Stranger Things (2016) (seriál)

1. séria - 85%. Fantasy rodinná dráma ako od Spielberga. Mysteriózne prvky ako od Kinga a hororové monštrá ako od Camerona, Carpentera či Scotta. V tomto seriály, ktorý skladá poctu osemdesiatkam a odohráva sa v osemdesiatkach je snáď úplne všetko. Príbeh je šťavnatý, zaujímavý, napínavý, ale hlavne všetko tu funguje. Od výborného castingu, dobre napísaných postáv, hudby, či retro atmosféry a hororových scén. Šmakocinka. 2. séria - 90%. Pokračovanie mi príde ešte o chlp lepšie ako prvá séria. V prvom rade sa pridali zaujímavé a dobre postavy, ale hlavne lepší príbeh a akcia. Prvá polka sa trošku pomalšie rozbieha ta druhá skoro fantastická (okrem siedmeho dielu). Znova nechýba výborný soundtrack, fajn odkazy na kultové filmy, či známe tváre, ktoré tam nie sú náhodou (Sean Astin - Goonies, Paul Resier - Aliens). No a finále je takmer fantastické a prekvapivo funguje v romantickej a rodinnej polohe oveľa oveľa lepšie ako v tej hororovej a akčnej. 3. séria - 80%. Zatiaľ najslabšia séria, no stále slušná zábava, ktorá ma niekoľko dobrých scén. A bohužiaľ aj tých zlých. Kladné body pripisujem znova fajn dobre napísaným postavám, zaujímavému príbehu, výborným vypalovačkám a aj tej akcii. Veľké mínus je tu pomalý začiatok, kde sa moc toho nedeje a hlavne absencia hororu, ktorá sa dosť vytráca oproti predošlým sériám a to hlavne preto, že nastupujú na scénu vtipne scény. A nie sú zle, akurát v daný moment, keď človek čaká napínavú scénu dostanú hlavný protagonisti od scenáru zásobníkov vtipov a hlavne rýchlo kurz všetkého potrebného. V prvých dvoch sériách som nad tým dokazal prižmúriť oko, že malý smradi zastavia vesmírne zlo a nejako mi to vyložene nevadilo, pretože to nebolo prehnané. Tu dostavajú viac priestoru v akcii a to už je niekedy cez čiaru. Ale netyká sa to len ich, ale asi všetkých postav, pretože aj keď nikto nič také pred tým nerobil, nie je problém ísť do tajného komplexu, ktorý je plný vojakov a len tak sa tam prechádzať, vykecavať sa tam alebo ísť poľahky priamo do riadiaceho centra. Je tu viac takýchto blbostí, ako v predošlých dvoch sériách do hromady (napr. kam sa vytratili všetci ruskí vojaci zo základne, keď tam prišla americká armáda?). Tretia séria pracuje s viacerými žánrami naraz a nie vždy to funguje, no ako celok ma to stále baví. P.S.: nezabudni na scénu za titulkami, ktorá je v poslednej epizóde. 4. séria - 90%. And if I only could, I'd make a deal with God. Pre mňa najlepšia séria. Oceňujem na tomto seriály hlavne to, že má stále čím prekvapiť a hlavne nie je zbytočne naťahovaný a to aj napriek tomu, že niektoré časti majú až filmovú dĺžku. Znova musím pochváliť perfektné hudobnú stránku (Journey, Kate Bush, Metallica, Falco...), ktorá je dávkovaná perfektne s citom, mixy starých pesničiek nemajú chybu a skutočne to pôsobí epicky. Ďalej odkazy na pop kultúru 80 rokoch, ktorá je síce prítomná v každej sérii, ale tu mi to prišlo najlepšie spracované (Myersová maska vedia). No a hlavne prečo je táto séria najlepšia, je príbeh, záporná postava a vyváženosť medzi vtipom a hororom. V predošlej sérii sa trošku žáner horor vytratil, príšera vyzerala moc umelo, nešiel z nej strach a hlavne postavy to zabili nejakým konaním, či vtipom. Tu je to konečne to pravé orechové. Atmosféra potemnela, záporná postava je brutálna, s nikým sa nemaže, ma perfektný dizajn, záhadnú minulosť a tým kto prežije si nemôžeme byť istý. Obľúbený soundtrack: Teens.

Stranger Things - Season 1 (2016) (série)

1. séria - 85%. Fantasy rodinná dráma ako od Spielberga. Mysteriózne prvky ako od Kinga a hororové monštrá ako od Camerona, Carpentera či Scotta. V tomto seriály, ktorý skladá poctu osemdesiatkam a odohráva sa v osemdesiatkach je snáď úplne všetko. Príbeh je šťavnatý, zaujímavý, napínavý, ale hlavne všetko tu funguje. Od výborného castingu, dobre napísaných postáv, hudby, či retro atmosféry. Šmakocinka. Obľúbený soundtrack: Kids.

Vychováni vlky - Série 2 (2022) (série)

2. séria 60%. Lepšie, zaujímavejšie aj akčnejšie ako prvá série, ale ta ma akosi nebavila svojimi postavami a ani svojím príbehom. No a v tejto druhej je síce výrazne lepšie akcia, vyzerá to drahšie, ale postavy ma jednoducho nezaujali vtedy a ani teraz. Lepšie, ale stále viac menej zívačka až na par dielov. Tým pádom mi ani nevadí zrušenie seriálu.

Moonfall (2022)

Mám pocit, že Roland príde ráno do práce pozdravy chlapcov rodnou nemčinou, Kurvahošigutntag a potom im predstaví ďalší námet, v ktorom zničí zas pol zemegule. No a chlapíci od písacích strojov mu len majú napísať nejakú omáčku okolo tej devastácie. Bavia ma Emmerichové filmy a bavil ma aj tento aj keď je to kvalitou čoraz slabšie. Z fyzikálnych zákonov som nikdy nevynikal, ale to čo sa deje tu, je horšie ako moja písomná práca na strednej. A poviem vám, že je mi to vlastne jedno. Prvá polka mi prišla dosť nevýrazná, ale ta druhá, kde sa utopí celý rozpočet je skutočne nabitá, zaujímavá a nečakal som, že dostaneme až takéto sci-fi, ktoré trošku pripomenie a vykradne v závere Cameronovú priepasť. Takže čo nám vlastne Moonfall ponúkne ? V podstate to čo nám vždy Roland dodal. To je masívna deštrukcia, obrovské tsunami, fajn hercov, efekty, americké vlajky, znova zničení Chryslerov mrakodrap a hromadu logických blbostí, ktoré majú diery ako ementál. Neviem koľko týchto Rolandovych katastrof ešte prežijem, ale tuto som úspešne prežil a celkom som sa aj zabavil, akurát o dosť menej oproti jeho predošlým filmom. 55% - 3*

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Za posledné obdobie jedna s mála Avengeroviek, ktorá ma bavila. Dôvod je jednoduchý, zaujímavý príbeh, dobrá réžia a hlavne Avenger, ktorého máme radi a nemusíme sa s ním zoznamovať a prichádzať mu na chuť ako u kopec iných (Eternlas, Shang-Chi). Bendedict Cumberbatch je znova výborný a aktuálne asi najzaujímavejší Avenger, ktorý ťahá ešte svoju sériu (samozrejme aj Thor je super, ale toho spomínam iba preto, aby ma neje*bli blesky na stoličke). Film ma síce slabšie hodnotenie ako prvý diel, ale mňa tento mnohovesmír šialenstva bavil viac. Príbeh nie je síce nič extra a drží sa v zaručene fungujúcich schémach, ale  je tam toľko toho, že je sranda pozerať sa na to, čo sa tam všetko deje a kto všetko sa tam objaví. Máme tu záporačku, ktorú veľmi dobre poznáme, takže stret dvoch Avengerov je určite vítaný, obzvlášť po nevýrazných záporákoch na jedno použite. No a tretím výrazným plusom je réžia Sama Raimiho. Jeho stopa na tomto filmovom kotúči je skutočne výrazná, pretože na miesto klasických vtipných scén, sme dostali takmer hororové. Stále je to pre deti, takže do hororu nemôžme zabrusliť, ale je to určite vítaná zmena. K ďalším plusom patrí samozrejme aj opäť fajn vizuálna stránka, hudba Dannyho Elfmana, hromada odkazov a prepojení na svet Avengerov a taktiež aj nabitá akcia, či Strangeová pravá ruka Wong. Užil by som si to ešte o niečo viac, ale to by finále muselo byť viac napínavejšie, agresívnejšie, hororovejšie a menej predvídateľné. Tak či tak spokojnosť. P.S.: za titulkami sú dve scény, v prvej vás čaká Charlize a v druhej Raimiho dlhoročný kamoš Bruce Campbell. 80% - 4*

Obi-Wan Kenobi (2022) (seriál)

Som smutný, šťastný ale aj spokojný zároveň a prevládajú vo mne viac menej zmiešané pocity. No ako veľký fanúšik, ktorý chcel vždy vidieť pokračovanie po Epizóde III som ochotný odpustiť zopár veci tomuto seriálu, pretože som si ho chcel hlavne užiť. Takže chyby tu sú, očakávanie samozrejme boli obrovské, keďže sa do hlavnej role, vrátil po dlhých 17 rokoch Ewan McGregor, ale zavďačiť sa všetkým to sa určite nedá. Ale. Tento projekt mal na to stáť sa obrovskou udalosťou a dopadlo to nie ako obrovská filmová udalosť a vynikajúci zážitok, ale skôr lacnejší seriál s Obi-Wanom, ktorému bohužiaľ chýba lepšia gradácia, osudovosť a podrážajú tomu nohy aj niektoré nevydarené pasáže. Poďme si teda prebrať podrobnejšie čo je tu plus a čo mínus. V prvom rade je veľké plus casting. McGregora som už spomínal, no s prequelovej trilógie sa vrátilo ešte niekoľko známych tvári ako napríklad Bail Organa, Owen a Beru Larsovci a samozrejme Hayden Christensen. Ešte niekoľko prekvapivých cameo roličiek tu je tiež, ale tie nebudem spoilerovať. Takže návrat starých známych potešil. Ideme ďalej. To, že vizuál bude vyzerať super, s tým sa tak nejak už počítalo automaticky. Flashbackov veľa nebolo, ale bavil ma každý. Hudba je tiež fajn. Tak isto potešil aj výskyt inkvizítorov, ktorých sme sa dočkali v seriáli Star Wars: Rebels. Veľmi ma potešil Darth Vader, ktorý konečne vynikol a v závere dostal skutočne premakané akčné scény. Vždy som si to prial vidieť vo filmovej podobe a som rád, že sme sa toho dočkali. !Spoiler! A rozseknutá maska, ktorú sme dostali už v závere druhej sérii Rebels, je skutočne bonbónik !Koniec spoileru!. A keď už spomínam scénu s finále, musím priznať, že ma záverečná epizóda dosť bavila a bol som spokojný s tým ako to skončilo, aj keď niečo mi tam chýba a zopár vecí sa úplne neuzavrelo. Mohol by som zaradiť medzi plusy aj akciu, ale tu treba povedať, že nie každá akcia sa podarila. Takže prejdime k mínusom. Duel svetelných mečov je podľa mňa dobrý. Celkovo keď Obi-Wan zapne svetelný meč je to dobré, no akcia napríklad v druhej časti je zlá natočená. Nudná, nelogická, bez nápadu, nestrhne. Našťastie som mal tento problém iba prvé tri diely. Od štvrtej som mal pocit, že sa tvorcovia spamätali a dostali sme to pravé orechové, aj keď stále to mohlo byť lepšie. Ďalší a asi najväčší mínus je príbeh. Záchrana princezny Leii je strašne dlhá a trvá to tuším cez štyri diely. Radšej by som videl na miesto toho niečo iné. Mladá Vivien to zahrala síce celkom dobre, ale niekedy ju dávali až moc do popredia, občas mi to prišlo až vtipné, že čo všetko vie a dokáže a ostatní okolo, tak pôsobia ako zaostalý. V akciách je to s ňou zlé a keď desať ročné dievča, skúsený lovci nevedia chytiť, tak je to skutočne trapas. Toto je jedna s vecí, ktorá mala byť lepšie natočená, alebo tam nemala byť vôbec. Tak isto o postavy sa netreba báť, keďže vieme kto prežije. Ale oukej, da sa to prežiť, veď Lucas ma tiež zas svojich medvedíkov. Spomenul som, že Inkvizítori ma potešili. Áno ich výskyt je super a som rád, že sme dočkali ich hranej podoby, ale predstavoval som si, že dostanú trošku viac priestoru, že niečo predvedú, alebo, že si zmerajú sily s Obi-Wanom, keď už sú to lovci Jediou. Tak tiež ich nesmrteľnosť je záhada a taký Grand inkvizítor, ktorý ani neviem na čo tu bol je obrovské sklamanie. Bohužiaľ ničoho takého sme sa nedočkali, škoda. To, že sa tam deju niektoré veci zbytočne komplikované, nad tým sa radšej nepozastavujem. Ako som spomenul na začiatku, niečo som tomu seriálu vedel odpustiť. Ďalšie sklamanie, alebo aspoň taká kozmetická vada je pre mňa to že je to seriál. Dávam prednosť filmom a keď Lucas vedel za dve hodiny povedať všetko a nadchnúť divákov, neviem prečo by to nemohol aj Obi-Wan. Bohužiaľ Disney potrebuje pre svoju streamovaciu službu Diesney+ nejaký obsah, tak to skúsme rozkúskovať a šupneme to tam. Zopár vecí mi tam prišlo zbytočných, mohlo to byť kratšie, ale dĺžka mi ani tak nevadila ako skôr to, že napriek tomu, že to bolo také dlhé sme toho dostali vlastne dosť malo. Čakal som viac vysvetlení v niektorých scénach, no márne. A keď už s toho chceli spraviť seriál, preboha koho to bol nápad rozpitvať to na 6 krátkych častí. Veď ani jeden diel nemá cez hodinu! Myslím, že som napísal, asi všetko, takže už len stručné zhrnutie. Napriek niektorým slabším pasážam a zlým natočeným scénam a suchému úvodu ma to bavilo, pretože je to pokračovanie, na ktoré som vždy čakal. Vyzerá to super, je tam Darth Vader a Obi-Wan s tvarou Ewana McGregora, ktorý si natáčanie a návrat do jeho najslávnejšej roli očividne užíval a ja som sa na napriek nesplnením očakávaniam snažil o to isté, užiť si to a baviť sa. A bavil som sa. 80% - 4*

K zemi hleď! (2021)

Vysoké hodnotenie, nabití casting, to bude zrejme bomba. Žiaľ je to úplne jednoduché. Buď vás to chytí a bude vás to baviť, alebo nie, nič viac v tom nehľadajte. Zopár scén ma bavilo, tak ako aj totálne prestrelený záver, ktorý ide ešte aj počas záverečných titulkov, ale ako celok, je to dlhé a nebavilo ma to. Riadna magorina. Jeden s tých filmov, kde musíte na niečom fičať ako tvorcovia, aby ste sa naladili na rovnakú vlnu ako oni. Ja som mal asi pokazený prijímač. 45% - 2*

Ambulance (2022)

Po dlhšej dobe sme sa dočkali ďalšieho akčného filmu od Majkla Beja a poviem vám, že ja som spokojný. Neviem čo ostatný čakal, ale ja som dostal to čo som zhruba aj čakal. Príbeh je v pohode, vlastne je to remake dánskeho filmu, ktorý sa tiež volá tak isto. Tým, že sa to odohráva v sanitke skoro celý film, tak nie je moc čas sa nudiť. Ma to fajn tempo aj pri vyše dvoch hodinách, stále sa niečo deje, polícia je zločincom furt v pätách a im vlastne aj fandíme. Zvyšok je už klasický Bay. To znamená štýlové spomaľovačky, fajn kamera, kamerové prelety, výstupy s aut, západ slnka, naleštené auta, výbuchy, prestrelky, zasa spomaľovačky, spomalený záber na americkú vlajku a do toho si ešte primiešajte jeho typický humor. Mám rád jeho štýl a bavil som sa znova aj pri Ambulancii. 75% - 4*

Tirpitz: Boj proti Hitlerově superlodi (2005) (TV film)

Dobre spracovaný dokument jak formou, spracovaním tak obsahom. Tirpitz bol skutočný macko zrovnateľní s Bismarckom, a jedna s najnebezpečnejších a najviac vybavených lodi, ktoré brázdili vody počas druhej svetovej. 75% - 4*

Hitlerova válka proti Americe (2005) (TV film)

Zaujímavé teórie, ale nič s toho, keďže Adolf mal hromadu starosti v Rusku a Afrike. Každopádne zaujímavý dokument, ktorý pojednáva o nie úplne obvyklej téme, zároveň je ako čerstvý vietor v plachtách medzi dokumentami s tohto obdobia. 70% - 3*