• Pohádka

Krvavé léto v New Yorku (1999)

Zajímavý film se zajímavou atmosférou, která mě bohužel nedokázala úplně vtáhnout. Ale díky za ujetého pankáče Adriena Brodyho a jeho osobitý striptýz. :-)

Slepota (2008)

Postapokalyptické filmy jsou moje slabost, tenhle musím zařadit k těm nejzajímavějším. Nehraje se tu na fantaskní vize ani speciální efekty, tohle je celé o mistrovské kameře, hereckých výkonech a psychologickém efektu. Vše zvládnuté na jedničku.

Ježek (2009)

Kniha S elegancí ježka mě nadchla. Jenže na ní nebyl nejdůležitější příběh, ale to, co je za ním. A to se na filmové plátno strašně špatně dostává. Nebyla jsem si jista, zda si pustit film Ježek, abych nebyla zklamaná nevydařenou adaptací. Žila jsem v iluzi, že tohle prostě zfilmovat nejde. Šlo. I když ne tak, jak jsem čekala. Ve filmu samozřejmě chybí strašně moc věcí, které se vám na knize zdají být podstatné a tolik ohromující, i tak je tohle filmové dílko docela zdařilé. Je to na první pohled obyčejný příběh, s inspirujícím hloubáním a nenuceným humorem. Je to příjemné, herecky zdařilé, správně minimalistické. I když je to oproti knize strašně ploché, když se člověk od tohoto spojení oprostí, musí uznat, že je to docela milý a obstojný film.

Fantom opery (2004)

Nádherná hudba, scéna i kostýmy. Sladká Emmy Rossum s okouzlujícím hlasem. Škoda, že Gerard Butler jí není dostatečným partnerem, chybí mu potřebné charisma. I samotný příběh mi přijde místy slabý, prostředí opery přece nabízí až kýčovitou pompéznost, proč ji tedy nevyužít? Místo toho je to ale někdy jen zmatek a nuda. Nebýt té krásné hudby, byl by to hodně slabý film.

127 hodin (2010)

Za poslední dobu nejsilnější filmový zážitek, co jsem měla. Jedna * za krásně zvládnutou režii, druhá * za omračující kameru, třetí * za zpracování jako takové, protože i když se příběh odehrává ve skalní průrvě široké pár metrů, nezačne děj ani obraz nudit, čtvrtá * za skvěle padnoucí soundtrack a potřebovala bych minimálně dalších pět hvězd, abych mohla ocenit výkon Jamese Franca. Pro něj tedy alespoň ta pátá * a doufám, že promění alespoň některé z filmových nominací.

Na vlásku (2010)

Bod k dobru pro studio Disney. V současné digi a 3D animaci dost pokulhávali, animák Na vlásku je pro ně ale dobrý odpich a vztyčený prst, který konkurenci ukazuje, že jsou pořád tady. Navíc jim nechybí jejich tradiční princeznovská uhlazenost, která je příjemnou změnou ve světě moderních ukřičených animovaných filmů. Graficky propracované (wow scéna s lampiony), příjemné postavy (princezna, chameleon a kůň obzvlášť), vysoko nastavená úroveň vtípků, kterým ani ke konci nedochází dech. Opravdu mě bavil "dospělejší" a nenucený humor, jako např. "omlazujícím kouzlem" posedlá "macecha" s tváří Cher a v českém dabingu s hlasem Heleny Vondráčkové. :-) (Viděno s českým dabingem a jako 2D).

Zná ji jako svý boty (2005)

Ukázková srdcovka pro holky. Tenhle film jsem viděla už asi třikrát a nikdy se neokouká. Příběh je dostatečně silný a dobře zahraný, že vás to nebude žrát, ale když hledáte porci romantiky pro blbonáladový večer, tohle je ono.

Spolubydlící 2 (2005)

Původní film Spolubydlící jsem viděla a docela se mi líbil. Byl to přirozený, a přitom mrazivý thriller. Dvojka jeho kvalit rozhodně nedosahuje. Líbí se mi pokus udělat to jinak a nenatočit jen okopírovaný remake, ale někdy je tahle snaha nedotažená. Co film rozhodně postrádá, je napětí a mrazení, což je u thrilleru základ. Vadí mi i určitý sexuální podtext filmu. Proč musí být ústřední ženské trio jedna modelka vedle druhé, proč všichni se všemi spí, nebo se o to aspoň snaží, proč je tu tolik (skoro)nahotinek? Přijde mi, že tím sami tvůrci nad filmem mávli rukou: víme, že to je sračka, tak ať maj aspoň chlapi na co koukat.

Nevinnost (2011)

Hřebejk, na kterém není poznat, že je to Hřebejk. Možná za to mohlo očekávání, nevím, ale z filmu jsem poněkud zaskočená. Ne, nebyl úplně špatný, měl i výborné nápady a pasáže, ale celkově... Příběh je zajímavý, pointa a práce s ní je zajímavá, herci jsou zajímaví (Hynek Čermák a Anna Linhartová obzvlášť). Jak z toho tedy mohl vzniknout nezajímavý film? Minusové body tentokrát nešikovnému Hřebejkovi, kostrbatému scénáři a nečekaně příšerné Geislerové, plusové za kameru, výkon Čermáka, výrazy Linhartové a hudbu Vladivojny La Chii.

Kouzelná tetička Valentýna (2008) (TV film)

Škoda, že už dneska nikdo neumí dělat dobré pohádky. Smutný návrat Libušky Šafránkové.