Popravčí (2005)

Nuž je to ťažké, stredoveké reálie sú tu vykreslené pomerne poctivo, ale tak to býva aj pri našich rozprávkach, a predsa to nemá vždy ten správny historický šmrnc. Zaplnené tržnice špinavými ľuďmi pôsobia tak trochu divadelne. Vizuálnej stránke chýba jasnejší charakter a atmosféra podobná tej, akú má Meno ruže. Komorný dej by bol v poriadku, keby bol daný väčší dôraz na hlavného hrdinu, miesto neho ma zaujala aspoň postava opáta Georgea a jeho morálna dilema medzi lojalitou k cirkvi alebo k starému priateľovi. Kľudne si dovolím tvrdiť, že film hlbší dojem v divákovi nezanechá.

Americká krása (1999)

Skutočne výborný film. Najviac ma dojala scéna kde Anette Bening otvorila skriňu mŕtveho manžela, objala jeho veci a začala plakať.

V tom domě straší! (2006)

Čakal som väčší dôraz na tajomnú atmosféru, ktorá bola kde-tu aspoň načrtnutá. Namiesto nej sa však dostavil tradičný neduh 3D animovaných filmov - akčné behanie, skákanie, lietanie, atď, atď.

500 dní se Summer (2009)

Môžem povedať len jedno: "Nápadité a pritom tak jednoduché!" Alebo ešte aj: "Kto nezažil nepochopí!" Alebo do tretice: "Najlepšie príbehy píše sám život." Neviem sa rozhodnúť, čo z toho najlepšie charakterizuje tento skvelý film, ale myslím si, že keď poviem, že všetko dohromady, budem asi najbližšie pravdy.

Pan Nikdo (2009)

Film si na seba berie skutočne ťažkú úlohu - podať divákovi veľké teórie filozofie a fyziky v jednom balíku (butterfly efect, alternatívne životy a pod.) zaobalené do zaujímavej formy s pútavým príbehom. Spočiatku sa to aj darí. Naivné rozprávanie malého dieťaťa v úvode, alternatívne životné peripetie dospievajúceho teenagera a nakoniec nedorozumenia v manželskom spolunažívaní vyplývajúce z predošlých rozhodnutí. To všetko by bolo samo o sebe vynikajúce pokiaľ by to nekazili ostatné prvky vo filme - čo do paroma mal znamenať ten starec na Marse? - a taktiež rozrobenie ďalšej témy (nezvratnosť času) na konci filmu. To už si odskákala samotná konzistentnosť deja. Tri hviezdičky nie sú za to, že by šlo iba o priemerný film, to nie. Dve hviezdičky som strhol za trest. Priveľa všetkého škodí.

Doktor Smrt (2010) (TV film)

Nie je to tak dávno, čo Kevorkianové patálie boli pretriasané aj v našich médiách, zväčša spôsobom im vlastným, tak, že človek iba krútil hlavou a hovoril si: "To musí byť čistý psychopat." Filmové spracovanie ponúka ďaleko ľudskejší uhol pohľadu a je zároveň aj portrétom Kevorkianovho asketického charakteru. Voľba herca do hlavnej úlohy nemohla byť lepšia. Kto si na kinematografii cení hlavne herecké majstrovstvo, nech neváha a pozrie si tento "masterpiece".

Šikana (2001)

Neviem, ale mne sa tento film fakt páčil. Dementné dialógy? Prečo nie? Ľudia, čo sú niečoho takého schopní sa nebudú vyjadrovať ako akademici alebo citlivé duše. Bezstarostnosť a samé šukačky? Myslím, že to tiež iba podčiarkuje prvotný podnet, ktorého katalyzátorom je praobyčajná nuda. Nuda z blahobytu! Jednoducho mám pocit, že všetko, čo vo filme bolo, bolo správne. Vrcholom bola scéna, kde si vrah a jeho priateľka postupne uvedomovali vážnosť situácie a pritom súložili. Azda jediná chybička bola v tom, čo povedal už Smok. "Cukroušovi" Stahlovi je fakt ťažké uveriť, že by mohol byť tým, kto niekoho šikanuje. Keby režisér vymenil jeho obsadenie za postavou vraha a Brada Renfra dal miesto neho ako trýzniteľa, bolo by to presvedčivejšie.

Tatry mystérium (2003)

Áno, áno, takto sa to musí. Reprezentant Barabáš prišiel hosťovať do domácej ligy a veru hanbu neurobil. Je naozaj krásne vidieť Tatry podané tak, ako by to boli samotné Himaláje. Má to jednoducho náboj hodný National Geografic. Žiadne desaťminútové roztrasené zábery na nejaký úplne banálny motív, ako sme tomu privyknutí u podobných dokumentov slovenského štandardu, vysielaných poobede na STV 2.

Earth (2007) (TV film)

Škoda, že európsku a severoamerickú faunu odbili len dvoma vetami. Potom by to bolo za päť.

Proroctví (2009)

Mohol by to byť celkom fajn film až na tú poslednú tretinu. Hocijaká sekta, ktorá sa práve chystá hromadnou samovraždou odletieť na Venušu by si s toho mohla urobiť náborové video.