• Pohádka

Lakomec (2003) (TV film)

Přiznávám, že toto je jediná verze Lakomce, kterou jsem viděla (hru jsem samozřejmě četla), a to už před dost dlouhou dobou, ale doteď si pamatuji, že mě nadchnul výkon pana Preisse. Jeden z mála herců s velikým H, co nám ještě zbyli. Většina těch nezapomenutelných už, bohužel, odešla do Věčných lovišť.

Brouk v hlavě (1968)

Trochu mi vadí lehce kýčovité/neskutečné (nevím, jak to přesně nazvat) kulisy, ale to ostatně u většiny amerických filmů, které se snaží napodobit Evropu. Jinak film není špatný, nicméně já tuto frašku viděla poprvé v životě v české inscenaci s Viktorem Preissem, a tehdy jsem se královsky bavila (zejména zásluhou již zmíněného Pana herce), proto mi tato verze zdaleka tak vtipná nepřišla, místy mě dokonce trochu nudila. Pravda, neznám anglický originál. Verzi s panem Brodským jsem, bohužel, neměla možnost vidět, proto nemohu hodnotit.

Sex ve městě (1998) (seriál) odpad!

Bože, jak hluboko jsem klesla, že jsem pár dílů viděla! Mediální humbuk kvůli ničemu. Místy, vlastně dost často i hrubé a vulgární. Hlavních hrdinek je mi vcelku líto, protože jim vůbec nedochází, jak povrchním způsobem uvažují a jak plytký život žijí. Jediné, co mě trochu děsí, je vysoká obliba tohoto seriálu. Je-li to vizitkou dnešní společnosti, není nám asi už pomoci.

Román pro ženy (2004)

,,Inteligentní romantická komedie". Vskutku zajímavé označení pro něco, co má možná tak dva tři lehce úsměvné okamžiky a inteligencí neoplývá ani náhodou. Nulový obsah už bohužel nemohou vytáhnout ani Stašová, Zázvorková a Donutil. Jen doufám, že tak povrchně jako hlavní hrdinové lidé dosud neuvažují.

Kill Bill (2003) odpad!

Bezdůvodně brutální slátanina bez jakéhokoli smysluplného děje. Je mi líto, ale mně pouze hektolitry stříkající krve, hromada useknutých končetin a speciální efekty neuspokojí, pro mě musí mít film ducha. Tento nemá vůbec nic. Podle mého názoru je snad ještě hluboko pod hranicí odpadu.

Excalibur (1981)

Před týdnem se mi konečně poštěstilo poprvé v životě  shlédnout slavný Excalibur a popravdě mě spíše zklamal než nadchnul. Snad proto, že jsem podle pověsti, jež ho předchází, od něj až příliš očekávala. Nebudu se zde vyjadřovat ke kostýmům, které poněkud nezapadají do doby, ovšem některé kulisy působily vyloženě směšně. Hudba je pochopitelně výborná. Abych byla spravedlivá, ve filmu byly scény, které se mi opravdu líbily, některé záběry bez počítačových efektů (jako např. úplný začátek filmu) byly rovněž dobré. Další scény však působily pro změnu až moc divadelně, jako odříkaný text bez přítomnosti citového prožitku zúčastněných. Co mi vadilo nejvíce, byla právě absence psychologie postav a chaotické a velmi rychlé vršení jedné scény z příběhu za druhou bez hloubky, trochu jako sestřih obsahu večerních zpráv na Nově. Možná jde o nejvěrnější adaptaci předlohy, do mého srdce však, bohužel, nevstoupila.

Anton Špelec, ostrostřelec (1932)

Jedna z nejlepších komedií s Vlastou Burianem. Některé scény jsou nezapomenutelné, například na pohřbu (,, Tys tu ještě chyběl." ,, Já vím, proto jsem přišel."/ ,, Chtěla bys věnec, viď!) či oznámení o úmrtí (,, Pani Špelcová, vy jste měla muže." ,, Mám dosud muže." ,, No totiž, to je omyl, z toho já vás vyvedu. Vy jste MĚLA muže, ale už ho nemáte, protože včera umřel. Ono to má taky své výhody, paní. Právě proto, že umřel, tím se mu zbytek trestu promíjí. Tady máte úmrtní list a to znamená, že jste vdova a můžete se vdát znova. Má úcta."). Aloise s tou jeho ,,hedbávnou kaší" bych asi uškrtila. Výborní jsou i Plachta, Marvan a Šlemrová. ,, Zdá se, slavná stolice, že se tu jedná o mé žalářování. Tento návrh jest proti mému přesvědčení."

Hrabě Monte Cristo (1998) (seriál)

Tomuto snímku dávám tři hvězdičky. Když pominu fakt, že Depardieu se do role Dantese vůbec nehodí (naopak s Ornellou Muti nemám problém, stejně tak ani s Danglarsem a de Villefortem), jedná se o velmi slušnou a dosti přesnou, možná vůbec nejpřesnější adaptaci Dumasova románu. Alespoň z těch, které jsem dosud viděla. Vzhledem k tomu, že jsem knihu četla, mám však určité výhrady a to zejména k některým změnám v ději. Naprosto nechápu přítomnost oné blondýnky zamilované do jídla, patrně herečka potřebovala roli, tak pro ni byla vytvořena, jinak si tento trapný nesmysl neumím vysvětlit. Dále samozřejmě závěr, v němž se Mercedes vrátí k Monte Christovi, ačkoli přece všichni víme, že odplul s Haydé. Některé věci mi pak zde naopak chybí. Momentálně si nevzpomínám, zda byl ve filmu i návrat do pevnosti If, v knize je to jeden z nejsilnějších okamžiků. Je škoda, že když si někdo může dovolit natáčení v tak nádherných interiérech, exteriérech a kostýmech, pokazí to tak zbytečnými úpravami scénáře. Kvůli nim nemohu dát, bohužel, nejlepší hodnocení. Přesto se jedná o kvalitní film, který mohu doporučit. Dantesova pomsta je tu podána přesně, na rozdíl od americké verze, v níž hrdina všechny propíchne či zastřelí.:)

Andělská tvář (2001)

Opět-knihu jsem nečetla, tudíž nemohu srovnávat. I mně občas vadí neustále stejná herecká sestava, ačkoli na druhou stranu při natáčení to musí být výhoda. Nicméně tento film byl příjemným osvěžením a je určitě jednou z nejlepších věcí od pana Trošky. Navíc natáčet podobný typ filmu je jistě dost náročné a v dnešní době i riskantní, a tudíž klobouk dolů za to, že měl odvahu ukrojit si tak velké sousto. Kdo nemá rád červenou knihovnu, ať se nedívá, aby pak nemusel, chudák, kritizovat. A mimochodem tolik opěvované americké filmy jsou většinou takový nesmysl, že se zpravidla nedají ani dokoukat. Toto byla alespoň snaha o jiný žánr, než je u nás běžné a mě potěšila. Renče, Viewegha a jiných ,, intelektuálních snímků pro filmové fajnšmejkry" už mám plné zuby.

Slunce, seno, erotika (1991) odpad!

Uznávám, že se tu vzácně vyskytne nějaký ten vtip (i když momentálně si žádný nevybavuji), a že svým způsobem je to i satira. Přesto, zatímco na první dva díly se dokážu jednou za čas podívat (Update: I jednička je vlastně dost prázdná, takže asi jen na dvojku, a to především kvůli nezapomenutelnému hereckému výkonu Heleny Růžičkové.), tento už opravdu nesnesu. Snad by bývalo bylo lépe, kdyby nebyl býval vznikl.