Den kobylek (1975)

Nezřízená divňácká komedie (jak z pera Lynche / Johna Waterse) se škálou ubohých postav. Viva morální dno, žárlivost a hollywoodský sen, co se rozsype. Chvíli mi to trvalo, postrádal jsem děj a čert aby se vyznal, ale bavilo mě prostředí L.A. třicátých let, pár scén se zaryje a finále je zajímavý hell.

Bob Ross: Šťastné náhody, zrada a chamtivost (2021)

První polovina chvalozpěv na nejdobráčtější ikonu radosti a hřejivé nálady nad krajinkou s paletou a štětci, následně ta druhá celkem drsný příběh rakoviny, chamtivosti a nekalýho podrazáctví - jak to v životě bývá. Kdo sem snad i přes název razí s vidinou pozitivní hodinky a úmyslem dojímat se nad Boba trvalou, vršky a obláčky, tak jen bacha, tohle je mix s Dirty Money pro malinko otrlejší díváky.

Lincoln: Divided We Stand (2021) (seriál)

Tatík Abe jako zázračný hraničářský samouk a prérijní právník, čarovný řečník, morální vůdce X politický zvíře, stoický válečný prezident se sklony k depresi a s vytříbeným smyslem pro humor, až ten věčný mučedník, zachránce a “velký osvoboditel”. Příjemný profil CNN, co se jenom vejde do 4 hodin, také o kontroverzní manželce Mary. Důraz je zde na černošské otázce a jeho vlastním posunu v postoji k ní, přijde na úvahy nad tím, co bývalo mohlo být jinak (zpackaná Rekonstrukce, Jim Crow a segregace), kdyby přežil atentát. Závěr krátce sumíruje odkaz, nechybí kontext dnešní Ameriky s BLM. Ačkoli projevy některých historiků zde zavání až nevděkem, cením nerůžové brýle, různé úhly vnímání a střízlivý až kritický pohled (rasista, ehm, kdo v té době nebyl). Sám si přeber.

Mys hrůzy (1991)

Pořádný thriller staré školy. De Niro je zvíře a tady podraženýho, vysekanýho a sečtělýho psycho-kriminálníka řadím do jeho nejpůsobivějších rolí, psychologický teror a snaha se vzájemně přechytračit zábavná, atmosféra vypjatá až lehce znepokojivá. Stylová žánrovka, Peck & Mitchum zde výborná pocta, starý Cape Fear si s odstupem času určitě taky dám.

The Woke Reformation (2021) (seriál)

Do aktuální "woke" ideologie už jsem si rýpnul v řadě komentářů (x) a ač stále připustím, že může jít o neškodný úlet, vidím ji za nebezpečnou formu moderního neomarxist sektářství, rafinovaný brainwash, radikální rozkladný proud a velkou kulturní válku naší generace (jaká akorát rozdmýchá divize a p*čoviny typu Trump, QAnon, či u nás SPD). Společnost nejlépe zblbneš skrze média a vzdělávací instituce, což se právě odehrává, paralela s rakovinou je přesná. Bytostně mě serou tací (většinou nuly), kteří kážou, prudí a omezují pod záminkou dobro, zlo & sociální spravedlnost. Ale jasně, jsem jen toxický bílý hetero chlap, nepovažuji se za oběť, nevnímám svět za tragický třídní boj, věřím v přirozený pokrok, držím se rozumu a zdravých liberálních hodnot :) Velmi solidní a potřebná YT série, vyzývá nepoddat se tlaku a nedat se zastrašit, vystoupí i kapacity jako Douglas Murray, Niall Ferguson, Michael Shermer — devátý díl na téma Portland zatím nejlepší.  "Vychloubat se svou ctností a správným názorem znamená přehánět a ze zanedbatelných problémů vytvářet mnohem větší."

Válka v Iráku (2020) (seriál)

Jak byl sesazen Saddám pod záminkou svobody a odstranění "osy zla" (bush-blairovský blablabla), načež země propadla do totálních sraček a chaosu - rabování, násilí a extremismus, Shia x Sunni divize, občanská válka, zk*rvený ISIS. Tohle je takřka dokonale zpracovaná série a kvalitní mapka situace v Iráku mezi lety 2003 a 2016, zvlášť vyniká výborný výběr svědků a komentátorů z řad novinářů, armády, CIA, tamních překladatelů a civilistů. Zaujme i zajímavá psychologie kultu osobnosti diktátora a bod k zamyšlení, zda chceš radši teror & pořádek, a nebo nějakou tu demokracii se vším co k ní patří (včetně rizik a mínusů) tam, kam třeba absolutně nesedne a nepatří... Za mě hezky zpackaná a od začátku zcestná kampaň, měla by se promítat pro všechny mocenský poradce a politiky před příští dobrosrdečnou invazí :) "I had this dream that my country is becoming one of the good countires in the Middle East. Or maybe in the world. A country like America..."

Člověk a vesmír (2014) (seriál)

Myslím, že v záplavě denodenních sraček a negativních zpráv (pravda, sám si aktivně pouštím) je důležitý udržet si víru v lidstvo a vnímat věci hezky zvysoka. Přesně proto mám tak rád Cosmos a cením i tady tu mini-sérii BBC, sympatický učence a propagátory vědy jako je tady Cox a nebo Tyson. Člověku nezbývá než žasnout nad naší existencí jako extrémní souhrou velkých náhod a vesmírných konstant, nad pořádkem, zákony a vzorci v přírodě, dumat nad pravděpodobností mimozemských životů v nekonečnu galaxií, našem vlastním (ne)přežití, další explorací kosmu atd. Hezký. Jednou za čas potřebuji nasát titul přesně tady toho ražení.

Budím se s křikem (1941)

Parádní noirový mix žertovné romantiky s detektivkou, absence slabších míst, umí překvapit a zvlášť mě bavilo herecky - bod za charisma hlavní dvojice, dva body Cregarův obtloustlý policejní podivín. K dojmu tu přispělo i speciální intro (x) od milf dcery Victora Mature.

Osudné dopoledne (1951)

Ztratí se černý děcko, netrvá dlouho a propukají nepokoje, společenský řád se sype jak domeček z karet. Zní i jako zajímavá premisa, ale trošku jsem se pronudil - radši bych sledoval další napínavý chaos v komunitě a rozpaky policie, než celou finální půlhodinu jenom chabý hrabání do země.

Zelený rytíř (2021)

Byl jsem zvědav. Polo-uhrančivá, autorsky ambiciózní dekonstrukce mýtu hrdiny je za mě spíše prvoplánové art cvičení ve stylu, než nějaký opravdový zásah se substancí. Patel samotný mi vůbec neva, ale zde v roli mi neseděl. A je kladen velký důraz na umělecký obraz jako takový, takže ach jo, proč ho sakra nechat prznit shitovou digi-liškou... Přesto, Lowery má náběh na lepší.