Temný rytíř povstal (2012)

Na nějaký větší komentář musím TDKR vidět minimálně jednou, ale přeci jen něco málo. Výborný Bane v podání Toma Hardyho (jeho hlas + výslovnost + nabušená postava = pecka), film jako takový utekl jako voda, tedy bez nějakých hluchých míst, výborná hudba. Příběhově výborné, ale přeci jen není to taková dokonalost jako TDK (onen zvrat nakonci, škoda). Anne potvrdila moje očekávání, catwoman jí sedla bezvadně. Celkově více jak důstojné zakončení této bezkokurenčně nejlepší komiksové série (která je ale také nejméně klasicky "komiksová" ze všech). Tedy po jednom shlédnutí, naprostá spokojenost. Oproti maximálnímu hodnocení jako u předchozího dílu, TDKR něco malinko ztrácí (což není VŮBEC žádná ostuda, dalo se to čekat), ale i tak za pět hvězd levou zadní. 90%

Matrix (1999)

Originální, skvěle natočené, s výbornými herci (někteří bohužel od té doby jen paběrkují, viz Carri-Ann Moss), ve své době na naprosté špici možnosti digitálních efetků (ani dnes to není tak zlé, opravdu). Něco co by jste asi těžko čekali od režisérské dvojice, o které jste do té doby neslyšeli zhola nic, možná právě proto mám tenhle film rád ještě o trochu více než kdyby tomu bylo jinak. Co ale Matrix děla Matrixem je jednoznačně ona myšlenka, jednodušše geniální. Pro mě osobně nejlepší sci-fi posledních dvaceti let. Ne náhodou se na mě směje z police blue ray kolekce celé trilogie :) Dnes již jako klasika žánru. 100%

District 9 (2009)

Pro mě osobně jedno z nejpříjemnějších překvapení posledních let. Nestáva se často, aby taková partička lidí (od režiséra až po herce) o kterých jste v podstatě ještě neslyšeli, natočili originální a prvoligově zpracovaný film. Markus výborně zahraný (naprosto neodolatený dialekt!), film se pěkně rozjíždí a ke konci nabírá opravdu svižné tempo, celkově originální příběh, triky zpracované výborně, obzvlášt pak výborní kreveťáci. Dokonce tam je tam i nějaký ten atak na vaše emoce, ha! Právě jsem film shlédnul po nějaké době podruhé a musím nakonec místo 4 dát hvězd 5. Z mého hlediska někde přesně na pomezí, ale jelikož je dobrého a originálního sci-fi je jak šafránu. 90% s velikým očekáváním dalšího Blomkamova filmu :)

Blade Runner (1982)

Pochybuji, že má cenu jěště něco více psát, ale k Blade Runnerovi to i přesto udělat musím. Pro mě zásadní film, který pro mě osobně znamená naprostou (a pravděpodobně stále nepřekonanou) špici žánru. Musíte uznat že oněch třicet let, pokud nejste totální hnidopich (vzhled aut atd), tomuto dílu to neubralo ani špetku zajímavosti. Magická hubda (co jiného čekat od Vangelise, hah), mladičký a přeci výborný Harrison Ford a Rutger Hauer ve své životní roli, mladičká a neuvěřitelně přitažlivá Daryl Hannah (taky si pokaždé říkáte, jestli je to fakt ONA???!), atmosféra, celkový vizuál který nepůsobí vůbec nějak uměle, právě naopak atd atd ... Prostě všechno klape až neuvěřitelně dobře. Pro fanouška sci-fi jako jsem já, srdeční záležitost. 100%

Alois Nebel (2011)

Stašná škoda, že si někdo nedal tu práci a nenapsal nějaký kloudný scénář. Amostféra je jedinečná, ale to je asi tak všechno. 55%

The Chemical Brothers: Don’t Think (2011)

Výborné, asi zbytečné něco jiného psát, Chemici jsou moje srdcová záležitost. Adam Smith odvedl práci na výbornou. Jen tiše závidím těm, kteří měli možnost vidět v kině, to musela být totální jízda! 95%

Prometheus (2012)

Čtění všech těch vlažných reakcí na Prometea mi asi paradoxně pomohlo si film vychutnat aniž bych spadl do klasického "bashing mode". Pro mě, jako velkého fanouška sci-fi byly první dvě třetiny filmu naprostá balada na sci-fi, nevím kdy naposledy jsem něco takového v kině zažil. Konec byl takový, jako bych od filmů z vetřelčí rodiny dal čekat (nechápu většinu lidí, co čekali něco jiného, než klasckou vyvražďovačku - poradil bych se podívat na první dva vetřelce, lol). Dokonalé zpracování filmu, společně s klasicky výborným Michaelem Fassbenderem a pohodovým Irdisem Elbou. Ještě musím zmínit hudby Marca Streitenfelda, klasická melodcká old-schoolová hudba, nádhera. Ano nějvětší slabina je někdy až příliš nelogické chování některých postav, ale nad tím rád mávnu rukou. Nejlepší klasické sci-fi posledních let (tam z mého pohledu nepatří všechny ty komiksáky). Takže Ridley well done, and čekám na director's cut (kterej asi stejně nebude :p). haters gonna hate, 90%

Tanec s vlky (1990)

Člověku se ani nechce věřit, že tento film natočil Kevin Costner (bez urážky). Měl jsem možnost shlédnout director's cut, a i těch 236 min uteklo jako voda. Dnes se už nebojím to nazvat Costnerovým životním dílem a králem westernů posledních 25-ti let. Gratulace ke krásně filmařině. 95%

Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992)

Pokud se najdou jedinci kteří i po takové době tento film haní, tak opravdu nevím jak jinak by chtěli natočit lidovku pro široké masy, která neni čistý mix hlouposti s trapností a přesto je věrným obrazem doby. Ano mluvím o filmech, které se u nás natáčejí v současnosti (např. trio Poledňaková / Vejdělek / Troška), právě ve srovnání s takovými filmy, ukazuje dědictví svojí jedinečnost, potažmo ubohost dnešní české mainstreamové komedie. Polívka - Donutil úžasní. Dnes už jednoznačně klasika a jeden s nejvtipnějších českých filmů vůbec. Velké diky Věře Chytilové! 90%

Hranice nemožného (2008) (seriál)

Když jsem do o tomhle seriálu dozvěděl jako o něčem, o čem se dá mluvit jako víceméně nástupce Akt X, moc jsem tomu ani nevěřil. Právě dokoukávám třetí serii a srovnání a Akty X mě nepříjde příliš na místě. Fringe je v první řadě sci-fi seriál, všechno ostatní je hraje pouze vedlejší roli, to můžete jen těžko říci o Aktech X. Ale teď už k seriálu samotnému. Pro mě osobně jako největší překvapení na prvním místě hlavní postava agentky ve ztvárnění Anny Torv, asi nejsympatičtější agentka kterou pamatuji. Skvěle jí sekunduje John Noble, zbytek už jen tak sekunduje (J. Jackson mě tam stále nějak nesedí). Jelikož má každa serie přes dvacet dílů, občas nějaká epizoda strácí dech, nebo se utápí ve víceméně stále opakujícím se kolotoči (problém > Walter bádá > Walter stále bádá > Walter tomu přichází na kloub > akční vyústění), to ale jen těžo vyčítat při takovém množství epizod. Ale většinou jsem se velice dobře bavil, příběh je dostatečně přehledný i během třetí serie a agentka Dunhemová stále stejně přitažlivá. Dobrých sci-fi seriálů není nikdy dost. 1. - 3. serie: 80%