom zaujímavé, občas trošku strhujúce a napínavé, ale nikdy to neupúta pozornosť diváka až do konca. Zaujímavejšie scény sa striedajú s tými nudnými, príbeh nie je vyložene zlý, vysnený dom manželov zaujímavý, ale chýba tomu lepšie podanie, ktoré by dokázalo zaujať na dlhší čas a nie iba na pár scén. Ako jednohúbka na vyplnenie času nie je zlé. 50% - 2*

Proti ledu (2022)

História sa opakuje aj na netlfixe a zatiaľ čo jeden Lannister bojuje o prežitie (Waldau), ten druhý všetko riadi od stola (Tywin). Dosť bolo srandy. Príbeh dánskych prieskumníkov očividne znamená pre dánskeho herca niečo viac, keďže okrem toho, že si zahral hlavnú postavu, si to aj produkoval a zároveň si k tomu napísal aj scenár. Takéto dobrodružné filmy mám rád, no občas to bola aj trochu nuda. Tie zaujímavé scény trvajú len krátko a nie je ich veľa (obzvlášť tie s medveďom), no zvyšok je len prechádzka peknou zamrznutou krajinou a čakanie na záchranu, ktoré strhujúce nie je vôbec a zaujímavé tiež moc nie. Ako celok fajn, našťastie je to krátke takže to moc nenudí, na jedno pozretie fajn. 60% - 3*

Živí mrtví - Série 10 (2019) (série)

10. séria - 65%. Rovnako ako predošlá séria aj táto je lepšia ako nevýrazná ôsma. Samozrejme aj tu sa nevyhneme nudným, naťahovaný, nevýrazným a zbytočným dielom. Už tých šestnásť dielov mi prišlo veľa, no tvorcovia sa nepochopiteľne rozhodli, že dajú tejto sérii až dvadsať dva dielov, keď už to ma byť nekonečná telenovela. Celkovo to hodnotím ako priemer. Zvraty už moc na mňa nefungujú, pretože za tie roky, už to človek čaká, alebo je toho tak presýtený, že to s ním nič nerobí. No nájdu sa aj lepšie diely, predovšetkým ten posledný, kde Negan nafasuje vlastný origin. Poteší aj návrat niektorých postav a akcie tiež nie sú najhoršie. No stále mám v ústach chuť, zbytočného naťahovania.

Nezvaný host (2020)

Najskôr napíšem dva dôvody prečo som to vôbec chcel vidieť, keďže to má také mizerné hodnotenie. Za prvé: už som dlho nevidel Brúsa Willisa. A za druhé: mám rád vesmírne lode a mimozemšťanov. Willis je po dlhej dobe znova frajer, jeho hlašky tu perfektne sedia. Čo sa týka druhého bodu, tak na oko to v prvej polke vyzerá fajn a kulisy vesmírnej lode nie sú vôbec zle. Horšie je to s mimozemšťanmi. Pokial sa ukazujú len ako infikovaný zombíci je to fajn, ako náhle chce par režisér ukázať niečo viac (akciu), stojí to za prd a záver je už vyložene na smiech (aj efekty). Samozrejme, čím viac sa tam toho deje, tým viac logických blbostí tam človek nájde, ale beriem to ako béčko, takže som ochotný niečo tomu odpustiť. Pritom je to celkom škoda, pretože úvod, ktorý sa snaží byť trošku pri zemi a tajomný je celkom fajn. Ani herci mi neprišli úplne najhorší. Taký bečkovy štandard a vedľa Willisa sa objaví zopár známejších xsichtov, ktorý si v minulosti čuchli aj k áčkovej produkcii. Film kopíruje niekoľko známych filmov (Votrelec, Vec, Doom), ale to je u béčkovích filmoch už skoro pravidlom. Našťastie je to krátke, takže to celkom ubehne a moc som sa nenudil. Pri filme tu aktuálne svieti mizerných 23 percent, ale videl som oveľa horšie filmy, takže tomuto musím dať viac. 40% - 2*