Ženy v pokušení (2010)

Jel jsem do Berlína na firemní výlet, a někdy pozdě večer si ženy z autobusu vyžádali film a poslali dopředu tenhle filmek. Vůbec nic jsem od něj nečekal, z obsazení hrdinů sem znal akorát Balzerovou, Kubařovou ze Svatební košile a mého velkého neoblíbence Macháčka. Tj, přistupoval k filmu bez předsudků a bez očekávání. A velmi příjemně sem se bavil a užíval si film. Všichni mě velice překvapili. Největší dojem na mě udělala Balzerová, naprosto skvělá. Ač Kubařová je mladší, nespustil jsem oči z Vlasákové. Dykovi se vůbec nedivím, měl se krásně a ač jsem ho viděl poprvé, úplně poprvé, a do té doby ho v životě ani neslyšel zpívat, byl fajn. A vzal jsem na milost i Macháčka. Prostě parádní téměř dvouhodinová zábava. A po dlouhé době se mi líbil český film. Po dlouhé době sem si nějaký film užíval, nic neřešil a dobře se bavil. Protože za tím nasledoval další film, Líbáš jako bůh, tak trošku prizvednu hodnocení, asi budu jediný kdo dá 5*, ale nelituju. Z té šlichty co se produkuje tohle vyčnívá jako perla.

Až naprší a uschne... (1985)

Pokud si dobře pamatuju, viděl jsem ji někdy v roce 1986-87 v kině, pak ještě jednou v telce a už nikdy poté. Líbila se mi, jak na poprvé, tak na podruhé. Jestli tam byly písničky nebo ne, tak to už fakt nevím. Jen vím, že se mi hrozně líbil Kostěj Nesmrtelný, jak se do něj může zapíchnout nůž a je mu to úplně jedno. A i to vaření polévky bylo skvělý. Byl, nebo nebyl tam létající koberec? :-) Jsou to spíš vzpomínky, než kritika, na to abych mohl kritizovat, bych si to musel vybavovat víc. Ale rozhodně, rozhodně to ve mě zanechalo jednoznačně pozitivní dojem. Do sbírky skvělých ruských filmových pohádek ten rok přibyla další. A moc bych ji chtěl vidět alespoň ještě jednou. 5*. Ano, troška vzpomínek, ale když ten Kostěj byl tak bezva...

Kriminálka Staré Město (2010) (seriál)

Po skouknutí prvního dílu nemůžu říct, že bych se nudil. Rozjezd prvního dílu nebyl špatný, ale ten závěr byl dost rychlý. Až nepřiměřeně, bylo to moc rychle šťastné rozuzlení. Dost tu zápletku odflákly, vlastně obě dvě. Z. Fialová je neobvyklá, ale není nejhorší. Hádek mi přijde docela dobrý. Lasicu můžu kdykoliv a jakkoliv. Na ostatní charaktery je ještě moc brzo. Uvidíme, jak dopadne dnešní zápletka. Narážka na nejslavnějšího českého uprchlíka je celkem jasná, ale mají tam podle mě dnes míň nelogických skoků a je to celkově příjemnější. Chápu, že v délce hodiny to museli poprvé udělat jednodušeji, ale tentokrát se jim to daří. On ten první díl asi líp udělat nešel, představit charaktery a zároveň řešit případy. Budu se dívat i dál. Zatím tak za ***

V hlavní roli Gustáv Husák (2008) (TV film)

Hodně silný dokument. Souhlasím se sportovcem, že je potřeba vědět pozadí aby člověk pořádně porozuměl. Před sledováním tohoto pořadu jsem si poslechnul 3 dílný pořad Českého rozhlasu Portréty. A velmi se tyto dva dokumenty doplňují. Ač málo věcí co udělal bylo kladných, tento člověk byl silná osobnost a nelze ho brát jako strejdu, který na konci 80 let působil napohled jako neškodný stařík. Pamatuju si ho jako opravdu už jen staříka. Ale určitě nejde Husáka nazvat zbabělcem. Ať už je role komunistů v povstání přeceňovaná jakkoliv, prostě tam byl a určitě něco dělal. A kdyby už nic jiného, řadu měsíců trvající výslech v 50. letech malokdo nic nepřiznal. Napadá mě jen Smrkovský, místopředseda ČNR v době pražského povstání. V žádném případě tento člověk není kladná postava, ale nelze se na něj dívat černobíle. Byl to člověk vzdělaný, inteligentní, charismatický a schopný. Bohužel i všehoschopný. Přesto je to výrazná postava dějin našeho státu, kterou nelze opomíjet (Stalina taky nelze opomíjet v dějinách jak Ruska, Evropy či světa). Skvělý dokument, mohl být v některých detailech i lepší, ale spoustu věcí řekl na plnou hubu a to je dobře. *****

Svobodný mládenec (1993) (TV film)

Předem říkám, že komentář Faidry má hodně něco do sebe. Plus, ještě nebyla zmíněná jedna věc. Ten závěr je ještě navíc v novodobém stylu. Tj, obět udělá něco šíleného a naprosto nepochopitelného, jít vyčítat člověku, kterému absolutně nevěří, jeho zločiny. A to mi k Sherlocku Holmesovi nesedí. Napsal bych jako Pes Baskervillský, ale tam to udělal Sherlock úmyslně. A pokud si dobře pamatuju, malokdy chytali vraha při činu, napadá mě jen Prázdný dům. Ale nebylo to tak zlé. Nevadil mi nemocný Sherlock. Dávám za tři, bavil jsem se, a zajímalo mě, jak to vyřeší, ale přeháněli to, jinak bych dal za víc. Ale jinak dobrý film, jeden z těch lepších. Jsem zvědav na dnešní.

Dovolená s Andělem (1952)

Je to celkem příjemná komedie ikdyž... Referentka se plete lidem do rekreace a organizuje úplně všem život. Anděl jediný si užívá volna, rekreuje se a ostatní ho obtěžují, jediná škoda je, že ho napravili a už si dovolenou potom moc neužíval. Nic proti hereckému umění F. Dibarbory, ale nesedí mi do role mladého milovníka a havíře. A ač původem Hanák nesnáším hanácký přízvuk prezentovaný filmovým médiem (protože to nemluví Hanáci a děsně ho přehání, podobným příkladem je i závěr Jáchyme, hoď ho do stroje ). Kemr na můj vkus málo otravuje Anděla, jinak si film velice užívá a má poměrně slušnou roli. Jeden z mála dalších normálních (ale nejspíš jen zásluhou scénáře a ač je jinak skvělý herec) je J. Hlinomaz. Pehr jako údržbář je až moc uvědomělý. Alena Vránová a Jana Dítětová jsou překrásné a rád se na ně kdykoliv znovu podívám. Růžena Šlemrová jako oběť Anděla je skvělá. Irituje mě spousta věcí ale agitky ne. Proč? Bez nich prakticky asi nešel film v 50 letech vůbec natočit a jak tu kdosi už zmínil, jsou opravdu průzračné a jdou snadno odfiltrovat. Ač to asi nebylo v plánu, hodně se směju scéně, kdy při improvizovaném koncertu přichází do sálu kuchař a hraje na klarinet..

Oáza (1972)

Hodnotím celé dílo 4*. Je to už pár let co jsem to viděl, takže si přesně nepamatuju na všchny podrobnosti, a budu jen hodnotit celkový dojem. A co se týká herců. Utkvěli mi v hlavě pouze dva R. Brzobohatý a J. Vinklář. Brzobohatý opět hrál dalšího charakterního a skvělého vojáka (ikdyž svého Adolfa Opálku nepřekonal). A J. Vinklář hrál dost šíleného nácka. Nu, až možná přehnaně šíleného, ale co už, poušť je poušť a kdo ji nezažil, nemůže hodnotit chování lidí. Jinak mě příjemně překvapilo, že vůbec někdo točil film o válce v poušti a legionářích v takovéto nesnadné době. A dojem? Upřímně musím říct, že jsem čekal víc. Paradoxní je, že se mi film celkem zamlouval a čekal jsem na to, jak děj vyvrcholí a budu film moci přiřadit k nej čs. válečným filmům. Ale ten vrchol nepřišel. Závěr je jedna velká zpatlanina a je naprosto nelogický. Zvlášť to hodnocení, že je nutno fašismus bít všemi prostředky. To je sice pravda, ale tady byla poněkud jiná situace. Zde si možná tvůrci měli vzít příklad z Nebezkých jezdců, ten by mi asi pasoval lépe. Za 4* dávám tedy jen a pouze kvůli závěru.

Zlatá šedesátá (2009) (seriál)

Zdravíčko. Cyklus je silně nevyvážený, už to tu někdo napsal, některý díl je lepší, jiný horši. Výrazně závisí na charakteru daného tvůrce. Pokud je zajímavější, a vypraví poněkud více pro lidi, dil je lepší a obráceně. Budu hodnotit viděné díly. Miloš Forman, Otakar Vávra (neviděl jsem a mrzí mě to a moc), Herz 5/5 zajimavě se dostal k filmu a hlavně na režisérskou stoličku, Ondříček 4/5, Chytilová - filmy skvele, hlavně Sedmikrásky, ale vyprávěla někdy trošku o nicem 3/5 (asi hodně se mi do hodnocení promítá ten nasledný snímek o jejích osudech, nedokážu už rozlišit, co bylo tam a co tam), Hynek Bočan me neskutečně překvapil, takže 5/5 (dal bych i šest a Čest a slávu chci moc vidět), Ladislav Helge vůbec jsem ho neznal, a nelituju že jsem se díval na tento díl 5/5, Jiří Menzel 5/5, Milota 4/5 ten se krásně sebekriticky zhodnotil a nedivím se mu, že lituje odmítnutí Romance pro křídlovku, Jan Kačer 4/5, Švankmajer - nazývejte mě bláznem či ignorantem, ale na můj vkus se často pohyboval za hranici mého chápaní, jsem vzděláním chemik, a povídaní moc o umelěckých prostředcích a imaginaci opravdu šlo mimo mě, pouze za film zahrada, z nehož jsem videl malou čast davam 1/5 (na víc jsem opravdu neměl kvůli slečne čas). Lubor Dohnal poutavě vyprávěl, vůbec si nehlídal hubu, a měl jasno, takže 4/5, dal bych o jednu víc, ale občas utekl hodně mimo. Jan Nemec - zvlastni osoba. Vedel co chce tocit a proc to chce tocit, mozna na nekoho pusobi moc samolibe, ja ho beru jako neznameho cloveka bez predsudku. Jeho povidani bylo hezke a srozumitelne, takze mu davam 4/5.

Uvolněte se, prosím (2004) (pořad)

V posledních pár dnech sem téměř shlédl všechny díly. Můžu říct, že jako všude jinde jsou díly dobré, díly skvělé a díly horší. Teda díl se Šimonem Pánkem či Jiřím Čunkem (snad nejlepší) bylo něco, kde se člověk nemohl ani smíchy soustředit. A dokonce sem mám raději, když J.K. a host tvoří dialog a hrají si, než když Kraus někoho takzvaně dostane a dotyčný nemá co říct, nebo je opravdu tupý. Dalšími překvapivě dobrými hosty byli Iveta Bartošová, Oldřich Voženílek, Petr Vachler, Zdeněk Srstka, Klára Veselá Samková, Iva Pazderková a Vladimír Hron. Vyjmenovávám jen ty překvapivě dobré, u kterých bych to nečekal. Spousta dalších u tech to snad ani jinak nejde než skvěle. Skvělý pořad a doufám, že v něm bude dále pokračovat. 5*

Devatenáct klavírů (2008) (TV film)

Po předchozích dvou dílech sem se na tenhle díl celkem těšil, jen škoda, že je prý poslední. Čistě náhodou sem se o něm doslechl dopoledne. Klubíčko byl přijemný a měl přehled, ve druhém díle mi výrazně chyběl Laurin, zde se vrátil a rozjasnil příběh a mě úsměv na tváři.. Tykač jako nová figurka rozhodně nezklamal, někdo jeho charakteru určitě dosud chyběl. Příběh byl částečně předvídatelný, když se ptali hoteliérovy neteře, jen sem čekal okamžik, kdy si vzpomene.. atd. Z nácků nešel takový strach jako například z těch v Člověku proti zkáze, ale děj byl o něčem jiném. Hodně sem se bavil při scéně, kdy tam řve ten voják do telefonu při hovoru s účtárnou. Příjemně strávených 80 minut, kvůli kterým sem odložil o těch 80 minut i odchod na pivko. Celkově za 3* ale protože poslední dobou je dobrých filmů čím dál méně, aspoň z naší produkce, těm podařenějším malinko přidám, tedy 3***+1*.