Lady a Tramp (1955)

Rozbor tohto výnimočného diela by mali povinne robiť všetci študenti animovaného filmu. A nemám teraz na mysli len technickú stránku. Skvost, ktorý je svojou duchaplnosťou schopný konkurovať hraným filmom, nieto ešte animovaným. "Zúfalý tvor musí nájsť ešte zúfalejšieho tvora, aby bol šťastný" - nádhera!

Sametoví vrazi (2005)

Ja by som povedal, že je to nielen dobrý, ale aj dôležitý film. Dôležitý z dôvodu rôznorodosti filmových žánrov v našom kultúrnom prostredí. Už sme akosi zvyknutí že taká náročná forma akou thriller nepochybne je, sa objavuje iba u západných produkcií a u nás sa tak často nevidí. Stredoeurópska kinematografia sa mu radšej vyhne a špecializuje sa na drámy alebo historické filmy. Pomerne málo preskúmanou zlatou baňou je aj obdobie raných deväťdesiatych rokov, ktoré majú hádam väčšiu charizmu ako tie osemdesiate. Vedeli by o tom hovoriť Nemci so svojim Good bye Lenin. Jiří Svoboda si to tiež uvedomil a na staré kolená si na svoje plecia zobral priam priekopnícku úlohu. Rozhodol sa od začiatku napísať prázdnu kapitolu s názvom "Český thriller". A ja mu môžem len tlieskať. Svoboda sa veľmi rafinovane a s absolútnym prehľadom dokázal popasovať aj s kľúčovými úskaliami tohto žánru, ako sú akčné a kaskadérske scény, ktorých nakrúcanie nemá u nás takú tradíciu, ako trebárs len v spomínanom Nemecku (Kobra 11), a už vôbec nehovoriac o Amerike.

Eurotrip (2004)

Človek by v návale hnevu za tú Bratislavu hneď a zaraz rozdával odpady, ale keď si nechá trochu schladiť hlavu, uvedomí si, že Američania vlastne porciu sarkazmu rozdelili pre všetkých Európanov rovnako, takže nikto neostal zvýhodnený.

Poslední Mohykán (1992)

Film, ktorý akoby v sebe niesol odkaz starých antických drám. Muži kvôli ženám nasadzujú vlastný krk a ženy radšej umierajú skokom zo skaly, akoby sa mali vydať napospas nepriateľovi. Akcia, dráma a romantika sa tu na podnose úchvatnej hudby snúbi v harmonickom celku, ktorý vrcholí do tak strhujúceho finále, aké nemá v kinematografii obdoby. Hrdlorez Magua ma samozrejme tiež zaujal o to viac som bol zvedavý na jeho koniec. No ten absolútne prekročil moje očakávania. Nekonal sa žiaden 15-minútový zápas najväčšieho predstaviteľa dobra s najväčším predstaviteľom zla, ako to už u hollywoodskych filmov býva zvykom. Miesto toho dostal nečakaný priestor "old man" Čingačkuk, ktorý so správnou otcovskou zúrivosťou zakončil Maguovo besnenie ultimatívnym kotrmelcom a niekoľkými nekompromisnými sekmi do boku a do lakťa. Magua, ktorý dovtedy kántril chlapa za chlapom ani len nedostal šancu na poslednú šermovačku s tomahavkom.

Armageddon (1998)

Pre mňa jeden z najhorších filmov vôbec.

Poseidon (2006)

Celý film je postavený iba na akcii a trikových efektoch. Až na scénu, kde sa Josh Lucas strmhlav vrhá do vody plnej železného šrotu a horiacej nafty na hladine, ma tento čistokrvný spektákel nejako zvlášť neurazil.

Ran (1985)

Na tento film som sa tiež veľmi tešil a zase to bolo pre mňa len sklamanie. Výprava je tu síce monštrózna, ale čo z toho, keď ma zábery svojou statickosťou a dĺžkou nehorázne nudili. Možno to bol Kurosawov zámer, akési rozlišovacie znamienko jeho štýlu, ale mne to je šum a fuk, keď moju pozornosť zaujíma všeličo iné len nie film. Kurosawa týmto prístupom maril moju snahu sústrediť sa na dej. Možno som už príliš rozmaznaný súčasnou až prílišnou neposednosťou kamery a guľometným strihom, ale väčší dôraz na pohyblivosť záberov sa v dnešnej dobe dáva už aj pri tvorbe dokumentov o vodných ekosystémoch, nie to ešte pri celovečerných filmoch. Tri hviezdy sú ta to, že Kurosawa aspoň tie statické zábery dokáže poriadne zaplniť.

Umučení Krista (2004)

Mám rád Gibsonov prístup. Vie zaujať také stanovisko k téme, ktoré zohľadňuje nazeranie na svet a celú ľudskú spoločnosť najmä zo zorného uhla súčasného postmoderného človeka. Dnešný človek nerozumie tradičnému, cirkvou zdogmatizovanému výkladu Kristovej obeti, ktorý podľa nej, trpel na kríži na miesto nás hriešnikov. Nerozumie ani samotnému výkladu slova hriech. Gibson nám Krista predkladá ako morálny vzor, ktorý aj napriek ranám stále znova a znova vstáva, aby si niesol svoj kríž. Snaží sa len pripomenúť, prečo bol Ježiš príkladom pre ľudí celých 2000 rokov. Keď má človek pocit, že mu osud na ceste životom len hádže polená pod nohy, pri pohľade na Kristove muky, mu razom všetko príde banálne a o to ľahšie sa mu bude dvíhať ten jeho vlastný kríž.

Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (2007)

Film, ktorý pojednáva o tak citlivých témach ako sú odvaha a zbabelosť. Na jednej strane je už počas svojho života legendárny Jesse James, ktorý však bývalých kamarátov strieľa zásadne od chrbta a jeho duša je zmietaná strachom o holý život, na strane druhej zase snílek Robert Ford, všetkými považovaný za zbabelca, ktorý urobí to, na čo nikto iný pred ním nemal dosť odvahy - zabije Jesseho Jamesa. Nebýva často vídané, aby film prezrádzal tak veľa už svojim názvom. Tento do oči bijúci zámer totiž umožní divákovi vychutnať to, čo možno nazvať číre majstrovstvo v drobnokresbe postáv a motívov ich konania.

Jak vycvičit draka (2010)

Ja už akosi tým animákom z poslednej doby nemôžem prísť na chuť. Draky vlastne nie sú draky, ale iba dráčiky a ešte k tomu manga-dráčiky. A takýmto zvieratkám stačí dať na chvostík umelú letku a môžte ho ovládať ako sa vám zachce. Vždy som si myslel, že drak má byť veľký. Aj tu jeden taký je, ale nie je veľký, ale priam ozrutný a veľkosťou aj tvarom pripomína Godzillu. Veru, predsa len je vidieť, že sa jedná o americkú produkciu, ktorá sa snaží vyjsť v ústrety aj čoraz viac sa rozširujúcemu ázijskému publiku.