• Telenovela

The Dead 2: India (2013)

***OBSAHUJE SPOILERY (ale nic hrozného)*** Už dlouho jsem neviděl film, kde by byly zombie takové, že i zombie by se jim vysmály. Po 30 minutách filmu za sebou má divák děsivé množství absolutních nelogičností a nesmyslů. Hlavní hrdina, pracující daleko mimo civilizaci, zvyklý svým jeepem pravidelně dojíždět obrovské vzdálenosti tento svůj jeep při první příležitosti opustí a vydá se pěšky do buše, aby pak vzápětí sháněl auto. Buš, kde je jen písek, keře a občas nějaká zaběhlý dobytek se najednou hemží zombíky. Jak je možné že když epidemie vypukne ve městě a začíná se tam divoce šířit, tak na venkově už jsou všichni nakažení? Borec co podruhé v životě sedá na motorový paraglide je za bezvětří schopný odstartovat ze třímetrové střechy (s mezipřistáním do náruče zombíků), ale po půl dni letu přistane přímo do skupiny stromů. Utéct zombíkovi, který se plíží rychlostí důchodce nastupujícího do MHD je nadlidský úkol i pro Usaina Bolta. Aby taky ne, když se vždycky najde nějaká věc, o kterou je potřeba se se zombíkem přetahovat. Jako fakt nechápu, proč tomu nedávám odpad rovnou... Kamera nepochopitelná, herecké výkony nula, ohyzda v roli milenky hlavního hrdiny, logika pláče. Snad jen ty scenérie za tu hvězdičku stojí.

Drákula: Neznámá legenda (2014)

Pokud se do kina půjdete bavit, nebudete zklamáni. Vizuální stránka filmu je po technické stránce téměř perfektní. Některé animační efekty působí ovšem tak, že tam jsou jen proto, aby animátor ukázal co umí. Slabší herecké obsazení by film sráželo do obyčejného béčka, takhle se můžeme koukat na vcelku slušné herecké výkony. Scény typu romantika, bolestné loučení a podobně jsou nastaveny svou délkou přesně tak, aby diváka nezabíjely a zároveň příjemně doplňují příběh. Takže za mě 85%.

Kandidát (2013)

Perfektní zpracování, kamera, dialogy. Žádné křečovité vtipy, spojení thrilleru a komedie je překvapivě jemné. Příběh od kterého se nemůžete odtrhnout, zajímavé dějové linie. A hlavně do poslední chvíle naprosto netušíte, jak to vlastně dopadne. Půl hvězdičky dolů za zvuk a půl za slovenštinu, která dělala poslech dost náročným. Kvůli obojímu jsme se museli několikrát vracet a dialog vyslechnout opakovaně.

Godzilla (2014)

Přesně na takovéhle filmy má smysl chodit do kina. Vizuál je tu na prvním místě a je mu všechno podřízené - od začátku až do poslední vteřiny. Herci se snaží podat slušné výkony, ale bohužel nemají moc prostoru, film je úplně o něčem jiném - naštěstí momenty láskyplných pohledů, srdceryvného loučení a šťastného shledání jsou omezeny na snesitelnou míru. Mnohem větší kus práce (a kvalitní) udělali chlapci (a děvčata) z počítačové branže. Závěrečné titulky taky v kategorii grafiky obsahují nejvíc jmen - skoro bych řekl, že jich je víc než herců a komparzistů dohromady. Narozdíl od Pacific Rimu se tady moc pěkně povedly obludy. Mají táhnout film a bezezbytku se jim to daří. Šli jsme do kina na zajímavý akčně/vizuální zážitek a ten jsme dostali. Za mě 95%. Děj samozřejmě trpí klasickými klišé a fyzikálními i logickými nesmyslnostmi - namátkou: ******************************* A bacha, teď bude pár SPOILERů: ******************************* 1. jaderná hlavice vyjede z perfektně zachovalého pouzdra, ale rozpraskaný kryt časovače vyrobený z plexiskla je pro skupinu ozbrojených mariňáků nepřekonatelný problém a hlavici raději vláčí kilometr k moři; 2. po průchodu totálně zdecimovaným městem, kde je úplně všechno v ruinách skupina dorazí k přístavnímu molu, kde je jedna nedotčená, plně funkční, natankovaná loď s "autopilotem"; 3. klasické zničení mostu Golden Gate se tu nějak nepovedlo a místo aby se po přetržení nosných lan většina konstrukce zřítila, vznikne jen minimální mezera; 4. stíhačky která za letu schytají zásah EMP se jakýmsi záhadným způsobem roztočí jak splašený kolotoč; 5. "výbuch" v jaderné elektrárně před sebou tlačí tak radioaktivní páru, že by zavření dveří o pár vteřin později zdecimovalo minimálně celé město; 6. Nápis z papírů nalepených na provázku vydrží bez poškození 15 let v opuštěném polorozbořeném domě... Jo a skákat z 9 kilometrů, skrz bouřku, padákem který otevřu 100 metrů nad zemí? To už je hodně sebevražda.

Podfukáři (2013)

Pokud hledáte lehkou a nepříliš náročnou zábavu na deštivý večer pro celou rodinu, jste tu správně. Film je vystavěn na neuvěřitelném množství CGI prvků, herci to vlastně jen doplňují. Plyne to rychle a divák se baví, nevěří vlastním očím a zároveň nechápe. Celý dojem ze zábavného filmu, který v podstatě sprintuje a neobsahuje oddechové pasáže, hrozivě zkazí jeho závěr, který je až moc neuvěřitelný, nebo dokonce nesmyslný. Kdo chce u filmu používat mozek, měl by zvolit spíš Dannyho parťáky, od kterých toho film okoukal opravdu hodně. S odřenýma ušima, ale stále to stačí na 5/5.

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Málokterý válečný film nebo seriál zanechá v člověku tak hluboký dojem. Jedná se o mistrovské dílo, na kterém je znát každý dolar obrovského rozpočtu. Impozantní scény, kvalitní kamera a perfektní výkony herců dávají dohromady pevný celek, ke kterému se divák rád vrací. Když se objeví závěrečné titulky posledního dílu, člověk skoro až lituje, že druhá světová válka skončila tak rychle. Jestli někde máte pocit, že jste součástí děje, tak je to tady. Na rameni tlačí puška, záda se prohýbají pod tíhou výstroje a to bahno v zákopech je nesnesitelné. A přitom máte před sebou misku chipsů a sklenici coly. Plným právem 5/5.

Trabantem až na konec světa (2014)

Třetí dílo stejného autora už vykazuje solidní dávku profesionality. Přestože byl film natáčen z ruky obyčejnou kamerou, vypadá to spíš jako kdyby za trabanty cestoval celý štáb s profesionálním vybavením. Záběry jsou promyšlené, jako kdyby byl scénář připraven předem. Cesta na konec světa je od první do poslední vteřiny film, který extrémně namáhá bránici a zároveň nedovolí byť na jedinou vteřinu odtrhnout oči od plátna. Není nouze o situace, které jsou zároveň dechberoucí, vtipné i trochu děsivé. Právem si vysluhuje maximální hodnocení 5/5.

Trabantem napříč Afrikou (2011)

Na tomhle filmu je už vidět plánování, narozdíl od prvního dokumentu stejného autora. Celý film působí promyšleně, nechybí mu vtip a autenticita. Záběry jsou výrazně kvalitnější. Navíc má docela slušnou dávku vtipu, divák se zasměje, což se u cestopisů moc nestává, ale je to vítané zpestření. V porovnání s prvním filmem si zalsouží výrazně lepší hodnocení, proto 4/5.

Trabantem Hedvábnou stezkou (2009)

Tento počin Dana Pribáně je sám o sobě domácím videem, dodatečně okomentovaným. Je vidět, že to je prvotina, točená bez zkušeností a nepromyšleně. Film byl vytvořen až ze záběrů, vytvořených víceméně náhodně během cestování. Nebýt fascinujícího tématu a kouzla prostředí, kde bylo natáčeno, je film absolutní propadák s nepříliš kvalitní kamerou. Takhle si zaslouží hodnocení 3/5.