Carrie (2002) (TV film) odpad!

Ten otrasný strih! Hrozná kamera! Efekty ako z najlacnejšej počítačovej hry. A wtf koniec. Toto bolo natočené v roku 2002? Oproti verzii z 1976 sú už vyššie menované atribúty (strh, kamera, efekty) v poľutovania hodnom stave a to neospravedlňuje ani prívlastok "teletívny" film. Nehovorím, že sa to nesnažilo poňať Carrie vernejšie ako verzia z roku 1976, ale čo na tom? Angela Bettis bola v pohode, ale vôbec nie lepšia ako Sissy Spacek, a Patricia Clarkson (ktorú mám veľmi rada a čudujem sa, čo robila v takomto filme) zahrala Margaret tak toporne a bezvýrazne, až sa mi z toho chcelo plakať. Odpad! filmom nedávam často, skôr je to u mňa raritou, ale tu sa to proste inak nedá - a čo tá mimoriadne natiahnutá stopáž? To chcel režisér unudiť (alebo skôr umučiť) ľudí k smrti?

Nádherné bytosti (2013)

Do kina som išla s absolútne neutrálnym postojom (knihu som nečítala, trailer ma zaujal najmä kvôli krásnemu južanskému prostrediu a štýlovej Emmy Rossum), a odchádzala som príjemne prekvapená. Hlavná mužská postava Ethan, síce nie je žiadny krásavec, ale za to veľký sympaťák, krásna, zakliata, dobrácka Lena je správne tajomná, Jeremy Irons prostoreko vtipný, Emma Thompson ako vyšinutá cirkevníčka mi naháňala viac hrôzy ako démonická Sarafine, ale dobre, Emmy Rossum je správny showstealer (mužskej časti publika sa na to oplatí ísť do kina už len kvôli nej, pretože ako správna Siréna je nebezpečne sexy), moja obľúbená Viola Davis hrala opäť postavu so správnym, rozumným pohľadom na vec... Od hereckých výkonov sa posuniem k príbehu - lovestory je našťastie len jednou časťou príbehu a už vôbec nie dominantnou, zaujalo ma poňatie čarodejníkov - teda zaklínačov, ich história a zasadenie do južanského prostredia, páčilo sa mi spojenie s realitou v podobe zabednených obmedzených spolužiačok a celkovo malomestkého prostredia, s mystickým príbehom plným celkom vydarených efektov, niekedy temnej, zimomriavkovej atmosféry (flashbacky). Réžia sa vydarila, účelne vtipné hlášky a dialógy potešili, efekty boli v pohode, rozuzlenie ma celkom prevkapilo, aj keď mohlo byť vyostrenejšie a celkovo, Beatiful Creatures si nezaslúži ostať v povedomí ako "pokračovateľ" Twilight ságy - pretože s Twilight ságou, kde išlo len o jedno jediné, má Beautiful Creatures, kde sa rieša aj mnohé iné témy okrem lásky (dobro vs. zlo, rodinné problémy, osud, viera atď) pramálo spoločné. V kocke - Beautiful Creatures disponujú sympatickými hlavnými hrdinmi, mystickou atmosférou, no pri tom sa netvária smrteľne vážne, a ja sa už celkom teším na ich ďalšie pokračovanie (ak sa ho dočkáme).

Lady Gaga - Inside the Outside (2011) (TV film)

Krásny dokument. Úplne najsilnejšia je scéna, keď Gaga začne spievať Marry the night - naživo, bez mikrofónu, len tak. Marry the night je pesnička, ktorá podľa môjho názoru najpresnejšie vystihuje jej život - jej boj. Príjemne prekvapilo divadelné prostredie, ako metafora toho, čo raz povedala : môj život je len divadlo. Vďaka Gage mám pocit, že žiadny sen nie je priveľký, neuskutočniteľný. Len treba veriť a snažiť sa :)

Tajemná huldra (2012)

Prekvapuje ma výrazné podhodnotenie tohoto filmu, pretože sa podľa môjho názoru jedná o vizuálne prekrásnu, mytológiou zaujímavú, herecky príjemne zvládnutú záležitosť. Dej je síce chudobný a scenár má tiež svoje diery, spracovanie tých zvláštnych bytostí veľmi divné, lenže aj tak to má tajomnú atmosféru dokreslenú nádhernou prírodou a melancholickou hudbou, a priznám sa že hoci krátka stopáž Thale pomohla, prijala by som si ešte aspoň desať minút navyše. Naviac postavu Thale veľmi sugestívne zvládla krásna Silje Reinåmo, a postavy dvoch kamošov boli viacmenej sympatické. Záver: Thale je zvláštnou fantasy, pohybuje sa na pomedzí artového filmu (štylyzovanie záberov, minimalistické herectvo, statická kamera, málo protagonistov...). Som si stopercentne istá, že Thale zapadne prachom, čo je škoda. Je to kvôli tomu, že je to nekonvenčný snímok, ktorý asi ťažko osloví masy, alebo aspoň určitú skupnu ľudí, a to možno aj preto, že je ťažké ho zaradiť do nejakého univerzálneho žánru. Má určité aspekty hororu, určité aspekty fantasy a niečo z mysterióznej drámy. Navyše je zrejmý nízky rozpočet - čo však osobne nevnímam na škodu veci. Či by som tento film niekomu odporučila - ťažko povedať. Ak očakávate horor a akciu, vyhnite sa Thale veľkým oblúkom. Ale ak máte radi podmanivé zábery prekrásnej prírody doprevádzané sugestívnou hudbou, pomaly gradujúci dej, a skôr inklinujete k filmom ktorých hlavným pozitívom je vzbudenie dojmov a nie akcia, Thale si možno vychutnáte. *** a 65%.

Princezna Fantaghiro: Jeskyně Zlaté růže (1991) (TV film)

Keď som bola malá, túto rozprávku som proste milovala, najmä kvôli Fantaghiró - emancipovanej, vtipnej a odvážnej princeznej, zaujímavému príbehu, ktorý je plný fantazijných stvorení, krásnemu princovi a čarokrásnej výprave a hudbe :) 75%.

Der Lebensborn - Pramen života (2000)

Nádherný film o hrozných veciach. Bola som veľmi milo prekvapená spracovaním, aj hereckými výkonmi. Monika Hilmerová je odteraz jedna z mojich najobľúbenejších slovenských herečiek. 80%.

Zatímco spíš (2011)

Veľmi som sa na toto tešila, kvôli tomu, že milujem španielske filmy (obzvlášť horory) a aj režiséra Balaguera. Bavila som sa, pretože, povedzme si úprimne, taký (ne)záporák ako hlavná postava sa nevidí často... Je to skvele natočené, výborne zahraté (Luis Tosar je skvelý), má to spád a skutočne negativistický náboj. Už len samotná myšlienka, že vás po nociach sleduje nejaký psychopat je dosť skľučujúca, preto vo vás film zaručene vyvolá pocit úzkosti. Páči sa mi psychologická hĺbka tohto filmu. Žánrovo by som to nezaradila medzi horory, skôr je to psychologický thriler. A skutočne inteligentný a nápadom celkom zaujímavý. 80%.

Havran (2012)

Veľký potenciál, ale vyšiel z toho len mierne nadpriemerný, dobre natočený a zahratý film, so zopár skvelými scénami (začiatok bol vynikajúci, plus kyvadlo, scéna na plese, koniec...), ktorý sa však po zhliadnutí rýchlo vytratí z vašej mysle. Film s takýmto námetom mohol byť podstatne temnejší a prepracovanejší. 75%.

Dům snů (2011)

Asi takto vyzerá film o ničom so super hercami, ktorý však v tomto filme nejak extra super nie sú. Slabé tri hviezdy a 55%, za to, že som bola celkom prekvapená, keď som zistila že rodinná pohodička je iba vo Willových predstavách, a za priemerne natočený film.

Sinister (2012)

Forma nad obsah. Obsah je až na prekvapivý koniec obohratý. Ale forma - skvelý strih pri každom použití premietačky, skvelé sfilmovanie Elissona ako kráča po dome a za ním vidíte stratené deti, ktoré miznú, akonáhle sa obzrie... Ľakačky vydarené a posledných dvadsať minút fakt výborných. Splnilo to moje očakávania, plus veľmi sa mi páči názov (sinister=zlovestný/hrozivý). A trochu mi to pripomenulo môj obľúbený Insidious.