Jak vycvičit draka (2010)

Jsem už dospělý!!! Jsem už dospělý!!! ... to jsem si říkal po celý film. Přece tě nemůžou dojímat smutné oči kresleného draka, přece si nebudeš kupovat soundtrack k animovanému filmu a ať tě ani nenapadne pustit si ten film znovu.. Takové podívané klidně ten předvídatelnější děj odpustím. Když se tak zamyslím nad animáky roku 2010 (TS 3, Já, padouch, JVD), bojím se, že už za chvíli budou herci bez práce:-)

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Páni, 96 minut v černobílé místnosti, bez akce či vtipu, a přesto žádná nuda. A to je to už 55 let, co Sidney Lumet natočil tuto svou filmovou prvotinu.Skvělý scénář, režie a parádní herci dělají tento film jedničkou v soudních dramatech.

Zelená míle (1999)

Frank Darabont je v dramatech z vězeňského prostředí jako ryba ve vodě. Podle předlohy Stephena Kinga natočil další nádherný snímek, který při svých 188 minutách rozhodně nenudí. A to také díky hudbě Thomase Newmana a hlavně skvělým hereckým výkonům. Skvělý Tom Hanks v roli Paula Edgecomba, dále jeho kolega v podání skromného Davida Morse a v neposlední řadě výkon M.C. Duncana alias John Coffey (jako kafe, ale psaný jinak :). Tento nespravedlivě odsouzený dvoumetrový vězeň ze mě dostal opravdu mnoho slz. ............... Jeden z mála případů, kdy stavím knihu a film na stejnou úroveň.

Pomáda 2 (1982)

Nepovedené pokračování s velmi jednoduchým a nezajímavým dějem, oproti jedničce s méně chytlavou hudbou a nevýraznými hereckými výkony. A tímto propadákem začala kariéra hollywoodské hvězdy Michelle Pfeiffer. Jen díky ní dávám dvě hvězdičky.

Tenkrát na Západě (1968)

Sergio Leone věděl, jak natočit western, který upoutá i " newesternové diváky". Navíc když se sejdou takto skvělí herci : krásná Claudia Cardinale, Charles Bronson ve své nejvýznamnější roli a Henry Fonda, který svou jedinou zápornou roli zahrál opravdu skvostně. A aby toho nebylo málo, Ennio Morricone složil hudbu, která mě hned v prvních momentech tak ohromila, že jsem zastavil film a běžel jsem si sehnat soundtrack :) Jeho spolupráce se Sergiem Leonem je považována za nejzdařilejší spolupráci mezi skladatelem filmové hudby a režisérem.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

V daném žánru je to asi ten nejlepší film, co jsem viděl. Výjimečně mi nevadil ani výkon Arnolda Schwarzeneggera.

Na Zlatém jezeře (1981)

Krásnější zakončení úspěšné kariéry už si Henry ani nemohl přát. Škoda, že si tento Herec nemohl užívat zaslouženého oscara déle.

M*A*S*H (1972) (seriál)

Dokonalý komediální seriál z prostředí korejské války, který mě (i když už běží v televizi snad podesáté) rozhodně nenudí.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Toto dílo si své první místo určitě zaslouží. Skvěly film o lidské naději, přátelství a genialitě hlavního hrdiny. Věděl jsem, co Andy v závěru udělá, ale úplně mě ohromilo, jak to provedl. Podle mě je 5 hvězdiček málo na to, aby se dala vyjádřit dokonalost tohoto filmu, scénáře, hereckých výkonů a Pana režiséra.

Pomáda (1978)

Klasický muzikál s velmi jednoduchým dějem, skvělými herci a nesmrtelnou hudbou, kterou si zalíbí i současná generace.