• Pohádka

Jeanne du Barry - Králova milenka (2023)

Velmi dobrý historický film, Johnny Depp působil v roli Ludvíka XV. velice přesvědčivě, také představitel jeho komorníka byl výborný. Hlavní hrdinka na mne v některých "civilnějších" scénách (bez paruky a slavnostních šatů) působila účesem i chováním trochu moc "moderně", ale celkově podala dobrý výkon. Děj se přes jistá pochopitelná zjednodušení držel historické reality a nenašla jsem větší chyby ani různé úlitby politické korektnosti. Na představitelce hlavní role bych její věk nepoznala, nepůsobila na mne staře, spíše v případě Dauphina a Marie Antoinetty jim tvůrci pár let přidali, možná z obavy, aby dnešního útlocitného diváka nepohoršila 14letá nevěsta... Celkově jsem spokojena, příjemná, výpravná podívaná s dobrými hereckými výkony.

Kriminálka Anděl (2008) (seriál)

Samotné detektivní případy i hlavní představitelé jsou fajn, co mi trochu vadilo, byla absence osobního života postav, nedozvídáme se nic o jejich soukromí či minulosti, což je škoda. Stejně tak nevyužito zůstalo prostředí Prahy, vlastně by se seriál mohl odehrávat v jakémkoli městě, nebýt názvu seriálu, nebylo by to snad ani poznat. Zbytečné mi přišly i "mezihry" se schizofrenickými problikávajícími záběry, které měly zřejmě seriál připodobnit americkým předlohám. Za mne průměr.

Policie Modrava (2011) (seriál)

Příjemný oddechový detektivní seriál. Určitě bych ho nezařadila do rubriky "thriller", spíše komediální krimi. Pěkné prostředí, rozmanité případy, sympatičtí herci a trocha humoru. Celkem laskavé příběhy, bez trapností a vulgárností. Samozřejmě frekvence vražd v malém šumavském městě a jeho okolí naštěstí opravdu věrohodná není, ale to je fenomén i řady dalších našich a zahraničních krimiseriálů, i těch, které se tváří mnohem vážněji, ostatně je to fikce a divák to tak musí brát. Asi jediné, co mne nudilo, byly milostné peripetie komisařky Vinické.

Případy 1. oddělení (2014) (seriál)

Dobrý seriál s přesvědčivými hereckými výkony.  Někdy mne tam zarážely projevy určité neprofesionality, hlavně tykání a familerní chování k vyslýchaným a svědkům, ale nedovedu posoudit, možná to tak opravdu někde minimálně v 90. letech chodilo...

Kapitán Exner (2017) (seriál)

Celkem vydařený seriál, hlavně samotný Exner a jeho dva spolupracovníci jsou ztvárněni velmi dobře. Zpočátku mne nepříjemně překvapilo přesazení seriálu do přítomnosti, ale chápu, že vytváření dobových reálií by natáčení velmi prodražilo a příběhy jsou upraveny citlivě, takže si zachovávají jak atmosféru, tak většinou i samotnou zápletku. Určitě bych se ráda podívala i na adaptaci zbývajících Erbenových knih v tomto obsazení.

The Split (2018) (seriál)

Velmi pěkný seriál s řadou skvělých britských herců. Dobře namíchané případy advokátní kanceláře s osudy samotných advokátů a jejich blízkých. Zajímavá analýza toho, že když je někdo špičkový rozvodový právník, ještě to nemusí znamenat, že se stejně dobře umí poprat i s vlastním rozvodem. Líbila se mi atmosféra vzájemné soudržnosti v rodině hlavních hrdinek.

Jít krást koně (2019)

Skvělý film podle skvělé knihy. Podařilo se výborně převést na plátno zvláštní atmosféru a náladu tohoto románu, která mne nadchla už při četbě. Výborně vystižené dobové reálie včetně detailů každodenního života, přesvědčivé herecké výkony. Nemám co vytknout.

Joséphine ou la comédie des ambitions (1979) (seriál)

Výpravný seriál podrobně líčící Josefíniny osudy od revoluce až do její smrti v roce 1814. Velmi dobře zvolení herci, seriál se drží dosti věrně historické reality, snad až na samotný závěr, který působí dojmem, jako by Josefína zemřela spíše v důsledku jakési apatie a melancholie, přičemž ve skutečnosti právě její neúnavná snaha zajistit budoucnost své rodiny po Napoleonově abdikaci vedla k jejímu náhlému onemocnění a předčasné smrti. Také Hortenzie mi zde připadala až příliš chladně pragmatická. Ostatní postavy jsou velmi dobře vystiženy, především Talleyrand, Barras a společensko-politická situace za Direktoria. V kontrastu s podrobně líčeným obdobím revoluce a konzulátu jsou události posledního dílu možná až příliš uspěchány. Celkově se ale jedná o velmi zdařilý historický seriál, který i po letech rozhodně stojí za vidění.

Přání k narozeninám (2022)

Oddechová situační komedie, u které jsem se pobavila a která nebyla trapná ani vulgární. Film měl spád, situace byla sympaticky zamotaná, pouze ke konci příběh trochu ztrácí tempo, jako by tvůrcům došel dech a jen už hledali, jak to ukončit. Nečekala jsem nic moc a byla jsem příjemně překvapena.

Tajemství staré bambitky 2 (2022)

Už ani první díl nepatřil k mým nejoblíbenějším pohádkám, ale tento byl ještě o kus slabší, ani písničky už tu nebyly moc povedené. Nejlepší byl určitě Ondřej Vetchý, který na svůj věk vypadá opravdu dobře a působil nejpřesvědčivěji. Naopak Tomáš Klus hrát opravdu neumí, je neskutečně toporný. Film celou dobu těží z popularity první části, motiv "rádců" se prakticky opakuje, politické narážky působí trapně. Příběh je velmi prostinký, ale možná menší děti má šanci zaujmout...