Iron Sky (2012)

Taková úsměvná blbůstka a pěkná parodizace amíků. Původně jsem si dokonce myslel, že jde o Americký film, jelikož ve mně trochu asocioval nádech Teamu America. Celkově je to ale dost slabé a herecké výkony za moc nestojí. Myšlenka ovšem zajímavá. Kdyby film nebyl pojatý tak komediálně a byl lépe zpracovaný, určitě by získal větší ohlasy. Takhle šlo jen o prapodivně splácanou komedii na nedělní odpoledne. Nápad byl ovšem zajímavý a líbilo se mi steampunkové pojetí čtvrté říše. Z osídlení měsíce nacisty se dalo vyždímat víc. To by se ovšem muselo chtít. V tomhle směru bych uvítal komixové pojetí. Každopádně mi bylo líto Udo Kiera, který je můj oblíbenec. Tohle byla snad ta nejhorší role co kdy hrál a dostal v ní jen pár štěků (na víc asi neměli tvůrci dost peněz.). Každopádně i těch pár scén s ním, (když zrovna mluvil) stálo za to. Jako by v té chvíli šlo o uplně jiný film. Celkové pocity rozporuplné. Bylo to sice o něco závavnější než Můj Vůdce, ale i tak film na tři hvězdičky nedosáhnul.

Prometheus (2012)

Normálně se snažím hodnotit filmy seriózně, ale tady se to nedá. Pozor komentář obsahuje spoilery! Zbraně? Nač zbraně jsme vědci. Hele je tu kyslik! Sundame si helmy, jo? Máme průzkumný sondy, ale my tam i tak vlezem. Hustý je tu nějakej sliz. Tak si ho napatlám na ruku a očuchám ho. Otevřu ty dveře. Né! Hups.. My jsme ale kreténi! Panika, panika! Hoří hoří hooříí! Android vás zachraní. Mrtvá těla? Serem na vás jsme vědci! Jdem pryc! No, ale jsme taky duševně zaostalí, tak se poďme mazlit s dědou aliena. - Tak shrnu první polovinu filmu. Jestli tohle měla být pocta Vetřelci tak jdu zvracet. Úvodni zobrazeni názvu filmu ve mě vyvolalo melancholii (skoro jsem zatlačil slzu), ktera se brzo zvrtla ve zhnusení. Posádka? Klasické archetypy jak obkreslené přes kopírák. Oproti originálu ovšem směšně loutkovité a nezachránil to ani výkon Fassbendera. Vyšinutého umělého člověka, který dělá pokusy na lidech už jsem někde viděl. Myslím, že tyhle scény byly použité už v jednom o třicet let starším filmu.. na název si teď nějak nemůžu vzpomenout, hehe.. Samozřejmě taky nesmí chybět drsný černý kapitán s knírkem. Rozleptané helmy trochu zavání de-ja-vue. Ale ne, to je přece všechno originální. Stejně jako přidrsněná scénka s nakaženým a návratem do lodi. "Vše tohle se již stalo a stane se to znovu. Tak pravíme!" Vykrádání sama sebe? Ridley? Není to ponižující? A ano, Ripleyová, má v sobě zase monstrum, ale tentokrát se s tim nepáře a po císaři dokonce běhá jako laňka. Vlastně Elisabeth, sorry. Ach ta asociace. A možná příjde i Drákula. Nebál jsem se. Nebavil jsem se. Napětí mělo vypnuté jističe. Zač mám dávat hvězdičky? * Dobře vizuální stránka. * Závěr, který předchází kultu. Jak už řekla kolegyně.. Film zbytečný jako všechno po Alienech. Nejen, že mě Prometheus jakožto milovníka Vetřelce naštval. Dokonce urazil i mou zadnici, jež se oprudila, neboť chudinka moje malá dřepěla u tak děsného škváru! Omlouvám se bývalým oblíbeným uživatelům, které jsem po shlédnutí jejich hodnocení vymazal ze seznamu, ale čtyři hvězdy tomu nemůže dát nikdo, kdo viděl prvního Vetřelce a má jen trochu dobrého vkusu a soudnosti.

Battlestar Galactica (2004) (seriál)

Shlédnutí první a druhé série se odrazilo v tříhvězdičkovém hodnocení. Původně jsem chtěl s poračováním seknout, ale začátkem třetí série jsem si řekl, že vytrvám až do konce a nelitoval jsem. Hlavní zlom v hodnocení přišel se čtvrtou sérií, která opravdu stála za to a BSG si díky ní na konto připsala další hvězdu. Byť jsem poslední čtvrtinu závěrečného dílu sledoval s rozpaky, musím uznat, že mě jako celek dostal a získal, když né plných pět, tak aspoň 4,7* a to se zaokrouhluje směrem nahoru. Je zajímavé, že BSG je snad jediným seriálem ve kterém si žádná z postav nezískala mé trvalé sympatie. Dalo by se však říci, že Gaius Baltar a William Adama se něčemu takovému docela přiblížily. Na celém BSG mne zaujaly dva originální faktory. Neznám seriál, ve kterém by se víc chlastalo a to, že admirál je člověk hodný úcty, ale zároveň není žádný nadčlověk. Rve se, má záchvaty nekontrolovatelného vzteku a když je toho na něj moc, jako normální člověk se i chová - je agresivní, chlastá a zvrací. To by se kapitánu Kirkovi nestalo! Některé scény byly tak naturální, až jsem žasl. V posledním sérii a hlavně pak v závěrečném dvoudílu, bylo tolik nečekaných situací, až mě to donutilo překvapením nadávat. Seriál se nakonec právem dostal i do mé topky a musím uznat, že pět hvězdiček si právem zaslouží.

Serenity (2005)

V pravdě epické zakončení seriálu Firefly. Kdybych před Serenity neshlédnul celé Firefly, asi určitě bych na to koukal jinak. Myslím si, že člověk který Firefly neviděl, může jen těžko soudit závěrečný film toho krátkého, ale skvělého seriálu. Serenity za ním dělá důstojnou tečkou, díky které mi už není tolik líto, že byl po čtrnácté epizodě ukončen. Film se stále (ikdyž oproti seriálu o poznání míň) drží originálního konceptu scifi-westernu a uzavírá většinu z otevřených kapitol Firefly. Závěr je samozřejmě ve westernovém duchu a tak na nějaký čistokrevný happyend může divák zapomenout. I přesto, že má film pár nedostatků, musím uznat, že mě jeho rozměr (oproti celkem komornímu podání Firefly) dostal. Kdybych před shlédnutím Serenity neviděl celé Firefly, hodnotím ***. Jelikož ale znám pozadí příběhu a charaktery postav, které závěrečný film vůbec nerozvíjí, dávám *****. Serenity je zkrátka film pro ty, kteří viděli celé Firefly a divák který nezná celý příběh nad tímhle filmem zřejmě a docela pochopitelně, ofrní nos.

Farscape: Mírová operace (2004) (TV film)

Jen malá poznámka: Ten kdo odsouhlasil přeložení The Peacekeeper Wars jako Mírová operace, musel mít v hlavě piliny. Peacekeeper jsou v překladu Dozorci. Dozorci jsou mocnost, né žádný Červený kříž = Nelogické. Správný překlad měl být přibližně Farscape: Válka Dozorců/s Dozorci. Je vidět, že to přeložil a schválil někdo, kdo o seriálu nevěděl ani zbla.

Firefly (2002) (seriál)

Hned v úvodu bych rád řekl jednu věc. Kéž by Firefly mělo tolik řad jako Farscape.. Firefly je jako trojitý sendvič se smaženkou, čili a čatní. Ta kombinace sci-fi a westernu prostě nějakým záhadným způsobem funguje. Místy mne ta westernová drsnost až zarazila. Jako třeba památná scéna s tvrďáckým monologem padoucha, který byl zakončen prohlídkou trysek. :-) Ve Firefly není nouze o humorné situace, které diváka donutí se od srdce zasmát, ani o napínavé momenty a skvělé hlášky. Vzhledem k tomu, že je zde mnoho až kýčovitých (i když sympaticky) westernových prvků, je v seriálu přítomný i silný nádech melancholie. Taky se mi líbí, že jsou vztahy všech členů posádky úzce provázané a spárované (nepočítám-li "kněze"). Kapitán Malcolm Reynolds mi chováním a konečně i vzhledem připomínal Hana Sola z Hvězdných válek, což mě mile potěšilo. Posádka je kompletně složená ze sympatických (svým vlastním způsobem) a propracovaných charakterů, které si nejde okamžitě nezamilovat. To mi třeba u Farscape trvalo asi polovinu první serie. Ale Farscape byl oproti Firefly extrém. :-) Firefly je mnohem víc komorní záležitost v tomhle ohledu srovnatelná s prvními díly LEXXu. Minimálně další dvě série by si seriál zasloužil. Zrovna jsem dokoukal poslední díl a připravuju se na shlédnutí závěrečného filmu Serenity. Mé pocity jsou asi takové, jako bych sledoval Červeného trpaslíka, který by byl po čtrnáctém díle ukončen. A to je už co říct. Možná právě tím si Firefly vybojovalo místo v mé topce a věřím, že s dalšími díly by se vyšplhalo i na vyšší příčku.

Pevné pouto (2009)

Možná jsem z jistých důvodů ne zcela objektivní, ale podle mne si tenhle terapeutický snímek, ať už je slepený nebo ne, minimálně čtyři hvězdy zaslouží. Ten závěr, (nemyslím tím tedy poslední scénu, tu radši ponechám bez komentáře), jsem vážně nečekal. Celkově na mě i přez jistá odlehčení a jiné "ruchy", působilo Pevné pouto hluboce a místy měl film na mojí psychiku až trýznivý vliv, což mě samotného překvapilo. Může za to mimo jiné i skvělý výkon jedné z mých nejoblíbenějších hereček v kombinaci se skvělým vizuálem podtrženým perfektně zvolenou hudbou. Soundtrack k filmu už stahuju.

Můj Vůdce: Skutečně skutečná skutečnost o Adolfu Hitlerovi (2007)

To mělo být vtipné? Já se nesměju. Asi je moje chyba, že nechápu židovský humor nebo je to tím, že to vážně nebylo vtipné, ale hloupé. Film o Hitlerovi by měl v lidech vzbuzovat spoustu různých pocitů, ale lítost by mezi ně patřit neměla. Během sledování jsem se párkrát pousmál nad stupiditou a absurdností některých scén, ale to hlavní, co ve mě film vzbudil byla lítost. Né odpor nebo zhnusení, ale lítost. Jedna věc je dělat si srandu z Hitlera a druhá ukazovat ho jako slaboduchou změkčilou loutku a chudáka. Jako někoho kdo sebou nechá zametat a chodí spát do postele židovského páru, protože se cítí sám. Za celkové provedení filmu (ikdyž maska Adolfa byla příšerná) dávám ** Obsah si hvězdu nezaslouží žádnou. Upřímně, než ztrácet čas sledováním Mého vůdce, radši bych se byl býval podíval na záznam třech libovolných dílů večerních Událostí z minulého měsíce. Rozhodně by to bylo smysluplnější využití oněch 90ti minut.

Tajemství Pravdy (2008) (seriál)

Kdybych si měl udělat obrázek o Goodkindově tvorbě podle Legend of the Seeker, řekl bych si, že je to tuctový brak a né jedna z nejlepších ság všech dob. Goodkind musel mít asi zánět mozkových blan, když dal práva k natáčení břídilům, kteří z Meče pravdy udělali novodobou verzi Xenoherkula zprzněnou přehršlí trapáckých slowmotionů, (Pilot skoro trumfnul Resident Evil: Afterlife.) špatných počítačových efektů (především propojení reálné a virtuální krajiny bodalo do očí skoro jako ty příšerně šípy! Krista boha i v Herkulovi byli efekty reálnější!) nemluvě o ninja-jatka scénách s Kahlan, ve kterých podřezává krky, aniž by na ní ulpěla kapka krve. Výkony herců ztvárňující Richarda a Kahlan jsou mizerné. Bridget Regan mi příjde hrozně nesympatická a na roli Kahlan se nehodící. Její herecký výkon možná taky trochu zastiínil obsah jejího enormního dekoltu. Jediný kdo mě trochu udržel při vědomí, když už jsem napul vzteky začínal s tikem v oku bezduše slintat přez zatnuté zuby, byl Bruce Spence. (Mad Maxe jsem měl vždycky rád.) Legend of the Seeker je hyenou hodující na torzu mršiny příběhu The Sword of Truth. Je vidět, že vlastně vůbec není dělaná pro fanoušky ságy a není výtvorem někoho, kdo si předlohy opravdu cení. Meč pravdy je sám o sobě naturalistický, perverzní a brutální výtvor, který by se jako seriál mohl vysílat až po 22 hodině. Legend of the Seeker, zase klišovitá, úsměvná parodie pro teenagery. Nevím jestli šlo Goodkindovi o prachy nebo co, ale zprznit takhle někdo mé celoživotní dílo, osobně ho vykastruju a pak spáchám sebevraždu. A ještě poslední malicherný dodatek. Darken Rahl.. byl blonďák. * Nový Zéland. 1/2* Bruce Spence 1/2* Kahlanin dekolt, který by vlastně měl brát vyšší tantiémy za herecký výkon než Bridget Regan.

Číslo 9 (2009)

Roztomilá steampunková záležitost. Něco jako Terminátor říznutý Matrixem, upravený pro mladší publikum. Celý film se mi moc líbil. Jen mi přišlo úsměvné, že tvůrci ponechali mrtvoly lidi nerozložené, jakoby dotyční zemřeli před týdnem a né před mnoha lety. Mám za to, že tomu tak bylo z důvodů minimální věkové přístupnosti. Vzhledem k mnoha děsivým až scifi horrorovým vizuálům, mi to přišlo krapet zbytečné. Jinak film vřele doporučuju. Krásná postapo atmosféra i "herecké" výkony. Zvlášť zpomalené bojové záběry Devítky byly místy dost efektivní a vůbec mi Sedmička s Devítkou tak nějak připomínali Nea a Trinity.