Tím tvrdší je pád (2021)

Něco jako loni Da 5 Bloods s válkou ve Vietnamu, dělá letos tohle s westernovou revenge zápletkou - stylová, herecky nabitá a béčkově pojatá černošská revize. Originalita stranou, nápady to nijak nehýří, prostě vděčný domácí popkorn a jak vidím dle prvních reakcí, taky strašák mnoha místních white-pride buzíčků :) Závěr fajn střílečka. Proč to ale není o půl hodiny kratší, nevím sakra...

Duna (2021)

Vizuálně zážitek a po letech výmazových superhero sraček vyloženě těší zajít na umělecký blockbuster s přesahem a silnou atmosférou, realizace pouštní planety výborná, přesto nejsem nijak extra unešený. Všechno je šíleně epic a zpomalovaný, což po dvou hodinách omrzí až prudí. S žádnou z postav se mi nepovedlo splynout, vlastně je mně celý další osud lhostejný. Neduživý Timothée mi nesedí a asi nikdy nebude. Přičemž je to temný, mělo to být krvavější (protože rating? trapas).

Halloween zabíjí (2021)

Nedosahuje level předchůdce, ale nebylo to vůbec špatný. Zajímavě pojatý jako Myers versus Haddonfield / davová hysterie, opět chladný a brutální, nedrží se klasický šablony. OK není to úplně user-friendly, roztěkaný do vedlejších postav, ale za mě fajn čas v kině a adekvátně průměr kolem 60%. ♪♫

Čtyři hodiny v Kapitolu (2021)

6.1.21 jako traumatický den v kolektivní mysli američanů, ani ne tak z hlediska násilí a reálných rizik, jako spíše trapnosti incidentu, jako zprávě o "stavu Unie" a názorné demonstraci rozkolu ve společnosti, s kořeny v klimatu zlosti a stupidních konspiračních teorií (x). Duch 1776 a původní republikánský ideál, mýtus kradených voleb, lid (jinak: dav buranských vlastenců) bere spravedlnost do vlastních rukou, uvnitř se klepe zástup politických elit, nebožáků z ochranky a kancelářských piček… OK titul jen jako prostá rekapitulace, chtěl bych víc do hloubky, včetně příčin a širších souvislostí.

Woodrow Wilson and the Birth of the American Century (2002)

Wilson je dodnes těžký k vyhodnocení - boží prozřetelností vyvolený synek kazatele, populární profesor a intelektuál, velký idealista s nezlomnou vírou ve vlastní pravdu (nebezpečná kombinace), který se do historie zapsal hlavně jako válečný prezident (x), co definitivně vyvedl USA z politiky izolacionismu a poté, zdravotně zchátralý, hořce narazil s vizí světa bez válek a Ligou národů. Kritika se poslední roky slušně hromadí, i co se týče jeho role ve změně pojetí osobní svobody a nastolení řádu nadnárodních korporací, bral bych tedy klidně doplňkový díl. [běželo v rámci cyklu AMERICAN EXPERIENCE]

American Experience: Citizen Hearst (2021)

Ultra-bohatý a mocný mediální boss / revolucionář, na jehož popud začal tisk aktivně utvářet dění a řídit se prodeji, zábavou a senzací namísto hledání pravdy a co nejvyšší úrovní důstojné novinařiny (aneb kde jsme dnes). Nadlidský tah na bránu a ukázkový případ egománie - ještě výše na vrchol, více dění pod kontrolou, větší hora majetku a drahých předmětů... Součástí povídání je velká novinová válka v NYC, boj za dělnickou třídu a se zlořádskou Tammany Hall, odírání "newsies" hošíků, kalifornský Hearst Castle a román s hollywoodskou celebritkou, odpor vůči záchranné politice New Dealu, Citizen Kane (x) a mnohé z dalších epizod ze života jedné z dost rozporuplných a až strašidelně vlivných amerických osobností. [běželo v rámci cyklu AMERICAN EXPERIENCE]

Barry Lyndon (1975)

Řemeslně dokonalá podívaná, chladná a odměřená, což skvěle sedí k osudu "hrdiny" prospěcháře ve světě novověké evropské smetánky - bizarní, divně strojený a plný pevně daných společenských konvencí.

Small Engine Repair (2021)

Mno tak skvělá herecká sestava, špatný směr. Kéž by to byla old-buddies komedie lomeno feel-good drama. Tady ta temná místa a náhlý instagramový twist v závěru mě prostě nepřesvědčil, přišel mi až hloupý a ve finále jsem ho litoval. Úplně nefunguje ani jako černá komedie, nevím. Nevyvážený film, vzhledem k super obsazení škoda.

Muhammad Ali (2021) (TV film)

Nemyslím, že musím kdy vidět další dokument o největší boxerské legendě - nemá smysl poté, co se té biografie ujal Ken Burns a jeho tým. Dle očekávání: precizní a ultimátní profil. Trvá 8 hodin, jde bohatě do hloubky a mapuje cestu Muhammada za tituly šampiona, od velkohubýho nevděčníka až po miláčka planety, také jeho roli jako black-power osobnosti s vazbou na Nation of Islam a Malcolma X, hrdého odpůrce války ve Vietnamu a nezlomnou, silně inspirativní osobnost. Legendární rivalita Ali vs. Frazier, neschopnost odejít včas na vrcholu, nevěry a výčitky atd. Velmi poutavý životní příběh. "The price of freedom comes high. I have paid, but I am free."

Údolí stínů (2002)

Četl jsem si o jednom z hrdinů a knížka (x) mě přivedla sem, ale je to vážně nešťastná filmová pocta bitvě v údolí Ia Drang. Už v první třetině vás trefí nebezpečně moc otravnýho patosu, tragických pohledů a modlení se, poté sice přijde spousta cool střílení a akce, ale také zmatku a blbostí. Takže než bych byl v závěru dojat, vyšel z toho slabý klišé kočkopes. Nevím no, když už chcete film na počest obětí, nestačí vzít Mela Gibsona, představoval bych si celkově větší cit a lepší úroveň.