Slasher

Slasher

Ondяa ηovotný

USA
*** leave no cross unturned ***

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 14 28 41 54
    • 26.4.2017  01:00

Stojím tu poslední chvíle před západem, ve větru dešti s rozkvetlou třešní za nosem a říkám si, jaký mělo smysl natáčet, teď dívat se na něco takovýho. Částečně improvizovaný černobílý portrét žalu ze ztráty syna, bolesti, s řadou hypnotických videoklipů ze studia během nahrávání "Skeleton Tree". Když vyrovnat se s traumatem lze pro velkého umělce snad právě a jedině tvůrčím procesem. Není ale hračka ani pro diváky. "This happiness seemed to be an act of revenge, an act of defiance."

• 25.4.2017  02:29
    Apokalypsa: Vzestup Hitlera (TV film) (2011)

Tak pokračuji v cyklu Apokalypsa hezky jak šel čas a hned v další den jsem si dal tohle zlověstný intermezzo. Jelikož Hitler je dodnes brán za absolutní zlo a nejčernější postavu historie, až je to někdy směšný a jak u debilů, cenil jsem tu od moralitek odproštěný pohled na jeho podivínskou osobu, kde máte prostor odprostit se a vlastním mozkem žasnout nad cestou člověka z nuly až vzhůru "ke hvězdám", vidět nástup totalitního režimu, lépe chápat příčiny a nadcházející ultraděsivou tragédii. I zde je to hezky vybarvená, soustředěná, informačně vydatná, přitom tak akorát nenáročně nabitá story.

• 24.4.2017  06:12
    Apokalypsa: 1. světová válka (TV seriál) (2014)

Nejsem (zatím) zběhlý v dokumentech o první světové, ale tenhle asi trumfne máloco. Slova "kde se vzalo ve světě tolik zla" následuje bezhlavý pád tehdy civilizované Evropy do jednoho velkého epic failu, šílenství a nesmyslnosti, přes všechna pekla zákopů zpustošených krajin masových hrobů zabahněných mrtvol a ostnatých drátů na území nikoho. Made in France jako rozlámaný kolébky demokracie, příjemně odvyprávěno, poskládáno komplet z brutálně kolorizovaných dobových záběrů - což je asi vůbec nejúžasnější. Vžít se do té doby a všeho co se událo jde tak naprosto hladce. Ač (logicky) malinko frankofilní, zatížený na západní frontu a v rámci 250 minut stručný (dá se dohnat jinde), je tohle "povinný", osobitý, samé chvály hodný příspěvek a já se těším na další dva související tituly z úseku dějin co už navždy tak suveréně fascinuje. Jako krátký středoškolácký prequel doporučuji toto (spolu s částí I a II).

• 24.4.2017  00:35
    Kendrick Lamar - HUMBLE. (hudební videoklip) (2017)

DAMN. je venku nějakých 10 dní a u mě je to jedna z jasných desek roku, přičemž tenhle banger na ní solidně nabudil a klip jako vůbec jeho první pokořil 100M views. Je to sérka silných nápaditých vizuálů (u mě vedou hořící hlavy) kolem Kendricka a rozhodně něco, co mě přimělo k řadě dalších shlédnutí. Závěrem podotýkám, že současný americký hip hop nemohlo potkat nic lepšího než tenhle spasitel - instrumentálně vynalézavý, vrstevnatý texty o něčem, tvrdě aktuální, zásadní message pro všechny černý gangster wannabes...

• 22.4.2017  19:15
    Spojenci (2016)

Viděl jsem edit pro Turkish Airlines a nevím, o co všechno pohoršujícího to osekali, každopádně i tak jsem celkem užil. Komorní válečná romace s akční úvodní půlhodinou v Casablance, což je nejlepší část a zbytek už pak dramaticky (i s jiskrou týče) slabší. Stroj času pěkný, Marion je super protějšek (drby že spolu měli něco během natáčení... div se Angelino...), jen holt ten scénář se pochcal vlažnou vodou.

• 19.4.2017  11:41
    Zlato (2016)

Matt se vyžral, znechutněl a předvedl další herecký gala v jinak slušný, ale ničím jiným vynikající honbě za zlatem. Jeho verze svým způsobem kouzelnýho shady hustle snílkovskýho archetypa, což je zároveň pocta jeho otci i dělo nudný kravaťácký uprděnosti, tu je sice jedinou peckou, ale ono to bohatě stačí. Mám pro tyhle starosvětský střelce slabost. O chlup lepší na podobnou notu teď ale Keatonův mekáčový FOUNDER.

• 13.4.2017  00:19
    Five Came Back (TV seriál) (2017)

"The weapon was the movies." --- Dokumentární minisérie o roli Hollywoodu, respektive pěti z jeho prominentních osobností (Ford, Capra, Stevens, Huston, Wyler), v dění/ propagandě největšího z dějinných konfliktů. Díky Netflix máte luxus projít si vše včetně analýz od špičkových moderních režisérů a s velkým množstvím krásných archivních záběrů. Je to informačně vyčerpávající lahoda jak pro cinefily, tak všechny geeky nad druhou světovou a určitě ty z vás, které zajímá americká reakce na nacistický "Triumf vůle". Fascinuje mě, co všechno se kdysi během těch několika let odehrálo a tohle je jen další z dimenzí. Určitě tu navíc kápnete -- jako já -- na řadu zajímavých starých titulů.

• 12.4.2017  22:06

Po dvou sračkodílech jsem z toho málem vycouval, pak se ale pobavil - je tu tak nějak všechno, co od podobnýho popkorn hajpu chcete a tentokrát to funguje. Mix hlášek, napálených explozí a honiček, tuny rozmlácených luxus autíček, s trojtou porcí akčních hrdinů, synem Clinta Eastwooda, kundíma lokacema, navíc přehlednější rychlostí a zběsilostí... je ideální kino vypínačka... škoda prvoplánovýho bejby humoru pro bandu teploušů a maminek.

• 11.4.2017  14:52

Týden jsem se s tím tahal v HD až ze zadku internetu a pak vůbec nesedlo. To, že není na prvním místě příběh, tady nic nekompenzuje. Celý je to podivně bezduchý, nejsou tu nijak sympatický/ zajímavý/ charismatický postavy, ústřední láska je divná a nevzhledná, leze na nervy, občasná bankovní vloupačka nemá žádný drive. V podstatě je to film plný špatných vtipů, povídání z rádia (dobový společenský kontext) a pití Coca-Coly, něco víc mi zůstalo skryto, respektive nezájem. Za mě nudivá, nefukční a ignorace hodná gangsterka.

• 10.4.2017  21:02

Scott Adkins je prostě takový nasvalený hovado, mix bojových umění a gymnastiky tak brutální ke kochání a krve v ringu takový množství, že je mi úplně u prdele nějaká pravoslavná lítostivá omáčka i ta ruská záporácká parodie na DeNira. Navíc sem někdo chytře dostal beasťáckýho Martyna Forda, což je vyloženě třešnička. Tupá akční mlátička, další super díl téhle série a ta správná pánská zábava.

• 9.4.2017  04:38
    Volyň (2016)

Nechal jsem se zlákat ohlasy a snad vůbec poprvé zaplul do Polska/ Ukrajiny, pak seděl ani nedutal ač mě za pár hodin čeká ranní vstávání. Od začátku chladný, zlověstný, buranský a vodkou nasáklý tón skvěle naladí na závěrečnou genocidální 1/4 stopáže, kde se strhne bouře hněvu, páchají zvěrstva (poměrně explicitně), dědiny mění v krajinu duchů a existence strádá na smyslu. Lituji, že na podobnou kadenci bych v zápaďácký kinematografii nenarazil a moc rád jsem viděl snímek kvalitně spravený, který tak vtáhne do sebe, ukazuje válku (lidskou povahu) i v účtování mimo fronty a zákopy, navíc hned u našich slovanských sousedů. Působivá podívaná. "Svět je nakažen nestřídmou oddaností k jedné otčině, jednomu národu. A to vše vedlo k nesmírné nenávisti k ostatním národům."

• 8.4.2017  23:36
    Husí kůže (2015)

Co jsem čekal... Ale i dětská horor blbost se dá udělat dobře, "jako to bývávalo", s trochou duše a kouzla, ne vzít jen tunu vymaštěnýho a okopírovanýho, prcnout tam známý ksicht do hlavní role, splácat tuctovej digitální monstermix, promrhat hoďku a půl života každýho nebohýho diváka - smysl to má možná tak pro ty ve věku 3 až 5 let. Hvězda za Odeyu (doufám, že jí fakt navždy bude 16), druhá za finální titulky (to jediný mělo něco do sebe), zbytek fuck off.

• 8.4.2017  21:24
    Aftermath (2017)

Místo další poguvernátorský pecky jako byl LAST STAND nebo SABOTAGE jde radši Arnold směrem MAGGIE a opřel se do zkroušenýho ukrajince v týhle dramatický unylosti, kde musíme navíc půlku stopáže trpět strasti druhý postavy - nudnýho odsouzeníhodnýho blbečka na pěst. Celý se to snaží být tím, čím prostě vzhledem ke svý banalitě a absenci talentu není. To vypadá, že se náš rakušácký polobůh místo zábavností snaží na sklonku kariéry točit prostě filmy, kterým se sice nikdo za nic nevysměje, ale zato krásně vyšumí do nicoty.

• 7.4.2017  19:46

Podle mě se nejedná o žádný béčko a tenhle dobrodružný survival vyniká nejen herci, divočinou a napětím s medvědem, ale i mezi samotnou hlavní dvojicí. Ušlechtilý charisma versus závistivý okno do duše, břímě bohatství, prkotiny tváří v tvář s přírodou. Kam se hrabe REVENANT, tohle bylo dějově i psychologicky zajímavejší a nějak mi doteď unikalo. Obrázky jedna radost. "Never feel sorry for a man who owns a plane."

• 6.4.2017  00:11

Pro některé "unmissable", bezchybná novátorská neo-noir klasika, s prvky od řecký tragédie až po Vietnam/ Watergate, pro mě bohužel jen nevzrušivá dvouhodinová čmuchárna, kde pánsky oháklý Nicholson neúnavně slídí po L.A., únavně pro mě jako diváka. Nebavily mě další postavy, odhalování a vůbec ukecaný, zpomalený, všeho všudy těžkopádný průběh, logicky pak ani finále. TO NĚCO, napětí a přesah, jsem tam prostě necítil, neviděl, chtěl, nenašel.

• 5.4.2017  22:32
    Zakladatel (2016)

Mekáč zná každý, jeho úspěch je až fascinující, ale o zásadní postavě, rozšíření a "lumpárně" v jeho začátcích ví málokdo - a přesně o tom vypráví tenhle film. Stěžejním bylo obsazení hlavní role, což je tu nakonec i výhrou, tadáááá... magnetizující Michael Keaton. Ať byl reálný Kroc jakýkoli, jeho fiktivní verze má jiskru, šarm a světlý charisma, což nemění nic zásadního a funguje skvěle divácky, MK odehraje všechno na jedna; ctižádost, drive podnikání, vytrvalost na úkor všem překážkám, chamtivost i bezpáteřní chování. Jinak je to poměrně standardně, polopaticky odvyprávěná business story, jaká mi k spokojenosti bohatě stačila. Ideál doběhnout si pro cheese & milkshake a sledovat jak se dělal tenhle globální americký sen.

• 5.4.2017  08:50
    Cockfighter (1974)

Googlil jsem něco ve smyslu "nejlepší neznámý pecky 70. let" a hele... Jižanská akční kultovka z prostředí kohoutích zápasů, kde impulzivní hlavní hrdina drží bobříka mlčení dokud nezíská vysněnou medaili z mistrovství. Opravdu to místy vtáhne do dění, na pozadí hraje neustálý kykyryký, Oates sem mezi gamblerský vidláky padne jedna radost ať už uzavírá sázky, pochoduje mezi kurníky, kašle na životní lásku, posírá vlastní rodinu, nebo v ringu mlčky supportuje svýho zkrvavenýho opeřence. Můžu doporučit komukoli, kdo ocení speciální atmosféru téhle dekády a filmy tak debilní až jsou dobrý, pustil bych všem #govegan pičkám, PETA bojovníkům, uzákonil tohle na vesnicích kolem (místo hasičských homozávodů) a občas se zašel pobavit. "Illegal in 47 states, it's the dirtiest sport in the world!"

• 31.3.2017  02:43
    Zapadákov (1973)

Příběh je příliš volný a nahodilý, iracionální, smrdí mi to hippie bullshitem, neodnesl jsem si nic než pár dojmů z pěkných planin, Sheen celkem zabírá jako vrahounská variace Deana, ale ta zabržděná hnusná zrzka je na ránu a promrhání hlavní ženský role (ČSFD se ale rozplývá). Případ slabý klasiky, kde ani nevidím smysl namáhat googlením porce extra informací a výkladu, prostě to šlo mimo mě, odškrtávám a jdu dál.

• 30.3.2017  17:46
    Trumbo (2015)

Po GUN CRAZY a BIG JIM McLAIN mi přišlo příhodný navázat tímhle. Za mě zatím doposud to nejlepší na téma mccarthyismu, zde v příběhu brilantního scénáristy, který skončil na černý listině, léta se pak musel ponižovat a živořit. Je to tu hlavně "přehlednost" a výborní herci, čím TRUMBO perlí, předně Cranston. Zvlášť zajímavý pro všechny fandy dějin USA a Hollywoodu, i vzhledem k angažmá osobností jako byl Wayne, Nixon nebo Kirk Douglas. Jaká je spousta biografií poloviční nuda, tohle vůbec. 9/10 "We can pledge not to fall prey again to the dangerous power of fear or to the impulse to censor, even if that pledge is really only a hope." (Writers Guild of America)

• 30.3.2017  14:01
    Gun Crazy (1950)

Působivá zločinecká love story, "where Hollywood wouldn’t dare" klenot mezi béčky svojí doby, který si rozhodně stojí za to vyhrabat. Ať už roztomilá pistolnická femme fatale, chemie hlavní dvojice, napínavý akční sekvence, zběsilý útěk před policií až daleko do kalifornský divočiny... GUN CRAZY je předzvěst uvolněných šíleností 70. let a po právu kultovka, svěže natočená a ani chvilku nenudí. U mě navíc chvilku po získání zbrojáku dvojnásobná stylovka :) P.S. seznam dalších mad lovers klasik zde

• 30.3.2017  00:05

Outlaw westernová groteskní gangster-romance posazená na jihozápad kolem Krize, na kterou jsem čuměl s hubou dokořán a nechápal, že jsem to už dávno neviděl. Je to jedna velká střelená jízda před zákonem, která předznamenává ujetý šaškárny Johna Waterse, nebo modernější klasiky typu NATURAL BORN KILLERS, DEVIL’s REJECTS, Tarantina (půjčování odtud bylo jistě dost). Nevybavím si, kdy bych viděl tak intenzivní mix rebélie, svobody a lacinýho násilí už tak brzy jako právě zde. Herce nezapomenete a korunku nasazuje rozverná banjo muzika, jo, bezesporu Americana kultovka až navěky. Docela přesně shrnuto od Douglase, anebo slovy: "Years from now it is quite possible that Bonnie and Clyde will be seen as the definitive film of the 1960s, showing with sadness, humor and unforgiving detail what one society had come to." (Roger Ebert, 1967)

• 29.3.2017  20:07

Ve své McCarthyovské době byl tento film označován za "neamerický", jelikož v sobě měl málo republikánský propagandy a hrdinného zobrazení života v armádě. Dnes je to pořád slušný drama se složitou romancí, šikanou mezi vojáky, paličatou hrdostí, přičemž to celé vrcholí útokem na Pearl Harbor. Důležitým plusem je charismatická dvojice Lancaster/ Clift v hlavních rolích, poměrně výrazný je ve vedlejšce i Sinatra a film obsahuje jednu z nejikoničtějších (a tehdy kontroverzních) plážových líbaček s roztomilou větou: “No one ever kissed me the way you do.” Nebude to moje srdcovka, ale na svoji dobu sympaticky komplexní a nevídaně bez iluzí.

• 29.3.2017  13:15
    Konference ve Wannsee (TV film) (2001)

Chladná rekonstrukce utajené chladnokrevné diskuze o postupu vyhlazení židů z Evropy v rámci "finálního řešení", spíše symbolické a předem rozhodnuté, stejně ale vyhrocené v konfliktu právníků a prasat. Historicky vzato určitě obohacující vidět, ale vadil mi tu celou dobu princip, že bandu nacistických pohlavárů zahrála parta britských herců v angličtině. Což prostě není ono. Pamatuji jak nás na CONSPIRACY upozornila učitelka dějepisu (během hodiny o koncentračních táborech) kdysi na střední a jsem trošku tragéd, že mi trvalo dobrých 10 let si pustit.

• 28.3.2017  14:19

Skvostná, romanticky dobrodružná óda na námořnictví starého světa. Impozantní vřavy hlava nehlava, Russell jako kapitánská autorita, napínavé stíhání nepřátelské lodi při plavbě podél Jižní Ameriky, galapágská přírodovědecká vložka, kolísání nálad na palubě, krásný smyčcový soundtrack, poctivá dobovost (bombový repliky fregat) a filmařina. Tak nějak komplexní dojem z nadčasové kvality, jaká jen těžko kdy zastárne. Je radost vrátit se o 200 let a jen se kochat, nutkání vyhrabat Moby Dicka a vycestovat ⚓️

• 27.3.2017  12:19

Dáte-li stranou glorifikaci, škatulky a kontroverzi spojenou s proslulým Výborem pro neamerickou činnost, je to celkem příjemná havajská antikomoušská detektivka, dobová "gangster-action", kde se JW nosí jako frajer, vtípkuje, zamilovává, odhání nadrženou ukecanou blondýnu, čmuchá po prevítech a rozdá asi tři rány pěstí. Slovy jedné tehdejší kritiky, "as filmmaking, it was unconvincing; as propaganda, it was hysterical." A proč si i tenhle tragický hon na čarodějnice dnes už trochu nezromantizovat - jako češi na to myslím máme nárok :)

• 24.3.2017  22:27
    Aloha (2015)

Má to celý gang velkých herců i jedinečný havajský prostředí, přesto se místo pohodový pěkný oddychovky jedná o podivnou příběhovou nijakost se slabou chemií, která nijak (snad krom úsměvu Emmy Stone) nefunguje a propadá do ztracena. Byl jsem naivní, ale konečně mi to nebude zabírat ten kousek místa na disku. Aloha State si zaslouží mnohem lepší filmy.

• 24.3.2017  10:16

Zdaleka ne tak nepříjemná divno-podívaná jak jsem to léta odkládal. Prostě neškodná, lehce komediální, herecky záživná, ničím úplně must-see narušeňácká vztahovka. Asi jasná úlet role v Ryanově rozmanitý filmografii.

• 22.3.2017  22:02
    Život (2017)

Otrava, zbytečnost, aliení odvar s bezvýraznou digitální příšerkou, hlubokými kecy pro smích, brzkou smrtí jediný zábavný postavy, bez života/ enthusiasmu. Zlatý tohle :)

• 22.3.2017  17:07

Neslibujte si přímo dokument, jedná se o kompilaci video živáků LYNYRD SKYNYRD v původní sestavě před leteckou tragédií, se střípky rozhovorů mezitím. Jako taková pěkná pocta jižanské legendě funguje dobře, nezbyde než si kolikrát postesknout (ač já ke zlatému fondu řadím i nyní 8 let starou desku "God & Guns"), vrcholem budiž dvě velenesmrtelný hitovky v závěru, dýchne na vás rozjetá post hippie atmosféra konce 70. let. Jako film pro širší obecentsvo ale... nepostačující - jak zmínil uživatel Brouk, je to spíše raritní lahůdka pro zarytější fans. "If I leave here tomorrow, would you still remember me?"

• 22.3.2017  00:41
    Svatý boj (2001)

Gosling se tu blýská v hledání a nenávisti jako zvláštně rozpolcený a já jen lituju, že ten film nebyl o hodinu delší a nerozvedl některé ze zajímavých myšlenek a vedlejších postav. Nic jsem o tom dopředu nevěděl a byl celkem překvapen. Občas touha porozumět vede k extrémnímu násilí a on ani ten nacismus -- přes tu velkou spoustu agresivních tupců -- nebude tak černobílá záležitost. Stejně jako kterákoli z ideologií.

<< předchozí 1 2 3 4 14 28 41 54