Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou (1965) (TV film)

Pane Moskalyku, výborná práce. Tak mne v zádech nemrazilo možná ani při čtení knihy. Arnošt Lustig byl geniální spisovatel, jehož osud opravdu není závidění hodný. I k tomuto filmovému zpracování napsal scénář, jak jinak než brilantní, který já, spolu s vynikajícími hereckými výkony, režií a hudbou, hodnotím 5ti hvězdičkami.

Senna (2010)

Jak řekl Jeremy Clarkson : " Kdybyste viděli jeho pohřeb, věděli byste, že byl víc než jen skvělý pilot F1, který tragicky zahynul." A tento dokument mi to dokazoval celých 162 minut. Jsem fanoušek F1. Na Sennu jsem se strašně moc těšil a chtěl bych tímto poděkovat tvůrcům za naprosto mimořádný filmový zážitek. Dokumentů o takové síle se moc nenatočí a já doufám, že Senna dojme k slzám i případné odpůrce tohoto Sportu.

Síla lidskosti - Nicholas Winton (2002)

Dnes je panu Wintonovi neuvěřitelných 102 let. Snad se Nicholasi té zasloužené Nobelovy ceny přece jen dočkáte. Co se dokumentu týče, rozhodně stojí za shlédnutí a já takovému silnému příběhu nemohu dát méně než pět hvězdiček. Jiná hodnocení vlastně ani nechápu!!!!

Kladivo na čarodějnice (1969)

Václav Kaplický byl rozeným vypravěčem. Pocity deprese, lítosti, soucitu, ale i hněvu a nenávisti, které jsem cítil při čtení knihy (a které ještě umocňoval fakt, že se jedná o pravdivý příběh), ve mně dokázal vyvolat i Otakar Vávra s tímto svým bezpochyby nejlepším kouskem. A zahrát odpornou roli Jindřicha Františka Bobliga z Edelstadtu se Panu Šmeralovi podařilo dokonale. O skvělém výkonu Ela Romančíka alias Kryštofa Aloise Lautnera ani nemluvě. Pro mne jasných 100%. P.S.: Všechno nejlepší k vaším 100. narozeninám Pane Vávra.

Stařec a moře (1958)

Jestli jsem si při čtení knihy nějak představoval hlavního hrdinu, pak vypadal jako Spencer Tracy. A ten jeho výkon byl vskutku hodný oscara. Boj proti rybě, žralokům, ale i proti sobě samotnému zahrál výborně. "ČLOVĚK MŮŽE BÝT PORAŽEN, ALE NE ZNIČEN".

Vyšší princip (1960)

Tenhle film by se snad měl promítat povinně na každé škole. Jiří Krejčík odvedl výbornou práci, když dokázal na filmové plátno převést povídku, která má pouhých 10 stránek a to ještě formátu A6. Chválit Františka Smolíka už díky četným komentářům ani nemusím:-)

Ostře sledované vlaky (1966)

Hrozně rád bych dal 5 hvězdiček, protože režie, scénář a herecké obsazení jsou velmi zdařilé. Ale ani ta kniha mne nějak moc neohromila( za to nejspíš může styl Bohumila Hrabala) a u filmu to platí dvojnásob. A ta závěrečná scéna, na kterou jsem se těšil snad nejvíc, se od knižní adaptace hodně lišila. Pro mne takové lepší 4*.

Nekonečný příběh (1984)

Raději se vyhnu porovnávání děje s knižní předlohou, protože mi tam mnoho věcí chybělo. Přesto dokázal Wolfgang Petersen natočit krásný film, který ani s přibývajícími lety neztrácí sílu a jedinečnost. Prostě takový LOTR 80. let :o)

Králova řeč (2010)

Vaše výsosti, nemám slov. T-t-t-tohle bylo super. Přeji koktavému králi, aby proměnil, co možná nejvíce nominací. Zvláště Colin Firth a Geoffrey Rush by si to určitě zasloužili. Film mi poskytl náhled do soukromí královské rodiny a já už vím, že být králem nemusí být vždy příjemné. Jiří VI. se však všem problémům postavil čelem a Tom Hooper přenesl jeho příběh na plátno opravdu dokonale. A ten závěrečný proslov byl třešnička už tak chutného dortíku. - "V této temné hodině ..... možná nejosudovější .... v našich dějinách .... zasílám do každé domácnosti ... svých e-poddaných ... doma ... i za mořem ... toto poselství." - Rozhodně jeden z nejlepších filmů roku 2010.

Ip Man 2 (2010)

Důstojné pokračování úspěšné jedničky jsem si opravdu vychutnal. Opět jsem s hlavním hrdinou prožíval každičký okamžik. Už v prvních minutách jsem si nemohl nevšimnout krásné hudby, která doprovází celý film. Kromě režie musím také pochválit herecké výkony. S názory, že Donnie Yen neumí hrát nesouhlasím, naopak si myslím, že Mistrovi Ipovi dal tak charakteristické rysy, které sem prostě patří. Dále se mi líbil Sammo Hung a svou roli také zvládl Darren Shahlavi (kterému jsem ten závěrečný nářez opravdu přál). Ale abych jen nechválil, musím říct, že dějově je to trochu podobné jedničce. Což mi ale vůbec nevadí a já podle závěrečné scény doufám, že Wilson Yip přijde s dalším pokračováním.