• Hudební
  • Krátkometrážní

16 bloků (2006)

Kvalitní thriller z policejního prostředí. Bruce mne mile překvapil tak trochu v netradiční roli stárnoucího poldy-alkoholika a i Mos Def svojí roli "ufňukánka" zahrál dobře (ačkoliv někdy mi lezl slušně na nervy). Snímek má dobrý dějový spád, rozhodně jsem se během té jeden a půl hodiny dlouhé stopáže nenudil. Taky jsem čekal tak trochu jiný konec, čímž mne film také příjemně překvapil. Ačkoliv už tady tento námět několikrát byl, tak se film 16 bloků povedl.

Šifra mistra Leonarda (2006)

Do kina jsem na mnou dlouho očekávanou Šifru mistra Leonarda šel s obavami. Recenzím a zprávám, které se objevily prakticky ihned po premiéře v Cannes mne do značné míry znepokojily. Musím ale říci, že se moje obavy hodně rychle rozplynuly. Film mne totiž dokázal opravdu pohltit. Filmová Šifra je určitě značně "osekaná", nicméně si nedokážu představit, že by jí šlo natočit jinak. Co se týče hereckých výkonů, tak jsem určitě spokojen. V žádném případě bych Toma Hankse nenazval "zombií", podle mne podal dobrý výkon (určitě mi nepřišel bůhvíjak strnulý - naopak mi styl, kterým zahrál postavu Roberta Langdona přišel velmi dobrý). Mile mne překvapila i druhá hlavní postava Audrey Tautou v roli Sophie, které jsem se obával asi nejvíc. U ní by se taky určitě nějaké ty chybičky našly, ale celkově na mne udělala dobrý dojem - určitě to nebyla jen věčně udivená Sophie, jak se hojně psalo. Asi nejlepší herecký výkon podali dle mého názoru Ian McKellen v roli Leigha Teabinga a Paul Bettany jako Silas. Jak již jsem psal na úvod, do 148 minutové stopáže filmu se rozhodně všechno nevešlo, nicméně děj je i přesto velmi dobře návazný, mezisekvence (například ze Sophiina dětství, upalování čarodějnic a podobně) děj velmi dobře dokreslují. Co se týče řešení šifer a hádanek, Langdon a Spohie řeší některé opravdu vemi rychle, což je oproti knize značný rozdíl (asi nejlépe je to vidět na scéně v bance - identifikační kód), nicméně si nedokážu představit nějaký jiný způsob, kterým by to šlo natočit lépe. Na filmu je velmi patrně vidět spolupráce s Danem Brownem, některé, v knize nepříliš "vychytané" scény jsou ve filmu poopraveny (viz. scéna zrcadlové písmo), ale hlavně: v druhé polovině filmu se dočkáte opravdu zajímavého překvapení. Závěr filmu je totiž natočen a i dějově je značně odlišný než v knižní předloze - nicméně vůbec ne špatný. Naopak - v poslední scéně filmu mi dokonce i slušně zamrazilo. Asi za to tak trochu mohla i hudba Zimmera, která se k snímku opravdu povedla. Z kina jsem odcházel naprosto spokojený, dokonce nadšený. Názory na tento film se asi budou hodně různit, záležet asi bude i na subjektivním pohledu každého diváka, například vůči knize. Rozhodně si ale nemyslím, že by se mělo jednat o film jakkoliv skandální. A co se týče mého hodnocení: Po dvou shlédnutích jsem dal hvězdiček 5 (za skvělý závěr), teď když jsem film viděl vícekrát musím zcela objektivně říci, že prvotní nadšení upadlo a jsem tedy nucen hodnocení snížit.

Futurama (1999) (seriál)

Futuramu bych osobně zařadil vedle rodinky Simpsonových mezi jednoznačně moje dva nejoblíbenější animované seriály. CZ dabing povedený ..!

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Fantastické, fascinující a jedinečné. Nevím, kdy se zas podobného dočkáme, ale tenhle film vás přiková k obrazovce tak, že se odtrhnete nejdříve 15 minut po závěrečných titulkách:-) Shawshank řadím vedle Forresta a Zelenou Míli mezi mé 3 nejoblíbenější filmy. Forrest i Míle mají sice o ždibíček navrh, ale Shawshank není o nic horší. Ať žije Frank Darabont! Stejně jako v případě Forresta i fantastické Zelené Míle dávám 5* i Shawshanku.

Účastníci zájezdu (2006)

Příjemná a oddychová letní komedie. Do kina jsem na Účastníky jít nechtěl, byla to v podstatě náhoda, že jsem se na ně vydal. A rozhodně jsem nelitoval. Herecké výkony Polívkové, Holubové či Klepla byli opravdu velmi dobré. Naopak Kocurová byla děsná. A co se týče nejlepších postav? Jednoznačně autobusáci Karel a Kája:-)

Match Point - Hra osudu (2005)

Skvělý film, který mne donutil k zamyšlení nad tím, zda by se něco podobného mohlo někdy v lidské společnosti stát. Film má skvělý děj, rozdělený do několika fází a je doprovázen velmi dobrými hereckými výkony. Za normálních okolností, kterými myslím závěr snímku bych dal hvězdičky čtyři. Konec mne ale opravdu velmi mile překvapil a já dávám plný počet.

Doba ledová 2: Obleva (2006)

Přišel jsem, viděl jsem, vcelku jsem se pobavil, odešel jsem.. Přiznám se, že jsem od tohoto filmu přeci jen čekal o něco více. Neříkám, že byl nějak špatný, to určitě ne - určitě se mi líbil více než jednička, ale prostě a jednoduše: Nic extra. Přišlo mi, že některé části filmu byly prakticky "o ničem" (scéna se zpívajícími vránami byla podle mne fakt zbytečná). Scrat mne naopak nezklamala:o)

Doba ledová (2002)

Velmi kvalitní film, u kterého se opravdu pobavíte. Po vizuální stránce bere až dech, efekty vypadají fantasticky! Příběh mi přijde přeci jen o něco slabší, než třeba u Shreka, ale i tak je na vysoké úrovni. A bonbónek na závěr mého hodnocení? Přeci fantastická, boží a jedinečná praveverka!!! Nemá chybu:-)

Robbie Williams: živě z Knebworthu (2003) (koncert)

Ačkoliv jsem dříve Robbieho neměl moc v lásce, přišel jsem mu postupem času dokonale na chuť. Skvělý koncert, atmosféra a výkon Robbieho samotného. Velmi se mi zamlouvalo rozmístění kamer a střih - opravdu precizní. Robbie je zkrátka skvělý showman a já nemůžu jinak.. 5 hvězdiček.

Shrek 2 (2004)

Prostě fantazie. Shrekovi 2 nechybí vůbec nic. A musím říct, že v tomto případě opravdu neplatí, že pokračování bývá horší. Dvojka je totiž minimálně skvělá jako jednička. A druhá polovina filmu, to je tedy opravdu něco. Fantastické animace, skvělé vtipné scény. Jasných 5 hvězdiček.